Talep Patlaması Yaşanacak! 2021 yılında Sıfır ve İkinci El Otomobil Fiyatları Düşer mi Yükselir mi?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Talep Patlaması Yaşanacak! 2021 yılında Sıfır ve İkinci El Otomobil Fiyatları Düşer mi Yükselir mi?

İŞ

15 Aralık 2020 Salı 23:08:20

Talep Patlaması Yaşanacak! 2021 yılında Sıfır ve İkinci El Otomobil Fiyatları Düşer mi Yükselir mi?

Koronavirüs pandemisinin yaşandığı 2020 yılında sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında daha önce görülmemiş gelişmeler yaşanmış ve özellikle sıfır araç üretiminin global düzeyde durma noktasına geldiği dönemde ikinci el otomobil fiyatları fırlamıştı.

Pandemi döneminde 1. dalganın sona ermesinin ardından sıfır araç üretiminin yeniden eski seviyelerine gelemese de artmasıyla birlikte ikinci el otomobil fiyatları düşüşe geçti. Peki 2021 yılında ne olacak? Otomotiv piyasası uzmanları ne diyor? 2021 yılında sıfır ve ikinci el otomobil fiyatları düşecek mi yükselecek mi? Detaylar haberimizde sizlerle…

İkinci el otomobil piyasasında hareketlilik sürüyor! Pandemi döneminde dünya çapında sıfır araç üretiminin durma noktasına gelmesi ve tedarik zincirlerinin sekteye uğraması ikinci el piyasasında fiyatları anormal seviyelerde yükseltmişti. Bu süreçte sıfır otomobil bulamayan vatandaşlar ikinci el piyasasına yönelince haliyle fiyatlar da fırlamıştı. Pandemide ilk dalganın sona ermesinin ardından şimdilerde 2. dalga etkisini gösterse de Dünya 2. dalgaya daha hazırlıklı yakalandı! Bu dönemde dünya çapında sıfır araç üretiminin sürdürülmesi ve eski seviyesine ulaşamasa da belli bir noktaya gelerek bayilerde sıfır araçların yer almasıyla ikinci el piyasasına olan talepte düşüş yaşandı. Böylelikle ikinci el otomobil piyasasında fiyatlar da bir nebze olsun duruldu. Şimdi vatandaşler merakla 2021 yılında otomobil fiyatlarının ne olacağını araştırmaya başladılar.

UZMANI UYARDI! YENİ YILDA TALEP PATLAMASI YAŞANABİLİR!

Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş, Sözcü gazetesine verdiği demeçte Koronavirüs pandemisinde ikinci dalganın etkileri görülse de aşı haberlerinin piyasalara etkisine dikkat çekerek şimdilerde ikinci el piyasasında yaklaşık 30 gündür herhangi bir hareketliliğin olmadı ve ikinci el otomobil satıcılarının siftah dahi yapamadığını belirtti. Bu durumun ters etkiye neden olabileceğini ve aşılama çalışmalarının başarılı sonuçlara ulaşmasının ardından arkada biriken bu taleple birlikte sıfır ve ikinci el piyasasında çok yüksek taleplere ulaşabileceğini ifade eden Karakaş, şimdiden yüksek talep için uyarılarda bulunmuş oldu.

2021 YILINDA SIFIR VE İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI NE OLUR?

Arabam COM Pazarlama Direktörü DR. Naim Çetintürk tarafından yapılan açıklamada Sıfır araç fiyatlarının döviz kuruyla özellikle Dolar’la olan ilişkisine dikkat çekilerek, 2021 yılının özellikle ilk çeyreğinde aşılama çalışmalarının başarılı meyvelerini vermesi, ülkemizde yeni ekonomik ve hukuksal reformlarının hayata geçmesi çerçevesinde döviz kurunun frenlenmesi sonucunda otomobil fiyatlarındaki düşüşün sürebileceğini beklediğini ifade etti. Ayrıca Nisan ayı sonunda da otomobil fiyatlarında düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

Söz konusu uzman görüşleri ve değerlendirmeler tamamen yorumlardan ibaret olup, sitemiz hiçbir yatırım al-sat-tut tavsiyesi vermemektedir. İlan365.net olarak sizlere en doğru ve en hızlı haberleri ulaştırma bilinciyle hareket etmekteyiz. Bu haberde yer alan yorumlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı