İşini Kur Patron Ol! Kendi İşini Kuran Gençlere Müjde Geldi! 15 Bin 700 TL Devlet Desteği Verilecek

İşini Kur Patron Ol! Kendi İşini Kuran Gençlere Müjde Geldi! 15 Bin 700 TL Devlet Desteği Verilecek
YAYIN TARİHİ: 24.12.2021 10:40:00

Gençlerin iş hayatına atılması ve kendi işletmelerini kurabilmeleri için devlet destek sunmaya devam ediyor. Pek çok genç girişimci bu destekten habersiz olduğu için yararlanamıyor ve işe başlangıç süresinde maddi anlamda birtakım problemler yaşıyor, genç girişimci desteğinden yararlananlar ise bu süreci daha rahat bir şekilde geçiriyor.  18 ve 29 yaş arasındaki gençlere vergi ve prim teşviki sağlanıyor. 

Kendi işinin patronu olmak isteyen gençlere devlet destekleri devam ediyor. Bu destekler sayesinde genç girişimciler 3 yıl boyunca vergiden muaf olurken, 1 yıl boyunca sigorta primleri devlet tarafından karşılanıyor. Bu destekler sayesinde gençlerin istihdam içindeki payı artarken genç işsiz sayısı da düşmüş oluyor. Geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen bu desteğe ilgi her geçen gün artıyor ve hali hazırda binlerce genç bu destekten yararlanıyor. Kimler Yararlanabilir?

Genç girişimci desteğinden yararlanabilecek olanlar şu şekilde…

* 18 yaşından büyük olan ve 29 yaşını tamamlamamış kişiler, 

* Kazanç istisnası kapsamında olanlar, 

* 01.06.2018 tarihinde Bağ-Kur ile ilk defa sigorta girişi yaptıranlar, 

* İlk kez mükellefiyeti açılmış olanlar, 


* Fiziki olarak işte çalışanlar, 

* Şahıs şirketi olanlar, 

Devlet, bu şartları sağlayan genç girişimcilerin 1 yıl boyunca sigorta primlerini karşılıyor. 2021 yılı için belirlenmiş en düşük Bağ-Kur primi 1.055 TL’dir, bu tutar 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılandığı için 12.660 TL girişimcinin cebine kalmakta ve bu tutar farklı alanlarda kullanabilmektedir. Vergi Muafiyeti Sağlanıyor

Genç girişimcilerin iş hayatına atılmasını kolaylaştıran bu destek vergi muafiyeti de sağlamaktadır. Genç girişimci programında yer alanlara 3 yıl boyunca 75.000 TL’ye kadar gelir vergisi muafiyeti sağlanıyor. 

Başvuru Nasıl Yapılır?

Genç girişimci desteği başvuruları online kanallar üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. e-devlet üzerinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi bölümünden hazırlanacak dilekçe ile destekten yararlanmak için başvuru yapılabilir. Dilekçenin onaylanmasının ardından başvuru sahibine genç girişimci desteğinden yararlanabileceğine dair belge ulaştırılacaktır. Belge ile SGK’ya başvuru yapıldıktan sonra destekten yararlanılabilmektedir. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER