Kredi Kartı Kullanıcılarına Uyarı! Kredi Kartı Aidat Dolandırıcılığına Dikkat Edin
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kredi Kartı Kullanıcılarına Uyarı! Kredi Kartı Aidat Dolandırıcılığına Dikkat Edin

İŞ

9 Aralık 2020 Çarşamba 15:14:30

Kredi Kartı Kullanıcılarına Uyarı! Kredi Kartı Aidat Dolandırıcılığına Dikkat Edin

Kredi kartı kullanıcıları için son dakika gelişmelerin gündemimizde ki yerini almasının ardından ön plana çıkmaktadır. On binlerce vatandaşımız için sunulan olanakların ardından kredi kartı kullanıcıları için uyarı geldi. Kredi kartı Aidat dolandırıcılığının son zamanlar da ön plana çıkarılmasının ardından vatandaşlarımızın dikkatli olmasına yönelik önemli açıklamalar yapıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından son dakika gelişmelerin gün yüzüne çıkmasının ardından on binlerce vatandaşımız büyük fırsatları değerlendirerek dikkatleri gün yüzüne çıkarılacaktır. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından önemli açıklamalar yapılmasıyla beraber dikkatleri gün yüzüne çıkarılacaktır.

Son zamanlar da sosyal medya üzerinde yayımlanan iddialar doğrultusunda pek çok vatandaşımız mağdur olması ile gün yüzüne çıkarılmaktadır. Pek çok vatandaşımız bu fırsatları ile beraber dikkatleri üzerine çekmesinin ardından yapılan açıklamalar da vatandaşlarımız için önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Böylelikle sunulan bu olanaklar ile beraber kredi kartı kullanıcıları dikkatleri üzerine çekmesi ile beraber ön plana çıkmaktadır. Vatandaşlarımız bu süreç içerisinde zorluk çekmemesi ve mağdur olmaması için gerekli açıklamaların dikkate alınması gerekmektedir.

KREDİ KARTI KULLANICILARINA UYARI!

Ticaret bakanlığı tarafından kredi kartı kullanıcıları için gerekli uyarıların yapılması ile mağdur olmaması için önemli açılamalar yapılmıştır. Pek çok vatandaşımız için sunulan bu fırsatlar ile beraber dikkatleri üzerine çekerek bu uyarılan dikkate alınması önemli unsurlar arasında yerini almaktadır. Milyonlarca vatandaşımız için sunulan bu olağanüstü fırsatların gün yüzüne çıkması ile pek çok vatandaşımız dikkatleri üzerine çekecektir. Kredi kartı kullanıcıları bu uyarıları dikkate alarak son zamanlar da ön plana çıkmasıyla beraber kullanıcılar bu fırsatları değerlendirerek uyarıları göz ardı etmemeleri ön görülmektedir.

KARTIN ÇIKARILDIĞI KURULUŞA BAŞVURULMALI”

Tüketicilerin, kredi kartı bilgileri kullanılarak dolandırıcılığa maruz kalmamaları ve mağduriyet yaşamamaları için çeşitli bilgilendirmelere yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kart çıkaran kuruluşların tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartını sunma zorunluluğu getirilmiştir. Söz konusu kanunun ilgili maddesine dayanılarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından hazırlanan ve 7 Mart’ta yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’in Banka ve Kredi Kartı Ücretleri başlıklı maddesi ile kart aidatlarına ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Söz konusu madde ile kart çıkaran kuruluşların ‘Yıllık üyelik ücreti tahsil etmedikleri bir kredi kartı türünü tüketicilerin kullanımına sunmak zorunda oldukları, kredi kartlarının özelliklerine göre yıllık olarak belirlenecek tutar kadar ücretlendirileceği, kartlardan alınan bu ücretlerin ancak tüketiciyi borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı müteakip yıllık olarak alınabileceği, kesintisiz en az 180 gün hareket görmeyen kredi kartından bu kart hareketsiz kaldığı müddetçe yıllık üyelik ücreti alınamayacağı’ gibi hususlar hüküm altına alınmıştır.”

Bakanlığın ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarının isim ya da logoları kullanılarak kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi ve vatandaşların bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine karşı dikkatli olmaları gerektiği vurgulanan açıklamada, kart aidatlarına ilişkin uygulamalarda kartın çıkarıldığı kuruluşa başvurulması gerektiğine işaret edildi.

Açıklamada, “Kart çıkaran kuruluş ile uyuşmazlığın çözülememesi durumunda ilgili kanun kapsamında 10 bin 390 liranın altında olan uyuşmazlıklar için Tüketici Hakem Heyetlerine, bu tutarı aşan uyuşmazlıklar için de Tüketici Mahkemelerine başvurulabilir.” ifadesi kullanıldı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı