Resmi Gazetede yayınlandı! Vatandaşı üzen haber geldi! 2021 yılından itibaren..
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Resmi Gazetede yayınlandı! Vatandaşı üzen haber geldi! 2021 yılından itibaren..

İŞ

10 Ocak 2021 Pazar 15:19:25

Son Güncelleme: 10/01/2021 15:18:58

Resmi Gazetede yayınlandı! Vatandaşı üzen haber geldi! 2021 yılından itibaren..

Alışverişlerini taksitli olarak yapmak isteyenleri üzen bir gelişme yaşandı. Senet ve taksitle alışveriş yapmak isteyenler için arttırılan taksit sınırlaması, yeniden düşürülüyor. Beyaz eşya, mobilya, elektronik eşya, bilgisayar ve daha pek çok farklı kategorideki perakende ticaret için uygulanan taksit sayısı sınırlamasına ilişkin değişikliğe gidildi.

2020’de muafiyet getirilen alışverişte taksit sınırlaması uygulamasındaki muafiyet sona erdirildi. 26 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” çerçevesinde taksit sayısı tamamen sınırlandırıldı.

Bakanlığın yaptığı açıklama çerçevesinde yayımlanan yönetmelik sebebi ile senetle alışverişte taksit sayısına sınırlama getirildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) tarafından yapılan düzenleme ile kredi kartına taksit sayısı için sınırlama getirilmişti. Gerçekleştirilen yeni düzenleme ile birlikte taksitle alışveriş imkanı sağlayan beyaz eşya ve mobilya mağazalarının dışında kuyumculardan yapılacak alışverişlerde de taksit sınırlaması getirilmiş oldu.

Yönetmelik kapsamında taksit sayısı için daha önce açıklanmış olan 8 taksit seçeneği 6 takside indirildi. Video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya ürünlerinde ise ücreti 3 bin 5 yüz TL’den fazla olan televizyon satışları için uygulanacak taksit sayısı 4 ay, tablet bilgisayarlar için ise 6 ay ile sınırlandırıldı. Havayolu taşımacılığı, seyahat acenteleri ve konaklama hizmetlerinde ise yurtiçini kapsayacak şekilde taksit sayısı 18 ay olarak belirlendi.

Senetle Alışverişte Taksit Sınırlaması Hayata Geçti

Ticaret Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen yeni düzenleme neticesinde senetle taksitli alışveriş için taksit sınırlaması getirildi. Bu şekilde en yüksek taksit sınırı ve yeni taksit sayıları ile ilgili olarak da Ticaret Bakanlığı tarafından açıklama gerçekleştirildi.

  • Taksitle beyaz eşya ürünleri ve ev elektroniği ürünleri için uygulanacak taksit sınırlaması 18 ayken, 12 aya düşürüldü.
  • Mobilya kategorisindeki taksitli alışverişler için uygulanan taksit sayısı 18 aydan 12 aya indirildi.
  • 3500 TL’den fazla değere sahip televizyon ve yanı sıra kamera, ses sistemi ve video gibi elektronik ürünler için ise taksit sayısı 6 aydan 4 aya indirildi.
  • Kuyumcularda yapılacak basılı ve külçe olmayan kuyum satışları için ise taksit sayısı 8 aydan 6 aya indirildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı