Uzaktan Eğitim İçin Bakanlıktan Milyonlarca Tablet Dağıtılacak! Öğrenciler İçin Verilecek Tablet Başvurusu Nasıl Yapılacak?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Uzaktan Eğitim İçin Bakanlıktan Milyonlarca Tablet Dağıtılacak! Öğrenciler İçin Verilecek Tablet Başvurusu Nasıl Yapılacak?

İŞ

5 Ocak 2021 Salı 11:36:02

Uzaktan Eğitim İçin Bakanlıktan Milyonlarca Tablet Dağıtılacak! Öğrenciler İçin Verilecek Tablet Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Tüm dünyada etkisini güçlü bir şekilde sürdüren korona virüs salgını ile birlikte eğitimde diğer pek çok alanda olduğu ciddi aksaklıklar meydana geliyor. Eğitimde yaşanan aksaklıklara yönelik olarak tüm ülkeler öğrenci sağlığını koruyabilmek adına uzaktan eğitime geçiş yaptı.

Tüm dünyada etkisini güçlü bir şekilde sürdüren korona virüs salgını ile birlikte eğitimde diğer pek çok alanda olduğu ciddi aksaklıklar meydana geliyor. Eğitimde yaşanan aksaklıklara yönelik olarak tüm ülkeler öğrenci sağlığını koruyabilmek adına uzaktan eğitime geçiş yaptı. Türkiye’de de yeniden uzaktan eğitime geçiş yapıldı. Artan vatandaşlar ile birlikte uzaktan eğitim yeniden başlarken Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından yapılan açıklama öğrencilerin yüzünü güldürdü. MEB milyonlarca tablet dağıtacak. Peki hangi öğrenciler tablet desteği alabilecek? Tablet başvurusu nasıl yapılacak?

Korona virüs salgını nedeni ile 2020 boyunca dünya genelinde pek çok ülke tarafından eğitimde uzaktan eğitim modeli uygulanmaya başlanmıştı. Türkiye’de de Mart 2020’de ilk vakanın görülmesi ardından öğrenci sağlığının korunması amacı ile uzaktan eğitim dönemi de başladı. Uzaktan eğitim süreci ile birlikte öğrencilerin bu eğitime olan erişimi tartışmalara yol açmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından bu süreçte milyonlarca öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılmıştı. Uzaktan eğitim döneminin yeniden uygulanmaya başlaması üzerine MEB tablet dağıtmaya yeniden başladı. Bakanlığın pandemi sürecinde başlayan tablet dağıtım sürecinde üçüncü kademeye geçiş yapıldı.

255 Bin Tablet Dağıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, pandemi süreci boyunca Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi olan öğrencilere yönelik başlattığı tablet dağıtma projesi kapsamında 255 bin adet tablet bilgisayar öğrencilere dağıtıldı. Bakanlık öğrencilere tablet dağıtımı konusunda 2021 Ocak ayı sonuna kadar bu sayının 500 bin adete çıkartılması amaçlanıyor.

MEB Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bakanlık tarafından verilecek tablet bilgisayarlar için başvuru süreci de başladı. Tablet bilgisayar başvurusu kapsamında öğrenci ve velilerin başvuru gerçekleştirmeleri gibi özel bir işlem gerekliliği ise bulunmuyor. Bakanlık yönetiminde okul idareleri aracılığı ile tablet bilgisayarlar öğrencilere doğrudan veriliyor. Bununla birlikte bakanlığın verdiği tablet bilgisayar desteğinden yararlanabilme noktasında öğrencinin aile gelir seviyesi, kaç kardeş olduğu  ve okul başarı durumu gibi hususlarda değerlendirmede kullanılıyor. Özel gereksinimi bulunan öğrenciler daha öncelikli olarak tutularak, tablet bilgisayar dağıtımında ilk sıralarda yer alarak, daha önce tablet bilgisayarı alabiliyorlar.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı