O kişilere maaşının 24 katı kadar devlet destek ödemesi yapılıyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

O kişilere maaşının 24 katı kadar devlet destek ödemesi yapılıyor

İŞ

12 Ekim 2020 Pazartesi 23:13:36

O kişilere maaşının 24 katı kadar devlet destek ödemesi yapılıyor

Evlenmenin önünde çeyiz sorunu olanlar müjde! Devletten yuva kuracak olan geçlere çeyiz desteği! Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan çeyiz başvurusu için talepler arttı. Vatandaşlarımız tarafından kimler çeyiz yardımı alabilir? Vatandaşlarımızı çeyiz yardımı alabilmesi için gerekli şartlar nelerdir? Gerekli şartları sağlayan vatandaşlarımıza ne kadar ödeme yapılacaktır?

Evlenmenin önünde çeyiz sorunu olanlar müjde! Devletten yuva kuracak olan geçlere çeyiz desteği! Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan çeyiz başvurusu için talepler arttı. Vatandaşlarımız tarafından kimler çeyiz yardımı alabilir? Vatandaşlarımızı çeyiz yardımı alabilmesi için gerekli şartlar nelerdir? Gerekli şartları sağlayan vatandaşlarımıza ne kadar ödeme yapılacaktır? Çeyiz yardımı alımlarında vatandaşlarımıza yaş sınırlaması getirilecek mi? Hangi yaşın altındakilere devlet tarafından çeyiz yardımı yapılmayacak? Hangi yaşın üzerinde olan vatandaşlarımıza çeyiz yardımı yapılamayacak? Devlet tarafından hangi yaş aralığına çeyiz yardımı yapılacak? Çeyiz yardımından faydalanmak için banka hesabında birikim mi yapılması gerekiyor? Gibi sorular vatandaşlarımız tarafından oldukça merak edilen sorular arasındadır. Vatandaşlarımız bu soruların cevaplarını merak ederken sizler için bu soruların cevaplarına haber kaynağımızda yer verdik.

Vatandaşlarımız tarafından korona virüsle birlikte gelen ekonomik sıkıntılarla baş edebilmek için devlet tarafından yapılacak yardımlar beklenmektedir. Vatandaşlarımız her konuda vatandaşına yardım etmektedir. Bunlardan bir tanesi de çeyiz yardımıdır. Vatandaşlarımızın bu süreçte en çok sıkıntı yaşadığı konu çeyiz konusudur. Çoğu gencimiz çeyiz olmayışı nedeniyle yuva kuramıyor. Bununla birlikte de vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan her türlü ekonomik anlamdaki yardım vatandaşımıza kolaylıklar sağlayacaktır. Yuva kurmak ve çeyiz birikimi yapmak isteyen vatandaşlarımız çeyiz yardımları almak için sırada bekliyor.

Çeyiz Yardımı İçin sağlanması gereken şartlar nelerdir?

 • Çeyiz yardımı koşulları aşağıdaki gibidir:
 • Kız çocuklarının anne ya da babasının vefatının ardından SSK yetim aylığı alması gereklidir.
 • Çeyiz yardımı başvurusu resmi nikâhın ardından gerçekleştirilir. Resmi nikâhı olmayan kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.
 • Yetim aylığı için belirtilen şartların yerine getirilmiş olması ve yetim aylığı alma hakkının devam etmesi gereklidir.
 • Yetim aylığı alan ve çeyiz yardımı başvurusunda bulunan kızlar SGK kapsamında bir işe girip çalışmaya başlarsa yetim aylığı alma hakları sona erer ve çeyiz yardımı başvuruları geri çevrilir.
 • Çeyiz yardımı, yalnızca bir kere verilir. Çeyiz yardımı almış olan kişiler ikinci bir defa bu yardımı alamazlar.
 • Yetim aylığı alan erkek çocukları çeyiz yardımı alamaz.

Çeyiz Yardımı İçin Gerekli Belgeler nelerdir?

Vatandaşlarımız devlet tarafından yapılacak olan çeyiz yardımlarından yararlanmak istiyor. Bunun için gerekli belgeleri eksiksiz olarak tamamlamak gerektiğini bilen vatandaşlarımız her yerden çeyiz destek ödemesi için gerekli olan belgeleri araştırıyor. Vatandaşlarımız aşağıda belirttiğimiz belgelerin hepsini tamamlaması gerekiyor. Bu belgelerden hiçbirinin atlanmaması gerekiyor.

2020 Çeyiz yardımı başvuru evrakları şu şekildedir:

 • Çeyiz yardımı başvurusunu yapacak olan kıza ait kimlik belgesi ya da sürücü belgesi fotokopisi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış olan Evlenme Ödeneği Başvuru Formu,
 • Resmi nikâhın kıyılmış olduğuna dair evlenme belgesi ya da yeni nüfuz cüzdanı,
 • Yetim aylığı aldığını gösteren belgedir.

Çeyiz Yardımı Sorgulaması nasıl yapılır?

Vatandaşlarımız tarafından merak edilen bir diğer önemli konu da vatandaşlarımızın çeyiz sorgulamasını nasıl yapacaklarıdır. Çeyiz yardımına başvuru yapan vatandaşlarımız merakla yardımın açıklanmasını beklerken nasıl sorgu yapacaklarını da merak ediyorlar. Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan bu yardımlar oldukça önemlidir. Merak eden vatandaşlarımız için çeyiz parasının sorgulamasının yollarını haberimizde paylaştık. Çeyiz sorgulaması sadece bir yolla yapılmıyor. Çok kolay olan çeyiz sorgulama işlemini yapmak için pek çok yol bulunuyor.

Çeyiz parası sorgulama işlemi üç yerden yapılabilir. Bunlar;

 • E-Devlet sistemi,
 • ALO 170 SGK hattı,
 • SGK İl/İlçe Müdürlükleri şeklindedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı