İŞKUR'dan En Çok İlgi Gören İş Sahibi Olmanıza Destek Olan Fırsat! Aylık 2.825 TL Ödeme Almak İçin..

İŞKUR'dan En Çok İlgi Gören İş Sahibi Olmanıza Destek Olan Fırsat! Aylık 2.825 TL Ödeme Almak İçin..
YAYIN TARİHİ: 2.07.2021 13:57:00

İŞKUR, TYP programı nedir? Bu programdan kimler yararlanmaktadır? Programa katılımcı nasıl seçilmektedir? Maaş ödemeleri ne kadar olacaktır?

İŞKUR tarafından müjde geldi. Herkes tarafından büyük ilgi gören TYP ile katılımcıların rahat bir nefes almasına destek olmak adına müjde verildi. TYP maaşı ile ekonomik yönde sıkıntılı süreç yaşayan geçinmekte zorlanan vatandaşa destek olmak yükünü hafifletmek adına 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmiş oran verilecektir.

İŞKUR tarafından sunulan TYP yani Toplum Yararına Programlar olarak ifade edilmektedir. Bu program sayesinde her yıl binlerce kişi iş sahibi olurken, bu yüzden bu program vatandaş tarafından büyük yoğun ilgi görmektedir. İşte programa dair tüm detaylar...

Bu kapsamda istihdam sağlamak için bekleyen nüfus oranında artış oldukça ekonomik yönden sıkıntılar artıyor ve bununla beraberde toplumsal pek çok sorun da önlenemez hâle gelmektedir. İşsizliğin azaltılması adına ve işsizlik sigortası hizmetlerinin yürütülmesini sağlamak amacıyla kurulan İŞKUR tarafından oluşturulmuş olan bu program sayesinde binlerce kişi için iş kapısı ve istihdam imkanı sağlanmış olmaktadır.

İŞKUR TYP İŞ İMKANI!

İŞKUR tarafından devreye alınan TYP Toplum Yararına Programlar , artan işsizlikle beraber bunun sonucunda varlık gösteren ve işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalan kişilere geçici süreyle iş imkanı sağlamayı amaçlayarak uygulanmaya alınmış bir prgramdır.

Bu programla beraber, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan okullarda çevre temizliği, bakım onarım işleri, park düzenleme işleri ve ağaçlandırma gibi farklı alanlarda istihdam imkanı yaratılmaktadır. Bu kapsamda iş bulmakta zorlanan ve sıkıntı yaşayan vatandaşlara yardımcı olmayı sürdürmektedir.

İŞKUR TYP MAAŞI NE KADAR?


İŞKUR TYP; Çalışma süresinide kapsayarak her ay için olmak üzere asgari tutarda ödeme yaparak  katılımcıların rahat bir nefes almalarına destek olurken, ayrıca omuzlarındaki yükün de hafiflemesine destek olmaktadır.TYP programına katılan kişilere 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenen  maaş ödemesi yapılmaktadır. TYP maaşları, katılım şartlarını sağlayan tüm vatandaşların geçim sıkıntılarıda destek olmayı hedefliyor.

TYP'YE KATILIM SAĞLAMAK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

TYP'den yararlanmak için 
İŞKUR'a kayıtlı ve hâlihazırda işsiz olma şartı bulunmaktadır.

TYP'den yararlanmak için, Emekli veya malul aylığı almıyor olma şartı bulunmaktadır.

TYP'den yararlanmak için, 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

TYP'den yararlanmak için, Öğrenci olmamak gerekirken (Açık öğretim ve açık lise öğrenciliği hariç) Katılımcı olunması durumunda da hanedeki toplam gelirin, net asgari ücretin 1,5 katını aşmıyor olması gerekmektedir.

PROGRAMA KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

İŞKUR TYP programı için katılımcılar; noter kurası yönetimi, liste yönetimi ve yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi de liste yönetimi olmak üzere üç farklı yöntemle belirlenmektedir. Bu programdan yararlanmak için kadınlarda, 35 yaş üstü kişiler, engelliler, eski hükümlüler ve terörle mücadele kapsamında malul sayılmayacak şekilde sakatlanan kişiler, istihdamda zorluk yaşayan bireyler birinci listede yer alırken, bu durumların dışında kalam kişiler ise ikinci listeye yerleştirilmektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER