Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ticaret Bakanlığı Uyardı! Kredi Kartı Olanlar Dikkat!

İŞ

14 Nisan 2020 Salı 14:02:42

Ticaret Bakanlığı Uyardı! Kredi Kartı Olanlar Dikkat!

Ticaret Bakanlığı, e-Devlet vb resmi kurumların logoları kullanılarak, “kredi kartı aidat iadesi” paylaşımlarına karşı uyardı! Yeni yapılan dolandırıcılığa dikkat edin!

Ticaret Bakanlığı, e-Devlet vb resmi kurumların logoları kullanılarak, “kredi kartı aidat iadesi” paylaşımlarına karşı uyardı! Yeni yapılan dolandırıcılığa dikkat edin!
Dolandırıcıların yeni yöntemi ortaya çıktı. Resmi logoları kullanan dolandırıcılar bu sefer kredi kartı sahiplerini gözüne kestirdi.
Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yayimlayadı.
Bakanlık “Bahsi geçen konuyla ilgili olarak tüketicilerimizin yanlış bilgilendirilmemesi ve mağduriyet yaşamamaları amacıyla aşağıdaki bilgilendirmenin yapılmasında fayda görülmektedir” denildi.

Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı açıklama şöyle;

“6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kart çıkaran kuruluşların tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartını sunma zorunluluğu getirilmiştir.
“6502 sayılı Kanunun söz konusu hükmüne dayanılarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından hazırlanan ve 07.03.2020 tarihinde yürürlüğe giren 2020/7 sayılı ‘Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’in 11inci maddesi, kredi kartlarının özelliklerine göre yıllık olarak belirlenecek tutar kadar ücretlendirileceği, kartlardan alınan bu ücretlerin ancak tüketiciyi borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı müteakip yıllık olarak alınabileceği, kesintisiz en az 180 gün hareket görmeyen kredi kartlarından hareketsiz kaldığı müddetçe yıllık üyelik ücreti alınamayacağı hususları düzenlenmiştir.
“Ayrıca Tebliğ ekinde kredi kartı yıllık üyelik ücreti, tüketiciden alınabilecek ücretler arasında sayılmıştır.
“Söz konusu düzenleme gereği kredi kartlarından kart aidatı alınabilmekte olup, resmi kurum ya da e-devlet logosuyla kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir.
“Kart çıkaran kuruluşça talep edilen kart aidatlarına ilişkin olarak alışveriş taahhüdüne bağlı ücret alınmaması ve benzeri, tüketicilerimiz ile yapılan anlaşmaya aykırılık olması durumları ile söz konusu mevzuat hükümlerine aykırılık oluşturabilecek uygulamayla karşılaşılması halinde öncelikle kart çıkaran kuruluşa başvurulması gerekmektedir.
“Kart çıkaran kuruluş ile uyuşmazlığın çözülememesi durumunda 6502 sayılı Kanun kapsamında 10,390-TLnin altında olan uyuşmazlıklar için ‘Tüketici Hakem Heyetleri’ne bu tutarı aşan uyuşmazlıklar için de ‘Tüketici Mahkemeleri’ne başvurabilmesi mümkündür.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı