Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Mayıs ayı konut kredisi faiz oranları belli oldu!

İŞ

29 Nisan 2020 Çarşamba 15:17:06

Mayıs ayı konut kredisi faiz oranları belli oldu!

Ev alacakların dikkatle takip ettiği konut kredilerine Mayıs ayında uygulanacak faiz oranları birçok bankada belirlendi. Mayıs ayı yaklaşırken ev alacak kişiler bankaların Mayıs ayında uygulayacağı konut kredisi faiz oranlarını araştırıyor.

Ev alacakların dikkatle takip ettiği konut kredilerine Mayıs ayında uygulanacak faiz oranları birçok bankada belirlendi. Mayıs ayı yaklaşırken ev alacak kişiler bankaların Mayıs ayında uygulayacağı konut kredisi faiz oranlarını araştırıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut kredisinde peşinat oranının yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülme talimatı Mayıs ayında da devam ediyor. Peki, konut kredisi faizleri Mayıs ayında ne kadar olacak? En uygun konut kredisi veren bankalar Mayıs ayında ne kadar faiz oranı uyguluyor? Ayrıntılar haberimizde…

Sıfır ya da ikinci el konutlar için uygulanan konut kredisi ev almayı düşünen gerçek kişilere nakit sağlayan bankaların geri ödemeleri eşit veya değişken taksitlerle birbirinden avantajlı vade imkânlarıyla vatandaşa sunuluyor. Ev almak isteyen vatandaşlar da bu avantajlardan yararlanmak için araştırmalarına devam ediyor.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart ayında duyurduğu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı sürdürülen ekonomik mücadele modeli olan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamında ev alanların konut kredisi kullanımında uygulanan peşinat oranları yüzde 20’den yüzde 10’a düşmüştü. Yani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla devreye giren yüzde 10 peşinat oranına göre, 400 bin TL değerinde ev sahibi olmak isteyen bir kişinin kullanabileceği konut kredisi tutarı 360 bin TL iken gösterilmesi gereken peşinat 40 bin TL şeklinde oldu.

Mayıs ayında en uygun konut kredisi veren bankalar belli oldu!

Bankaların uyguladıkları konut kredisi faiz oranları Mayıs ayının başında da değişmedi. Nisan ayında en düşük faiz oranıyla konut kredisi kullandıran bankalar aynı faiz oranlarıyla Mayıs ayında da konut kredisi kullandıracak. İşte, Mayıs ayında en düşük faiz oranlarıyla konut kredisi kullandıracak bankalara ilişkin önemli bilgiler.

Mayıs ayında en düşük faiz oranıyla konut kredisi veren bankalar:

Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı yüzde 0.91

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı yüzde 0.93 (Sarı Panjur konut kredisi faiz oranı yüzde 0,79),

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı yüzde 0.94 (sıfır konutta yüzde 0,79),

Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranı yüzde 0.94 (sıfır konutta yüzde 0,79),

Vakıf Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı yüzde 0.94,

Ziraat Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı yüzde 0.94,

Emlak Katılım Bankası Konut Finansmanı Kâr Payı Oranı yüzde 0.95,

Ayrıca TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kapsamında Ziraat Bankası iştirakıyla 180, 216 ve 240 aya varan vade imkânı ve 0,49 faiz oranlarında kredi hesaplaması yapıyor.

Bireysel konut kredilerini kimler çekebilir?

Konut kredisi, ikinci el konut veya sıfır konut almak isteyen gerçek kişiler tarafından kullanılan bir çeşit bireysel kredi olarak belirlenmektedir.

Bankaların konut kredisi kullandırmada özellikle dikkat ettiği hususlar şöyle kaydediliyor:

Tapuya müstakilen, kat mülkiyeti veya kat irtifakı (binanın bodrum katının yapılmasından sonra daire sahiplerine arsa üzerinde düşen payı gösteren tapu şekli) esasına ilişkin tescilin bulunması,

Bankanın rehin ve teminat hakkının saklı tutulması için konutun satışa elverişli olması (evin yaşı eskidikçe bankalar riskin arttığını düşünerek konut kredisi kullandırmaya çekimser yaklaşırlar),

Bir ve birden fazla kefille sunulan şahsi teminatın krediyle alınacak gayrimenkulun ipotek almasıyla, gayrimenkule biçilen ekspertiz değerinin yüzde 1 ila yüzde 100’üne kadar kredi kullanılabilir. (Türk bankaları yüzde 90 faiz oranına kadar konut kredisi kullandırıyor),

Kredi kullandırılan gayrimenkulün sigortaya deprem, zorunlu deprem, yangın su baskını ve benzeri zorunlu sigortalarının yapılması banka tarafından zorunlu tutulur. Bu sigorta türlerinin poliçeleri bir yıl süreli olarak düzenlenmesi sebebiyle bankayla kredi kullananın borç ilişkisi bitmediği sürece yenilenir.

Tüm değerlendirmeler sonuçlandığında kredinin tanımlanacağı banka müşterisinden gerekli belgeler talep edilir ve konut kredisi kullandırılır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı