SGK’da unutulan bu paralarınızı hemen alın! SGK, tüm bu durumlar için yüzlerce TL ödeme yapıyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

SGK’da unutulan bu paralarınızı hemen alın! SGK, tüm bu durumlar için yüzlerce TL ödeme yapıyor

İŞ

5 Aralık 2020 Cumartesi 12:45:57

SGK’da unutulan bu paralarınızı hemen alın! SGK, tüm bu durumlar için yüzlerce TL ödeme yapıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) milyonlarca vatandaşımızın ödemelerini kayıt ediyor, tutuyor ve zamanı geldiğinde ödüyor. İnsanların haklarının geçici sahibi olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) zamanı geldiğinde vatandaşlarımızın ödemelerini yapmak için gerekli başvuruları bekliyor. Ancak bazı kişiler haklarını doğal olarak unutabiliyor, ödemelerini almaları için başvuru yapmaları gerekiyor ancak her 10 kişiden 3’ü Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) olan haklarını almayı unutabiliyor.

Bu da kurum içerisinde paraların biriktirilmesine ve bir süre sonra hazineye devredilmesine olanak sağlıyor. Siz de bilmediğiniz, unuttuğunuz ya da daha önce başvuru yaptığınız ancak ödemesini almadığınız bir yardım programı ile karşı karşıya kalırsanız hemen burada verilen uygulamalar sonucunda tüm SGK ödemelerinizi hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Sadece SGK’nın vermiş olduğu bu ödemeleri alabilmek için mutlak surette başvuru yapmak gerekiyor. Eğer başvuru yapmazsanız ödemeniz beş yıl içerisinde silinerek toplam paranızın tamamı devletin hazinesine devrediliyor. Bu ve benzeri sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka ilgili başvurularınızı tamamlamanız gerekiyor. İşte sadece SGK’dan alabileceğiniz bazı haklarınız…

Milyonlarca vatandaşımızın sosyal hakları bulunuyor. Özellikle ölüm, doğum, çeyiz, istirahat ve benzeri ödemelerde hakkı bulunan vatandaşlarımızın ödemelerini almamaları durumunda SGK kanadında ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Mağdur durumda olan ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızın SGK’dan alabilecekleri bazı ödemeler bulunuyor. Bu ödemeler devlet tarafından karşılıksız olarak veriliyor. Bu ödemeleri kullanan vatandaşlarımız devlete herhangi bir şekilde geri ödeme yapmıyor. Geri ödeme yapılacak herhangi bir yardım ödemesi bulunmuyor. En fazla 3 bin TL’ye kadar destek ödemesi alan vatandaşlarımız hem ekonomik olarak rahat bir nefes alabiliyor hem de devletin sosyal devlet anlayış politikası gerçekleşmiş oluyor. Ancak bazı hak sahibi vatandaşlarımız bir şekilde bu ödemeleri unutabiliyor. Ya da bu yardım ödemeleri hakkında herhangi bir bilgileri olmadıkları için SGK’ya gerekli başvuruları yaparak ödemelerini almıyorlar. Ancak bilgi sahibi olan tüm vatandaşlarımız bu ödemelerden haberdar olduğu için hızlı bir şekilde başvuru yapıyor ve ekonomik buhran yaşadıkları önemli günlerde değerli bir ödeme alabiliyorlar. Devletimizin her zaman sosyal devlet anlayışı içerisinde yaşatmaya çalıştığı yardım politikaları gerçekleşmiş oluyor. İşte devletimizin tüm hak sahibi vatandaşlarına yaptığı bazı ödemeler….

SÜT PARASI YARDIMI

Süt parası yardımı sadece yeni canlı doğumu gerçekleşmiş çocuklar için ödenen 300 TL değerinde bir ödemedir. Vatandaşlarımızın daha sağlıklı bir şekilde bebeklerinin en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacı ile geliştirilmiş ve uzun zamandır hayatta olan bir ödeme modelidir. Bu ödemeden faydalanabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmak gerekiyor.

ÇEYİZ YARDIM ÖDEMESİ

Çeyiz yardımı ödemesi ile beraber yetim maaşı alan kız çocuklarının evlenme tarihlerinden önce yetim maaşlarının tam 24 katı kadar destek ödemesi alabilmesi mümkün hale geldi. Özellikle herhangi bir geliri olmayan gelin adayı kızlarımızın bu ödenekten faydalanarak kendi çeyizlerini kurabilmeleri sağlanıyor. Çeyiz parası için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ya da kamu bankaları kullanılabilir.

İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ

Meslek hastalığı olan ya da iş kazası geçiren kişilerin belirli bir süre iş görmezlik raporu almaları halinde devletten her bir raporlu oldukları gün için ödeme alırlar. Bu ödeme için ise iş görmezlik raporunun SGK’ya ibraz edilmesi gerekiyor.

DOĞUM İZNİ PARASI

Doğum izni alan annelerin 122 gün doğum izni kullanmaları halinde devletten toplam 4 bin 425 TL ödeme alabilmeleri gerçekleşebiliyor. Bu ödeme otomatik olarak yatırılıyor, ödeme sadece PTT aracılığı ile gönderiliyor. Ödeme kontrol etmek için e-Devlet kapısını kullanabilirsiniz.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı