Merkez Bankası noktayı koydu! Kredi sicil affına başvuru yapın! O banka tüm kredi sicili bozuk olanlara kredi veriyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Merkez Bankası noktayı koydu! Kredi sicil affına başvuru yapın! O banka tüm kredi sicili bozuk olanlara kredi veriyor

İŞ

12 Ekim 2020 Pazartesi 11:14:48

Son Güncelleme: 12/10/2020 11:15:36

Merkez Bankası noktayı koydu! Kredi sicil affına başvuru yapın! O banka tüm kredi sicili bozuk olanlara kredi veriyor

Kredi tüketicilerinin en büyük sıkıntılarından bir tanesi olan kredi sicili ile alakalı yeni düzenlemeler yavaş yavaş geliyor. Özellikle kredi sicili bozuk olan kişilerin acil nakit bulmaları gereken dönemlerde kredi sicillerinin bozuk olması sebebi ile kredi kullanamıyor olması ciddi ekonomik sıkıntıları beraberinde getirebiliyor. O nedenden ötürü vatandaşlarımızın daha kolay bir şekilde kredi kullanabilmesi ve kredi tüketimi konusunda bankalar arası sorunların olmaması sebebi ile vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu için önemli adımlar atılıyor

Kredi tüketicilerinin en büyük sıkıntılarından bir tanesi olan kredi sicili ile alakalı yeni düzenlemeler yavaş yavaş geliyor. Özellikle kredi sicili bozuk olan kişilerin acil nakit bulmaları gereken dönemlerde kredi sicillerinin bozuk olması sebebi ile kredi kullanamıyor olması ciddi ekonomik sıkıntıları beraberinde getirebiliyor. O nedenden ötürü vatandaşlarımızın daha kolay bir şekilde kredi kullanabilmesi ve kredi tüketimi konusunda bankalar arası sorunların olmaması sebebi ile vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu için önemli adımlar atılıyor. Merkez Bankası tarafından alınan karar neticesinde sadece isteyen ve bazı bankalar kredi sicilinden vatandaşları yararlandırabilecek. Tüm vatandaşlara gelen ortak bir kredi sicili olmasa da sadece gerekli görülen ve hak eden kişiler kredi sicilinden yararlanabilecek. Bu sayede acil bir şekilde kredi kullanması gereken, acil nakit paraya ihtiyacı olan tüm vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde kredi kullanabilmeleri amacı ile başlatılmış olan kredi sicil affına ilişkin yapılan açıklamada on binlerce kişinin tek bir seferliğe mahsus olmak kaydı ile herkes yararlanabilecek.

Kredi sicil affı genellikle Resmi Gazete’de yayınlanmak maksadı ile beraber gelebilir ancak bazı durumlarda sadece bankalar da kendi başlarına kredi kullanmak isteyen müşterilerine özel olarak kredi sicil affı getirebilir. İlgili özel banka müşterilerinin büyük bir çoğunluğunun kredi kullanabilmesi amacı ile kendi bünyesinde dilediği kredi tüketicisine dilediği miktarda kredi kullandırabilir. Bu durumda ise kişilerin öncelikli olarak ilgili bankaya kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Ancak kredi başvurusundan önce ilgili banka ile görüşerek kredi sicil affından bireysel olarak yararlanabildiğini sorup öğrenmesi gerekmektedir. Çünkü bankalar her başvuru yapana kredi sicil affı getirmez. Kredi sicil affı ya devlet tarafından Resmi Gazete’de yayınlanmak maksadı ile getirilir ya da ilgili banka sadece belirlemiş olduğu kredi müşterilerini düşük kredi faiz oranlarından yararlandırmak için kredi başvurularını onaylar. Bu da her iki seçenekte olduğu gibi kişiler çok daha rahat bir şekilde kredi kullanabilmesi için büyük bir rol oynar. Kişilerin öncelikli olarak kredi başvurusu yapmadan önce kredi sicil affından yararlanabildiğini öğrenmesi gerekmektedir. Çünkü kişisel olarak yararlanma söz konusu değil ise kredi başvurusu olumsuz sonuçlanıp kredi puanından düşme sağlanacaktır. Bu da kişiye oldukça büyük zararlar verecektir. Gelecek dönemlerde kredi kullanabilmesi için öncelikle geriden gelen olumsuz başvuruların ay olarak ya da banka aracılığı ile silinmesi gerekecektir.

KREDİ SİCİL AFFI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kredi sicil affı başvurusu yapabilmek için öncelikle ilgili banka ile görüşmeniz gerekmektedir. Şu an devlet tarafından getirilen herhangi bir kredi sicil affı yok ancak bazı özel bankalar kendi bünyelerinde kredi tüketicilerinin yararlanabilmesi amacı ile kredi sicil affı başlatmıştır. Bu bankalar ise sırası ile:

  • Akbank
  • QNB Finansbank
  • Burgan Bank

Yukarıda yer alan üç bankadan kredi sicil başvurusu yapılabileceği gibi hem mobil bankacılık hem internet bankacılığı hem de telefon bankacılığı aracılığı ile kredi sicil affı başvurusu yapılabilir. Kişilerin kendi isteklerine göre TC kimlik belgeleri ile beraber en yakın banka şubesini ziyaret ederek gerekli kredi sicil affının başvurulması için talimat verilebilir.

KREDİ SİCİL AFFI NE ZAMAN GEÇERLİ OLUR?

Devlet tarafından herhangi bir şekilde kredi sicil affı getirilmedi. Sadece özel bankalar kendi bünyelerinde kredi sicil kampanyası başlattı. Bu da tam olarak ne zaman başlayabilir, kredi sicil affı ne zaman geçerli olabilir bu konuda net bilgi yok.

 

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı