PTT Aracılığı İle 711 TL Ödeme Yapılıyor! Başvurular Sadece SGK’ya
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

PTT Aracılığı İle 711 TL Ödeme Yapılıyor! Başvurular Sadece SGK’ya

İŞ

2 Kasım 2020 Pazartesi 10:52:42

PTT Aracılığı İle 711 TL Ödeme Yapılıyor! Başvurular Sadece SGK’ya

Yüz binlerce vatandaşımızın acil nakit ihtiyacını karşılayabilmek adına devletimizden önemli bir adım geliştirildi. 65 yaş ve üzeri olan, herhangi bir gelir grubuna mensup olmayan vatandaşımızın mağdur olmaması ve en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına devletimizden yardım programı başlatıldı. Her ay toplamda 711 TL yapılacak olan ödeme her ay yüz binlerce kişinin banka hesabına aktarılacak.

Yüz binlerce vatandaşımızın acil nakit ihtiyacını karşılayabilmek adına devletimizden önemli bir adım geliştirildi. 65 yaş ve üzeri olan, herhangi bir gelir grubuna mensup olmayan vatandaşımızın mağdur olmaması ve en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına devletimizden yardım programı başlatıldı. Her ay toplamda 711 TL yapılacak olan ödeme her ay yüz binlerce kişinin banka hesabına aktarılacak. Bu sayede Korona virüs salgını sonrasında oluşan ekonomik sıkıntının ve Pazar hareketsizliğinin giderilmesi bekleniyor. Özellikle çalışamayan, herhangi bir gelire sahip olmayan ve yardıma muhtaç olan kişilerin bu yardım paketinden yararlanabileceği ifade ediliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, kaymakamlıklar aracılığı ile ödemeleri yapıyor. Yapılan bu ödemeler 65 yaş üzeri ve herhangi bir şekilde gelire sahip olmayan vatandaşlarımızı kapsamaktadır. Bu sebeple 65 yaş altı yapılacak olan her başvuru sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecektir. Başvuru yapacak olan kişinin mutlak surette 65 yaş üstü, herhangi bir gelire sahip olmayan ve yardıma muhtaç olması gerekmektedir.

Türkiye, sosyal devlet anlayışı içerisine tam hakim bir şekilde gireli neredeyse 1 yıl olacak. Özellikle Korona virüs salgını sonrasında milyonlarca kişinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan, çeşitli ödemelerle yoksunluğu bitirmeye çalışan önemli bir devlet ile karşı karşıyayız. Önceleri de benzer yardım programları mevcuttu ancak altı çizgili bir şekilde Korona virüs salgını sonrasında bu kadar önemsendi. 2018 yılında toplam yardım alan kişi sayısı 700 bin kişi ile sınırlı kalmıştı. Ancak 2020 yılında toplam 9 milyon kişi devletten sosyal destek yardımı aldı. Bu yardım paketlerinin içerisinde kira yardımı, nakit para yardımı, yiyecek ve içecek yardımı, gıda yardımı, giyecek yardımı, kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği ve 3 bin TL, 5 bin TL ya da 10 bin TL gibi Pandemi sosyal destek kredisi gibi çeşitli yardımlar yapıldı.

KİMLER BU YARDIMDAN FAYDALANABİLİR?

Yukarıda ayrıca bahsettiğimiz gibi sadece 65 yaş üzeri olan vatandaşımız bu yardım paketinden yararlanabilir. Bu grubun dışında yapılacak olan her türlü başvuru olumsuz sonuçlanacaktır. Bu sebeple yapılacak olan yardımların gecikmemesi, muhtaç olan kişilerin hızlı bir şekilde yardım paketine kavuşabilmesi için gereksiz başvuruların yapılmaması arz ediliyor. Özellikle 65 yaş altı vatandaşların mutlak surette başvuru yapmaması gerekiyor.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Başvurular Kaymakamlık kanalıyla yapılmaktadır. Direkt olarak kaymakamlıklara ya da Kaymakamlıklar içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Devlet tarafından mali yönden yetersiz olan vatandaşlara birçok hibe verilmektedir. Faydalardan biri ise yaşlılık aylığı olarak dikkat çekmektedir. 65 yaşında olan ve garantisi olmayan her vatandaşa 672 TL ödeme yapılmaktadır. Fakat Temmuz ayı zamlarıyla birlikte bu ödemelerin yükseltilmesine karar verildi ve 771.50 TL oldu. 65 yaşındaki emekli maaşından yararlanmak isteyenler, aylık ödeme şartlarını da merak ediyor. Bu 65 yaşında emeklilikten yararlanabilmek için aşağıdaki şartların taşınması gerekiyor.

  • 65 yaş tamamlanmış olmalı
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekiyor
  • Hiçbir sosyal güvenliğin bulunmaması gerekiyor
  • Hiçbir gelirin olmaması gerekiyor
  • Sağlık sigortasının olmaması gerekiyor
  • Sosyal hizmetler yasasına göre harçlık elde etmemesi gerekiyor
  • Bir ailenin ortalama gelirinin net asgari ücretin maksimum 1/3’i yani 673.63 TL olması gerekiyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı