Taşeron ve Kamu İşçilerine Sene Sonu İkramiyesi! 2020 Yılı 4. Ek Tediye Ödemeleri Hangi Tarihte?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Taşeron ve Kamu İşçilerine Sene Sonu İkramiyesi! 2020 Yılı 4. Ek Tediye Ödemeleri Hangi Tarihte?

İŞ

8 Aralık 2020 Salı 20:29:13

Taşeron ve Kamu İşçilerine Sene Sonu İkramiyesi! 2020 Yılı 4. Ek Tediye Ödemeleri Hangi Tarihte?

Taşeron ve kamu çalışanlarına yeni yıl öncesi sevindiren haber geldi. 2020 tarihine ait 4. ek tediye ödemelerinin ne zaman yapılacağı birçok vatandaşımız tarafından araştırılıyordu. Yaklaşık 500 bin çalışanın merakla beklediği ilave tediye ödeme tarihi Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile açıklandı. Peki taşeron ve kamu işçilerine yıl sonu ikramiyesi ne zaman ödenecek? Takvim belli oldu mu?

Taşeron ve kamu işçilerinin merakla beklediği ikramiye (ek tediye) ödemelerinin tarihi netlik kazandı. Brüt ücretin 52 günlük tutarı kadar ödemesi gerçekleştirilen tediyenin 13 günlük ikramiye ödemesi yani 4. taksit ödemesi için geri sayım başladı. Taşeron ve kamu işçileri 2020 yıl sonu ikramiye ve 4. ek tediye ödemelerini ne zaman alacaklar? Detaylar haberimizin devamında sizlerle…

4. Tediye Ödemeleri Hangi Tarihte?

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, kadroya alınan taşeron ve kamu çalışanlarına sağlanacak olan tediye ödemelerinin tarihleri belirlendi. Buna göre, 2020 tarihi 4. taksit tediye ödemeleri 14 Aralık 2020 tarihinde yapılacak.

6772 sayılı kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan ilave tediye ödemesinin sürelerinin belirlenmesi hakkındaki karar Resmi Gazete’de duyuruldu. Resmi Gazete’nin 11 Temmuz 2020 tarihli kararına göre kadroya alınan taşeron ve kamu çalışanlara verilecek tediye ödemelerinin tarihleri netlik kazandı. 2020 tarihinde ödenecek ilave tediyenin birinci yarısı 27 Temmuz tarihinde, diğer yarısı da 14 Aralık tarihinde ödenecek.

Taşerona Ek Ödeme Ne Kadar?

Yıllık 52 günlük ikramiye ödemeleri 4 taksit şeklinde yapılıyor. 13 günlük ödemenin hesaplanması için çalışanların aldıkları brüt ücret üzerinden hesaplama yapılıyor. Bu ücretlerden ise damga vergisi, SGK prim ve gelir vergisi kesintileri gerçekleştirilecek. Asgari ücret ile çalışan bir işçi için 52 günlük ikramiye net tutarı 3.646 TL olarak hesaplanıyor.

Ek Tediye Ne Demek?

6772 sayılı kanun çerçevesinde kamu çalışanlarına senede 52 günlük ek tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. Ek tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve tüm kamu işçileri bu haktan faydalanmaktadır. Genel yönetim çerçevesindeki kamu idarelerinde kadroya alınan çalışanlara, ayrı bir tüzel kişiliği olmaksızın devlet tüzel kişiliği içinde bulunan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait bir kurumlarda kadroya alınan çalışanlara senede 52 günlük tediye ödemesi gerekmektedir.

Tediye Ödemesi Kimlere Yapılacak?

52 günlük ikramiye ödemeleri her işçiye yapılmıyor. 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içerisinde bulunan aşağıda belirttiğimiz kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu çalışanlarına ek tediye ödemesi gerçekleştirilmektedir:

– Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,
– Kamu iktisadi teşekkülleri,
– Genel ve katma bütçeli olan kurumlar,
– Özel bütçeli olan idareler,
– Belediye ve özel idareler “hizmet akdi” ile çalışanlar,

Her Sene Dört Taksit Şeklinde Ödeniyor!

Tediye ödemeleri her sene dört taksit şeklinde ödeniyor. 2020 tarihine ait ilave tediyelerinin ilk taksiti 31 Ocak tarihinde, ikinci taksiti 22 Mayıs tarihinde ve üçüncü taksiti ise 27 Temmuz tarihinde ödendi. Buna göre; 2020 tarihinde ödenecedk ilave tediyenin birinci yarısı 27 Temmuz tarihinde, diğer yarısı da 14 Aralık 2020 tarihinde yatırılacak. Bilindiği üzere taşeron işçi statüsünden kadroya alınan 900 bini aşan işçi mevcut.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı