SGK Başvuru Yapan Herkes 2021 Yılı Destek Ödemesinden Faydalanabilecek
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

SGK Başvuru Yapan Herkes 2021 Yılı Destek Ödemesinden Faydalanabilecek

İŞ

25 Aralık 2020 Cuma 16:43:01

SGK Başvuru Yapan Herkes 2021 Yılı Destek Ödemesinden Faydalanabilecek

2020 yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde SGK tarafından ihtiyaç sahibi olduğunu ispat eden ve gerekli şartları sağlayan kişilere destek ödemesi yapılacaktır. Bu noktada, neredeyse başvuru yapan herkesin bu destekten faydalanması mümkün gözüküyor!

2020 yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde SGK tarafından ihtiyaç sahibi olduğunu ispat eden ve gerekli şartları sağlayan kişilere destek ödemesi yapılacaktır. Bu noktada, neredeyse başvuru yapan herkesin bu destekten faydalanması mümkün gözüküyor! Çalışanları çok yakından ilgilendiren bu ödemeden kimlerin faydalanacağına dair şartlar da belli oldu diyebiliriz!

Destek Ödemesi Şartları!

SGK’ya başvuru yapan herkesin destek ödemesinden faydalanması mümkün olsa da zaman detayını es geçmemek gerekir. Bir başka deyişle, belirtilen süreyi kaçırdığınız takdirde destek ödemesine asla başvuru yapamazsınız. Çalışma hayatına devam ederken farklı sebeplerden dolayı rapor alan kişilerin raporlu oldukları zaman dilimi boyunca iş göremezlik ödeneği almasına izin vermektedir. Bir başka deyişle, söz konusu ödemeden faydalanmak için istirahat raporu almak şarttır.

90 gün çalışma şartını yerine getiremeyen vatandaşların ise başvuru yapsalar dahi rapor parasından faydalanması mümkün olmayacak diyebiliriz. Bunun yanı sıra, SGK tarafından verilen ödenek; Kovid-19 sebebiyle evde olanlar için de geçerlidir. Asgari ücret ile çalışan bir kişinin evdeki karantina ve istirahat döneminde 65 lira ödeme almasına izin verilmektedir.

SGK kapsamında yer alan ve sigortalı olarak çalışırken herhangi bir sebepten dolayı rapor alan kişilere rapor aldıkları süre boyunca geçici iş göremezlik ödeneği sunulmaktadır. Bu ödemenin bir diğer ismi de rapor parası olarak bilinmektedir. Ancak, geçici iş göremezlik ödeneği almak isteyenlerin raporun başladığı tarih itibariyle sigortalı olmaları gerekir. Bir başka deyişle, hizmet süreleri devam etmelidir.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Sigortalı olarak hayatına devam eden çalışanlar; raporlu oldukları süre boyunca geçici iş göremezlik ödeneği alabilirler. Ancak, devlet tarafından verilecek ödeneğin tutarının duruma göre değiştiğinden bahsetmeliyiz.

  • Tedavisini yatarak geçirenler; brüt ücretin yarısı kadar olan kısmını almaya hak kazanırlar.
  • Tedavi sürecini ayakta geçirenler ise brüt ücret ödemelerinin üçte ikisi oranında geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanacaklardır.

Asgari ücret ile çalışan bir işçinin hastanede olduğu her bir gün için 49 TL, evinde istirahat ettiği her gün için ise 65,4 TL geçici iş göremezlik ödeneği almasına karar verilmiştir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı