İŞKUR Keseyi Açtı! 2022 Yılında Dilekçe Verenlere 4 Bin 272 Lira Ödeme Yapılıyor! Son Dakika Duyurdu

İŞKUR Keseyi Açtı! 2022 Yılında Dilekçe Verenlere 4 Bin 272 Lira Ödeme Yapılıyor! Son Dakika Duyurdu
YAYIN TARİHİ: 8.01.2022 15:55:00

2022 yılı Ocak ayı bilindiği gibi zam ayı oldu. Bu anlamda tüm çalışanların maaşlarına yüksek oranda zam yapıldı. Bu zam oranlarından işsizlik maaşı da nasibini almış durumda. 2022 senesi itibarıyla en düşük işsizlik maaşı 2 bin 137 lira, orta kademe işsizlik maaşı 2 bin 541 lira en yüksek işsizlik maaşı 4 bin 272 lira oldu.

İŞKUR bağlamında işsiz olan, iş bulamayan vatandaşlar için güzel haberler geldi. Dilekçe veren herkese 4 Bin 272 TL'ye kadar ödeme fırsatı. Duyuru İŞKUR üzerinden resmi internet sitesinden yayınlandı… İssizlik ülkemizde önde gelen problemlerden birisidir. Ortaya çıkan ekonomik sorunlar yanısıra pandemi devresi de eklenince gençler ve aileler issizlikten ötürü sorun içerisine giriyor. Kendi arzuları dışında işten atılan vatandaşlara, yeni işe girinceye kadar İŞKUR üzerinden issizlik maaşı verilir. Sigortalar da bu geride bıraktığımız vakit içinde ödenmeye devam eder.

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Hizmet akdinin feshinden ileri 30 gün içerisinde İŞKUR birimine başvurmak gerekir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen giderek ya da elektronik ortamda İŞKUR internet sitesi üzerinden yapılabilir.

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E-devlet üzerinden işsizlik müracaatında bulunmak amacıyla müracaatı yapacak vatandaşın T.C. kimlik numarasının ve E-Devlet şifresinin olması gerekmektedir. Şifresi bulunmayan kişilerin en yakın PTT şubesinden T.C. kimlik numarası ile E-Devlet şifresi temin edebilir.

E-Devlet sistemi üzerinden işsizlik maaşı müracaatı yapmanın adımları şu şekilde sıralanmaktır:

T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılarak kimlik doğrulaması aşamasından sonra E-Devlet sistemi açılır.

Giriş gerçekleştirdikten sonra Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) hizmet sayfasından “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu” alternatifi seçilir.


Açılan ekranda İşsizlik ödeneği ile ilgili tespit edilen şartlar ve bilgilendirme formunun okunması ve onaylanmasından sonra başka sayfaya geçilir. Bu şartların kabul edilmemesi durumunda işleme devam edilemez.

Şartların kabul edilmesinden sonra açılan sayfada müracaat formu bulunmaktadır. Bu formdaki veriler kusursuz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formunda istenilen veriler şunlardır; bireyin ayrıldığı iş yerine ait SSK sicil no, olduğu il ve ilçe, işten ayrılış tarihi GG/AA/YYYY şeklinde doldurulmalıdır.

İstenilen veriler doldurulduktan sonra “Başvur” butonuna tıklayarak müracaat tamamlanır.

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları:

* Kendi heves ve eksikliği dışında işsiz kalmak.

* Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak.

* Hizmet akdinin feshinden önceki son üç sene içerisinde en az 600 gün vakit ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak.

* Hizmet akdinin feshinden ileri 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER