Para yardımı bekleyenlere müjde! 672 lira para yardımı başvurusu!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Para yardımı bekleyenlere müjde! 672 lira para yardımı başvurusu!

İŞ

11 Ekim 2020 Pazar 13:13:18

Para yardımı bekleyenlere müjde! 672 lira para yardımı başvurusu!

Son dönemlerde ekonomik anlamda sorun yaşayan insanlar gitgide artıyor. Ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan insanlar için devlet tarafından sağlanan desteklere bir yenisi daha eklendi. Maddi durumlarında sorun olan vatandaşların herhangi bir geliri olmadığında gıda sağlık evli gibi yardımların yanı sıra parasal yardımlarında sunulması yapılan yardımlar arasında yer alıyor.

Son dönemlerde ekonomik anlamda sorun yaşayan insanlar gitgide artıyor. Ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan insanlar için devlet tarafından sağlanan desteklere bir yenisi daha eklendi. Maddi durumlarında sorun olan vatandaşların herhangi bir geliri olmadığında gıda sağlık evli gibi yardımların yanı sıra parasal yardımlarında sunulması yapılan yardımlar arasında yer alıyor. O parasal yardımlara örnek olarak yaşlılar için aylık olarak düzenli bir şekilde verilen 672 lira yaşlılık aylığını ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan 65 yaş üzerindeki yaşlı vatandaşlarımız için verilen destekler örnek olarak gösterilebilir. Bu süreç içerisinde aylık olarak 672 lira olan yardımdan yararlanmak için bazı şartlara uymak gerekiyor. Başvuru yapacak olan kişilerin ikametleri sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı içerisinde veya kaymakamlıklarda oluşturulacak. İşlemleri gerçekleştirdikten sonra yaklaşık olarak 1 ay içerisinde sonuçlanması bekleniyor. Sonuçlara bakılarak kimlerin 672 lira para yardımı başvurusunu kabul edildiği ve bu imkândan faydalanmaya hak kazandığı belirlenecek. bu imkândan faydalanmayı isteyenler için son başvuru tarihine kadar başvuruların yapılması tavsiye edilir.

Yaşlılar için verilen aylığa 2020 yılında zam ne olacak?

1 temmuz 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak zam ile beraber 65 yaş üstündeki vatandaşlarımıza verilen yaşlılık aylığında bir artış yaşanacak. Bu artışların 65 yaşından büyük insanların aynı üzerinde katsayı durumlarına göre belirleneceği söyleniyor. Bu katsayının ardından 3 temmuz tarihi ile beraber enflasyonlar üzerinde meydana gelen artış ile beraber 0.13056 oranlarından 0.138459 a artış göstermesi de meydana gelen olaylar arasında yer alıyor.  Yani ortalama olarak yüzde 6.05oranları ile meydana gelen maaşlar 601 TL den 637 TL ye kadar artış gösterdi.

Aynı zamanda gelir şartlarında ve koşullarında da bazı değişiklikler olacak. Bu değişikliklerin başında muhtaçlık durumlarına göre kişinin evinin içerisindeki birey sayısının eve giren maaşla bölünmesi ile kişi başına düşen gelir miktarının 701 liranın altına yani asgari ücretin üçte birinin altına düşmesi gerekiyor. Kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin üçte birinin altına düşmesi durumunda muhtaçlık durumu ortaya çıkacağı için bu imkândan kolay bir şekilde faydalanılabilir. Bu koşullara göre size uygun olup olmadığına bakarak başvuru yapmanız her zaman daha doğru olacaktır.

Zam miktarı ne kadar olacak?

65 yaş üstündeki vatandaşlara verilen aylık 2020 yılının ocak ayından itibaren 672 liraya kadar yükseliş gösterdi. Eskiden 3 ayda bir yapılan ödemeler artık her ay olarak değiştirildi. Aynı zamanda doğum tarihlerinin son rakamlarına göre yapılacak olan ödemeler ayın dokuzuna kadar gerçekleşmeye devam edecek.

Tüm bunlara bakıldığında ekonomik anlamda zorluk çeken insanlar için desteklerin gerçekleşeceği görülüyor. son dönemlerde tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan virüs nedeniyle çalışma alanları ve ekonomik anlamda yeterli kazancın sağlanamaması nedeniyle çoğu insan mağdur duruma düştü. Aynı zamanda ekonomik anlamda yaşanan değişimler nedeniyle ülke olarak alım gücümüzün azalması da yaşanan sorunlar arasında yer aldı. Alım gücümüzün azalması nedeniyle yaşlılar için verilen aylığın ve asgari ücretle çalışan işçilerin aldıkları maaşın günümüz şartlarında yetersiz geldiği görüldü. Tüm bunlar göz önüne alınarak Yeni yılda yeni düzenlemeler yapıldı. Yeni düzenlemelerle birlikte ekonomik anlamda zorluk yaşayan kesimler için maaşların arttırılması ve vergilerde azalmaya gidilmesi çözüm önerileri arasında yer aldı. Bazı vergilerin asgari ücretli kişilerden alınmaması ben yaşlılar için verilen aylıklarda artışa gidilmesi de bu çözümlerden birkaçı olarak görüldü.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı