İşletme Sahiplerini İlgilendiren Önemli Açıklama Geldi! Faizsiz 75 Bin TL Destek Veriliyor! Şartlar

İşletme Sahiplerini İlgilendiren Önemli Açıklama Geldi! Faizsiz 75 Bin TL Destek Veriliyor! Şartlar
YAYIN TARİHİ: 31.07.2021 22:53:00

KOSGEB faizsiz kredinin özellikleri neler? Bu kredi desteklerinden kimler yararlanabilecek? Yararlanabilmek için şartlar nelerdir?

Korona virüs salgın sürecinde bir çok farklı alanda işletme bu süreçten olumsuz şekilde etkilendi. İşletmeler bu süreçte gelir kaybı yaşarken hemde istihdam kaybı yaşadılar. Durum böyle olunca da büyük oranda olan işsizlik kaybı böylelikle daha da artmış oldu.

Salgın süreci ile beraber bu olumsuzluklar sonucunda işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri gibi destekler sunulurken işletme sahipleri de bu süreçte yalnız bırakılmadı. Destek kampanyaları başlatıldı ve sürekli yeni destekler gelmeye devam ediyor. Peki son olarak işletmelere hangi destekler sağlandı? Sağlanıyor?

130 BİN İŞLETME DESTEKTEN YARARLANACAK?

Hükümet tarafından destekler sunulmaya devam ederken, hazırlanmış olan korona virüs pandemi destek paketinden işletmeleri sevindirecek bir destek müjdesi geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamasına göre KOSGEB tarafından esnaflara destek için 5 milyar TL bütçeli bir destek paketi hazırladığı açıklaması yapıldı. Duyurusu yapılan bu destekten toplamda 130 bin işletmenin yararlanacağı açıklaması yapıldı.

FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

KOSGEB tarafından sunulmuş olan işletmelere destek sağlayacak yeni destek paketi yalnızca mikro ve küçük işletmeleri kapsamaktadır. Bu kapsamda bu destek Mikro işletmeler için 30 bin TL'ye kadar, küçük işletmeler için de 75 bin TL'ye kadar sunulurken faizsiz destek kredisinden yararlanabilmektedirler. Bu destek kredi paketi 3 yıl geri ödemesiz olarak verilirken, faizsiz olarak işletmelere sunulmaktadır. Bu kapsamda gelir kaybına uğrayan mikro ve küçük işletmeleri korona virüs süreci ile bu süreçte desteklemeyi amaçlamışlardır.


KOSGEB FAİZSİZ KREDİYE KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

KOSGEB tarafından sağlanan kredi imkanı yalnızca mikro ve küçük işletmelere sağlanmaktadır. Kredi desteği orta ve büyük ölçekli işletmeler bu imkandan faydalanabilmektedirler. Çünkü bu kredi desteği asıl olarak mikro ve küçük işletmeleri bu süreçte destekleyerek sürekliliklerini sağlamayı amaçlamışlardır.

Bu kapsamda, bu duruma ek olarak bir de başvuracak işletmenin pandemi sürecinde gelir kaybına uğramış ancak buna rağmen istihdam kaybetmemiş olması gerekmektedir. Bu da o iş yerinin, bu süreçten önce çalışan elemanlarını, korona virüs pandemi sürecinde işten çıkarmamış olması anlamına gelmektedir.

Destekten yararlanabilmek için ayrıca işletmenin vergi beyanlarından, pandemiden önceki bir yılı da kapsayan süreçte gelir dengesi incelenmektedir. Korona virüs Pandemi sürecinde gelirin düştüğü gözlemlenirse eğer, işletmenin istihdamını koruyup korumadığı kontrol edilmektedir. Bu da SGK bildirimleri ile mümkün olmaktadır.

Şayet bir mikro veya küçük işletmenin korona virüs pandemi süreci ile beraber gelir kaybına uğradığı ancak buna rağmen mevcut istihdamını koruduğu belirlenirse eğer, kredi başvurusu olumlu yanıt bulmaktadır.

Destek başvurularında son olarak, işletmenin imalat sektöründe faaliyet gösteriyor olması şartı aranmaktadır. İstisnai olarak teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz işletmeler de faizsiz kredi desteğine başvurabilmektedirler.

KOSGEB tarafından sağlanmış olan bu destek sayesinde pandemi sürecinde nakit akışı bozulan ve zorlanan mikro ve küçük işletmelerin, süreci en az zararla atlatarak, uzun ömürlü olmaları hedeflenmektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER