Merakla Beklenen İntibak Müjdesinde Önemli Gelişme! 2021’ de İntibak Yasası Çıkacak Mı? İntibak Zammı Açıklandı Mı?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Merakla Beklenen İntibak Müjdesinde Önemli Gelişme! 2021’ de İntibak Yasası Çıkacak Mı? İntibak Zammı Açıklandı Mı?

İŞ

1 Ocak 2021 Cuma 21:23:39

Merakla Beklenen İntibak Müjdesinde Önemli Gelişme! 2021’ de İntibak Yasası Çıkacak Mı? İntibak Zammı Açıklandı Mı?

Türkiye’deki milyonlarca emeklinin heyecanla beklediği ve uzun süredir gündemde olan intibak yasası ile ilgili önemli gelişmeler yaşandı. 2000’den önce emekli olan milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren intibak zammı ile ilgili olarak 2000 sonrası emekli olan emekliler tarafından da talep ediliyor.

2021’e girmeden önce intibak yasası ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanmaya başladı. Milyonlarca emekli intibak zammı ne zaman çıkacak? Sorusunun yanıtını merak ediyor.

Emeklinin gündemindeki en önemli konu intibak zammı ne zaman çıkacak? Konusu oluyor. Emekliler için 355 TL gibi bir emekli maaşı artışı sağlaması beklenen intibak zammı için bekleyiş devam ediyor. 2021 Ocak ayı itibari ile 2021 emekli maaşı zammı oranları yansıtılmaya başlanacak emekliler, aynı süreçte intibak artışı ile ilgili bir talebe de sahip. Devlet kurumlarından emekli olarak memur emeklisi olan vatandaşların kurum kaynaklı farkların giderilmesini talep ediyor. 2000 sonrası emekli olan vatandaşlar ise intibak zammı açıklamasını bekliyor. İntibak zammı ile ilgili yaşanan son gelişmeler yakından takip ediliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) bünyesindeki SSK yani 4A emeklisi olan vatandaşların SSK intibak talebi ile ilgili olarak önemli gelişmeler yaşanmıştı. Türkiye genelindeki milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren intibak zammı ile ilgili olarak emekli dernekleri tarafından başvurular gerçekleştiriliyordu. Bu başvurulardan birisi de Anayasa Mahkemesi’ne yapılmıştı. Anayasa Mahkemesi ise yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni(TBMM) adres olarak göstermişti. Eğer mecliste gündeme alınarak, kabul edilir ise 2000 sonrası emekli olanlar için intibak zammı uygulanması söz konusu olacak. Eğer intibak yasası mecliste kabul edilir ise tam 5 milyon emeklinin maaşına intibak zammı yansıtılacak.

Emekli İntibak Zammında Yeni Gelişmeler

Memur emeklisi ile ilgili intibak talebi, devlet ile Memur-Sen arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmeleri sırasında gündeme taşındı. 2000’den sonra emekli olan vatandaşlar içinde intibak zammı ne zaman çıkacak merak ediliyor. Memurlar için “Kamu Personeli Danışma Kurulu(KPDK) toplantılarında gündeme alınan intibak zammının kabul edilmesi bekleniyor. Eğer kabul edilir ise aynı unvanlı kadro veya görevden emekli olmuş ancak kurum kaynaklı emekli maaşı farkı bulunuyor ise ek ödeme ile farkın giderilmesi sağlanacak.

Milyonlarca SSK ve Bağkur emeklisi tarafından istenilen intibak zammı talebi kabul edilir ise emekli maaşlarında değişiklik yaşanacak. 2000 sonrası emekli olan kişiler, daha önce uygulanan intibak yasası için olduğu gibi 50 TL ile 355 TL arasında emekli maaşı zammı almış olacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı