SGK’dan 24 Ay Maaş Bağlama Müjdesi! Kimler SGK’dan 24 Ay Maaş Alabilecek? Başvurular Nasıl Yapılacak?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

SGK’dan 24 Ay Maaş Bağlama Müjdesi! Kimler SGK’dan 24 Ay Maaş Alabilecek? Başvurular Nasıl Yapılacak?

İŞ

30 Aralık 2020 Çarşamba 23:13:46

SGK’dan 24 Ay Maaş Bağlama Müjdesi! Kimler SGK’dan 24 Ay Maaş Alabilecek? Başvurular Nasıl Yapılacak?

Türkiye vatandaşın sosyal güvence hizmetlerini aldığı Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) yeni düzenlemeleri ile birlikte özellikle zorlu pandemi sürecinde vatandaşın yanında olmaya devam ediyor. SGK’dan yapılan son açıklamaya göre bazı vatandaşlar koşulları sağlamaları durumunda 24 aya kadar maaş ödemesi alma hakkı kazanacak. Peki SGK 24 ay maaş alma şartları neler? SGK hangi durumda 24 ay boyunca vatandaşa maaş desteği verecek? Tüm bu soruların yanıtları haberimizde!

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından yapılan açıklama ile birlikte maaş desteği alma hakkı kazanılacak hastalıklar belli oldu. SGK’nın zor hastalıklara maruz kalan vatandaşlara yönelik verdiği 24 aya kadar maaş desteği hakkından yararlanabilmek için yapılması gerekenlerde belli oldu. SGK tarafından belirlenen şartları taşıyan, gerekli evrakları hazırlayarak, başvuruda bulunan tüm vatandaşlar SGK’dan 24 ay maaş desteği alabilecek.

Yüzde 60 İş Gücü Kaybı Olması Gerekiyor

SGK’nın 24 aya kadar maaş desteğinden faydalanabilmek için vatandaşların 60% oranında iş gücü kaybına sahip olması gerekmektedir. Bu durumun tespitine yönelik olarak vatandaşların bulundukları il veya ilçede bulunan SGK müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor. Bu başvurularında SGK’nın yetkilendirdiği hastaneye sevki gerçekleştirilen vatandaşın burada yapılacak kontrollerinde iş kaybı raporu uygun şekilde tespit edilirse maaş bağlanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm çalışanların tedavisi mümkün olmayan ya da tedavisi zor/ağır olan hastalıklar için maaş desteği verecek. İş gücü kaybının 60% oranında olduğu tespit edilmesi durumunda SGK tarafından maaş desteği verilmektedir.

1800 Gün Prim Ödemesi Yapılması Gerekiyor

SGK’ya başvuruda bulunaran iş gücü kaybının 60% oranında olduğunu kanıtlayan vatandaşlar 24 ay maaş desteği alabiliyor. Ancak 60% oranındaki iş kaybı raporu ile birlikte vatandaştan mutlaka 1800 gün prim ödemesi yapmış olması da bekleniyor. Ayrıca en az 10 yıllık sigortalılığının bulunması da SGK tarafından aranan şartlar arasında bulunuyor. Bu şartları sağlayan tüm vatandaşlar, 24 ay boyunca SGK maaş ödemesi alabiliyor.

Kanser Hastaları İçin Malulen Emeklilik

SGK malulen emeklilik hakkı için belirlenmiş olan yönetmeliğe uygun olunması gerekiyor. Kanser teşhisi koyulan hastaların SGK’ya başvuruda bulunmaları durumunda 18 ay süreyle maluliyet aylığı alabiliyor. SGK bazı hastalıklarda tanının koyulmasından itibaren 12 ay ile 24 ay arasında maaş ödemesi gerçekleştiriyor. Buna göre kemik iliği nakli olan kişiler 12 ay boyunca maaş desteği sağlanırken, kanser tedavisi gören vatandaşlar ile verem hastaları için 24 ay malullük aylığı bağlanmaktadır.

İyileşme Sağlanamazsa Aylık Desteği Devam Ediyor

Sağlık kurulu raporu ile 60% oranı ve üzerinde bir iş kaybının mevcut olduğunu belgeleyen tüm vatandaşlar için uygulanan maaş desteği 24 ayın sonunda da devam edebilir. Eğer hastalıkta herhangi bir iyileşme sağlanamaz ve iş gücü kaybının oranı aynen devam ederse SGK tarafından malullük aylığı desteği için kesinti uygulanmıyor.

Hangi Hastalıklarda Malullük Aylığı Alınabiliyor?

Çeşitli hastalıklarla mücadele eden sigortalıların en çok merak ettiği konu ise malullük aylığı desteğinin hangi hastalıklar için verildiği yönünde oluyor. Buna göre süresi değişkenlik gösterse de;

 • Tüm kanser türleri,
 • Beyim tümörü,
 • Parkinson,
 • Anemi,
 • Organ kaybı(kol-bacak),
 • Behçet hastalığı,
 • Karaciğer sirozu,
 • Karaciğer nakli,
 • Kalp kapak hastalığı,
 • Kalp yetmezliği,
 • Tüberküloz,
 • Serebralpalsi,
 • Bipolar bozukluk,
 • AIDS,
 • Denge bozukluğu,
 • İşitme kaybı,

Gibi hastalıklar SGK tarafından geçici malullük aylığı desteği kapsamına alınmaktadır. Bu hastalıkları bulunan kişiler SGK’ya başvuruda bulunarak, bu maaş desteği hakkından faydalanabiliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı