SGK'dan Bu öneri ile Tam 6 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Resmi Açıklama
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

SGK’dan Bu öneri ile Tam 6 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Resmi Açıklama

İŞ

18 Aralık 2020 Cuma 20:23:43

Son Güncelleme: 18/12/2020 20:22:34

SGK’dan Bu öneri ile Tam 6 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Resmi Açıklama

Çalışanlara erken emekli olma müjdesi mi geliyor? Çalışanlar 6 yıl önce emekli olabilecekler mi? 6 yıl önce emekli olabilme fırsatı hangi çalışanları kapsıyor? Erken emekli olabilme fırsatında yaş etkili olacak mı? Erken emeklilik şartları kimleri kapsıyor? Erken emekli olmak isteyen vatandaşların ne yapması gerekiyor? Emekli vatandaşlar detayları öğrenmek için oldukça heyecanla bekliyorlar.

Çalışan vatandaşlarımız için oldukça önemli olan bir husus da emekliliklerinin erkene çekilmesidir. Çünkü vatandaşlarımız yıllarca prim biriktiriyorlar. Önce prim biriktirmeye çalışan vatandaşlarımız daha sonra bu aşamadan sonra bir de yaş unsurunu bekliyorlar. O yüzden vatandaşlarımız yıllarca biriktirdikleri emeklerinin karşılığını bir türlü alamıyorlar. Çoğu vatandaşımız emekli olmaya çeşitli nedenlerden dolayı hak kazanamazken emekli olmaya hak kazanan vatandaşlarımız ise bu sürecin uzamasından ve geç emekli olmaktan oldukça şikâyetçilerdir.

ERKEN EMEKLİLİK İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN İŞTE O DETAYLAR!

Bu durumu devletimizde göz önünde bulunduruyor. Özellikle son zamanlarda korona virüsün de etkileriyle her kesimden insan ekonomik sıkıntıdadır. Bununla birlikte yıllarını kaybetmek istemeyen vatandaşlarımız biran önce emekli olmak istiyor. Devlet şartlarını sağlayan vatandaşlar için 6 yıl önceden emekli olabilme şansı tanıdı. Peki, bütün emekli olmaya hazırlanan vatandaşlarımız için bu durum geçerli midir? Vatandaşlarımız yapılacak olan açıklamaları bekliyor.

Korona virüsün olumsuz etkileri de vatandaşlarımızı ekonomik sıkıntılara sürükledi. Bununla birlikte de artık vatandaşlarımız gelecek zamlara yardımlara ve talep edeceği haklara yöneldi. Vatandaşlarımız için önemli olan husus ise emekliliklerini biraz erkene alarak bekleme süresini kısaltmak ve gelir elde etmeye daha önceden başlamak. Böylelikle çalışan vatandaşlarımız da bir nebze olsun kendini güvene almış olacak.

KİMLER ERKEN EMEKLİLİK FISATINDAN YARARLANABİLECEK?

Milyonlarca çalışan erken emekli olabilmek için gün sayıyor. Bu doğrultuda erken emekli olabilmek için bazı hususları dikkate almamız gerekmektedir. Haber kaynağımızda bu detayları siz merak eden vatandaşlarımız için paylaştık. Öncelikle birinci size avantaj sağlayacak olan ayrıntı çocuktur. Kadın çalışanlarımız çocukları üzerinden prim kazanabilme hakkına sahiptirler. Bu formül ile 3 çocuğa kadar borçlanma ile altı yıl kadar süre ile erken emekli olabilme şansına sahip olabiliyorlar. Çalışan anneler için çocuklarını büyütmek oldukça zordur. Ama ilerisinde çocuklarından dolayı erken emekli olabilme hakkına sahip olabilecekler. Eğer bir annenin 3 tane çocuğu var ise yaklaşık altı yıl önceden emekli olabilmektedir. Bu hususta annede başka şart aranmıyor. Aranan tek şart çocuğun dünyaya geldiği zaman annenin sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekmektedir.

Erkeklerde de emekliliği askerlik öne çekebiliyor. Yine çalışma sürecinde askere gittiği zaman pek çok sıkıntıyla karşı karşıya kalan vatandaşlarımız şimdi erken emekli olmak istedikleri zaman bu onlara olumlu yönde bir etki yaratıyor. Erkeklerde askerlik hem yaşlarını geriye çekiyor hem de onlara prim kazanma imkânını sağlıyor. Yoğun ve zor bir iş döneminden çıkarken emekliliğin erken olması ve emekli olduğunuzda kazanacağınız maaş tutarı özellikle bu korona virüs salgın sürecinde size daha çok fayda sağlayacaktır.

DOĞUM BORÇLANMANIZDA BİR GÜN BİLE ETKİLİDİR!

Doğum borçlanması yapan kadınlarda erken emeklilik fırsatı var mıdır? Staj sigortaları ile normal çalışma tarihiniz arasındaki doğan çocuklarınız için yaptığınız doğum borçlanmasında, borçlanma yaptığınız süre kadar sigorta başlangıç tarihiniz geriye çekilir. Staj sigortası yapılmış olan kadınlar bu hususta prim eksikliği bulunmasa bile yaş ile ilgili emeklilik detaylarını araştırmaları gerekir. Doğum borçlanmanız bir gün bile sizin için önemli olabilir.

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Leyla genceroğlu

    10 Aralık 2020 at 17:13

    Her kanun cıkarılıyorda neden kadınlar doğum borclanmasını sigorta olmadan öncekileri yapamıyor onlar anne değil mi erkekler sigorta öncesı askerlıklerını borclanıyor

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı