Konut Kredisi Faiz ve Vade Oranları Değişti!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Konut Kredisi Faiz ve Vade Oranları Değişti!

İŞ

25 Temmuz 2020 Cumartesi 13:31:43

Konut Kredisi Faiz ve Vade Oranları Değişti!

Konut kredisinde önemli değişiklik! Bankalar faiz oranlarını ikinci el konutlarda yükseltti vadeleri indirdi! Tüm detaylar haberimizde

Konut kredisinde önemli değişiklik! Bankalar faiz oranlarını ikinci el konutlarda yükseltti vadeleri indirdi! Tüm detaylar haberimizde.

İkinci el konutlarda faiz oranı 0.74’ten 0.79 çıktı, vade 180 aydan 120 aya düşürüldü. Konut kredisinde yapılan bu değişiklikle birinci el konutlara avantaj yaratılmak istendi. Konut kredisinde kamu bankaları faiz oranlarını yüzde 0.74’den yüzde 0.79’a çıkardı. Vade oranlarını ise yine ikinci elde 180 ay vadeden 120 ay vadeye indirdi.

Kamu bankalarının ikinci el konutta yaptığı bu değişimle vatandaşın deprem riskine karşı yeni binalara yönelmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda yeni yatırımlara yönlendirilerek piyasanın, ekonominin canlanması bekleniyor. Peki vatandaa bu değişiklik için ne diyor?

Pandemi nedeniyle sunulan düşük faizli geri odemesiz dönemli konut kredileri nedeniyle bankaların önünde gerçek anlamda uzun kuyruklar oluşmuş konut satışında patlama olmuştu. Kamu bankaları, sıfır konutlar için 12 ay ödemesiz, 15 yıla varan vadeli yüzde 0.64 faiz oranı ile kredi imkanları sunmuştu. Ancak artık sıfır konutlarda ödemesiz dönem kalktı. Ozel Bankalar ve konit projeleri ise ödemesiz dönemi sürdüğünü açıkladı.

İkinci el konutlarda ise 12 ay ödemesiz 15 yıl vadeli yüzde 0.74 faiz oranı kredi imkanı ise yerini 0.79 faiz oranı 120 ay vadeye bıraktı.

Yapılan bu değişikliğin sıfır konuta rağbeti arttırıp arttırmayacagı merakla bekleniyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı