SGK SSK ve BAĞ-KURlu'yu ilgilendiren büyük haber
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

SGK SSK ve BAĞ-KURlu’yu ilgilendiren büyük haber

İŞ

6 Ekim 2020 Salı 20:59:56

SGK SSK ve BAĞ-KURlu’yu ilgilendiren büyük haber

 Son dakika bir haber elimize ulaştı ve bu haber birçok memuru işçi yetim dul ve emekli yakından ilgilendiriyor.  4000 TL maaş müjdesi geldi…  işte iş ve sosyal güvenlik uzmanı Mert Nayır açıklamaları..

Son dakika bir haber elimize ulaştı ve bu haber birçok memuru işçi yetim dul ve emekli yakından ilgilendiriyor.  4000 TL maaş müjdesi geldi…  işte iş ve sosyal güvenlik uzmanı Mert Nayır açıklamaları..

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre bir haber ortaya çıkmış ve bu haber emekli memur işçi yetim ve dul olan herkes ilgilendirmekteydi.  Vatandaşlar tarafından bu konu sıklıkla araştırıldı.  Bu konu hakkında geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapıldı.  Şimdi sizlere çalışan kişilerin emekli maaşının düşmemesi için neler yapılması gerekmektedir?  Memurların Emekli maaşından haciz kesintisi gerçekleşecek mi? Kısa dönem askerlikte borçlanma yapılır mı?  Konuları hakkında iş ve sosyal  güvenlik uzmanı olan Mert Nayır’ın yayınladığı Açıklama. İşte gelen sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

Devlet memuru olarak görev yapıyorum ve maaşımda icra kesintileri mevcut. 2021 senesinin Mart ayında emekli olmam planlanıyor.  O zaman alacağım toplu ikramiyem  kısıtlanır mı?  Bu konu hakkında detaylı bilgi verirseniz mutlu olurum… Melek Deldemir

Emekli ikramiyelerinde Tıpkı Kıdem tazminatında olduğu gibi maaşlara haciz uygulaması söz konusu olabilir.  Bunun için mutlaka icra takibine izin araştırılması gerekecektir.  Eğer icra takibinizi devam ediyorsa ve o dönemde emekliye ayrılırsanız icra kesintisi size uygulanacaktır.

İyi günler..  Ben 1971 senesinde doğdum ve ilk 01.04.1988 senesinde sigorta girişim yapıldı. Bu döneme kadar toplamda 2602 primim bulunuyor. 3 çocuğum mevcut. Bu konuda borçlanma yapmam ve emekliye ayrılma mümkün mü?  Detaylı bir bilgi verirseniz size teşekkür ederim.  Esma ege

İlk sigortanızın yapıldığı tarihten bu yana 5300 prim gününüz bulunmaktadır.  Bu sebeple 530 Gün Eksik primini mevcuttur.  Yaşınıza 45 olduğuna göre çocuklarınız ile borçlandırma yaparak emekliliğe ayrılabilirsiniz. Üç çocuğunuzda bulunduğuna  göre 3 çocuk için borçlanma miktarı 67 1800 lira 50 kuruş olarak belirlenmiştir.

Emekli olmam için prim ödememi 7250 olarak doldurmuş bulunmaktayım. Şimdi 46 yaşındayım. Emekli olmam için 52 yaşını beklemem gerekiyor.  Şimdi hesaplamalarına göre emekli olunca alacağım maaşı 4.000 TL olarak hesaplıyorum.  Eğer ben bordolu bir şekilde  görev yaparsan ve Emekli olduğumda da emekli maaşımı düşüş göstermemesi için ne kadar miktar Bodrolandırma gerekecektir. Bunun için  detaylı bir şekilde açıklama yapar ve bizlere bilgilendirirseniz sevinirim.

Sizin Şu an için en üst seviyede olan kazancın altına düşmemeniz gerekecekti. Eğer iki asgari ücretin altına düşmez iseniz sizin maaşınızı herhangi bir düşür olmayacak ve aksine Yükseliş meydana gelecektir.  Fakat bazıları da asgari ücret ile prim  bildirmektedir.  Bunu yapmanız tavsiye edilmez.  Eğer bu şekilde yapar iseniz aylığınızda düşüş meydana gelecektir.

Sigorta çıkışımın gerçekleşip gerçekleşmediğini nasıl anlarım?

Bundan birkaç sene öncesine kadar çalışan kişiler sigorta giriş ve çıkış zamanlarını kendileri göremiyordu fakat e-devlet uygulamasının yürürlüğe girdiğinden beri işçiler sigortalarının giriş ve çıkış tarihlerini kendileri e-devlet üzerinden görebiliyorlar.  İşe giriş ve çıkış Bilgilerinize ulaşmak istiyor iseniz e-devlet üzerinden şifre ile giriş yapmanız ve oradan giriş çıkışınızı öğrenmeniz mümkündür.  Onun için mutlaka e-devlet şifrenizin olması şartı vardır.  E-devlet şifreniz olmadığında e-devlete giriş yapamazsınız.  Eğer  e-devlet şifreniz yok ise PTT ye giderek e-devlet şifresi edinebilirsiniz

1969 senesinde doğdum ve 1984 yılında işe başladım.  Fakat sürekli olarak çalışmama devam etmedim ve boşlukları mevcut.  Toplam olarak  3500 günüm bulunmaktadır.  Bu konu hakkında detaylı bilgi verir misiniz? m.yılmaz

İlk işe başladığınız  zamandan itibaren hesaplar isek işe başlayalı 25 sene olmuş. Su anda 45 yaşındasınız ve 5225 priminiz mevcut. Yaşınız ve 25 yılınız tamamlanmış ancak priminizin tamamlanmasına 1725 gününüz var. Priminiz dolduktan sonra emekliliğe ayrılabileceksiniz.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı