O İşlemi Yapan Vatandaşlar Devletten 1544 TL Destek Alabilecek? Ödeme Desteğine Nasıl Başvurulur? Hangi Koşullarda Alınır?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

O İşlemi Yapan Vatandaşlar Devletten 1544 TL Destek Alabilecek? Ödeme Desteğine Nasıl Başvurulur? Hangi Koşullarda Alınır?

İŞ

1 Ocak 2021 Cuma 21:28:04

O İşlemi Yapan Vatandaşlar Devletten 1544 TL Destek Alabilecek? Ödeme Desteğine Nasıl Başvurulur? Hangi Koşullarda Alınır?

Türkiye’deki milyonlarca vatandaşın faydalanabileceği devlet destek ödemesi ile ilgili detaylar belli oldu. Vatandaşlar engelli yakının bakımını üstlenmesi durumunda devletten yardım alabilecek. Engelli yakınına bakan ya da evde bakıma ihtiyacı olan bir yaşlıya verilen devlet destekleri ile birlikte bu vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanıyor.

Devlet, bu vatandaşların engelli veya yaşlı yakınına bakmaları dolayısıyla çalışmalarında engel oluşması ve buna bağlı ihtiyaç sahibi durumunda bulunması halinde 1554 TL devlet desteği sağlamaktadır.

Devlet, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) aracılığıyla hem engelli vatandaşların hem de onlara bakmakla yükümlü olan vatandaşların maddi olarak sıkıntı yaşamaması için destek sağlamaktadır. Ancak bu engelli desteği ve evde bakım aylığı haklarından yararlanabilmesi için SGK tarafından belirlenmiş olan şartların vatandaş tarafından sağlanması gerekiyor. Bu çerçevede SGK, ilgili destek ödemesi için engelli vatandaşın hastanede gerçekleştirilecek kontrollerinin ardından hastanenin vereceği sağlık kurulu raporunu alması gerekiyor. Söz konusu sağlık kurulu raporu ile 40% engellilik oranı altında engelli raporu bulunan vatandaşlar engellilik derecesine uygun olan engelli maaşını alma hakkına sahip oluyor.

Devlet tarafından engelliliği dolayısıyla yaşı veya hastalığı nedeniyle bakımı üstlenilmiş olan tüm engelli vatandaşlara 1544 TL engelliği aylığı bağlıyor. 2020 yılında Türkiye genelinde 1 milyona ulaşan engelli aylığı alan vatandaş sayısı ile birlikte genel tutarın 15 milyar seviyesine çıktığı belirtildi.

Yakınlık Derecesine Bakılıyor

Evde bakım aylığı hakkı ile ilgili olarak bakıma muhtaç kişinin bakımını üstlenen vatandaşın mutlaka 1. Derece veya 2.derece yakın akrabalığa sahip olması gerekiyor. Bu kriteri sağlayan vatandaşlar devlette engelli bakım aylığı alma hakkına sahip olabiliyor.

Evde Bakım Aylığı Yattı Mı Nasıl Öğrenilir?

SGK evde bakım aylığı almaya hak kazanan vatandaşlar, kurum tarafından ödemenin yapılıp yapılmadığını aylık olarak e-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabiliyor. E-Devlet sistemine giriş yapan vatandaşlar, sistemdeki Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı uygulamalarından engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama ekranından evde bakım aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirebilmektedir.

SMS ile Evde Bakım Aylığı Sorgulama Yapılabiliyor

Evde bakım aylığı ücretini her ay Ziraat Katılım Bankası üzerinden alan vatandaşlar cep telefonlarının SMS servisinden de ücretin yatıp, yatmadığını sorgulayabilmektedir. Bunun için cep telefonlarının kısa mesaj servisinde “BAKİYE” YAZARAK “4747” numarasına SMS atmaları gerekiyor. Bu SMS için ücretlendirme tarifeye göre uygulanmaktadır. Bu şekilde her ay düzenli olarak pratik bir şekilde evde bakım aylığı sorgulama işlemi tamamlanabilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı