Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri Başladı!

İŞ

5 Mayıs 2020 Salı 19:50:51

Son Güncelleme: 05/05/2020 19:54:38

Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri Başladı!

Milyonlarca çalışanın beklediği Kısa Çalışma Ödeneği Nisan ayı ödemeleri başlıyor! Koronavirüs salgını sebebiyle ücretsiz izne gönderilen çalışanlara verilecek olan Kısa Çalışma Ödeneği Nakdi Desteği bugün başlıyor. Günlük 39 TL olan nakdi ücret desteği ise 8 Mayıs Cuma günü ödenecek. Kime ne kadar para yatacak? Peki Kısa Çalışma Ödeneği nasıl alınır? Başvuru nasıl yapılır?

Milyonlarca çalışanın beklediği Kısa Çalışma Ödeneği Nisan ayı ödemeleri başladı! Koronavirüs salgını sebebiyle ücretsiz izne gönderilen çalışanlara verilecek olan Kısa Çalışma Ödeneği Nakdi Desteği bugün başlıyor. Günlük 39 TL olan nakdi ücret desteği ise 8 Mayıs Cuma günü ödenecek. Kime ne kadar para yatacak? Peki Kısa Çalışma Ödeneği nasıl alınır? Başvuru nasıl yapılır?

Coronavirüs sebebiyle işsiz kalan ve ücretsiz izne çıkartılan vatandaşların zor durumlarının giderilmesi için verilecek olan Kısa Çalışma Ödeneği ve nakdi destek ödemeleri başlıyor. Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanmak için 300 bin firma, 3,2 milyon çalışanı için başvurdu. Asgari 450 gün primi yatırılan ve son 60 gün içerisinde kesintisiz prim ödemesi yapılmış olan çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanabilecek. Ayrıca Mart ayı için ödeme kazanmış ancak ödemelerini almayanların da ödemeleri bugün itibariyle yatırılacak. 15 Mart 2020 itibariyle ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar ve yine aynı tarihten itibaren işsizlik maaşı alamayan vatandaşlar da nakit desteği alabilecek.

Milyonlarca çalışanın beklediği haber geldi. Zor durumda kalan milyonlarca çalışana yapılacak olan Kısa Çalışma Ödeneği Nakdi Destek Ödemeleri başladı. Kısa Çalışma Ödeneği ile çalışanlara ayda 1,177 TL ödeme yapılacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneğinin üretimin durduğu 8. günden itibaren ödeneceğini söyledi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Mayıs ayının Kısa Çalışma Ödeneği 5 Haziran tarihinde hesaplara yatırılacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları işverenler tarafından yapılabiliyor. İşverenler SGK’nın işverenlere özel olarak açtığı IsverenSistemi üzerinden başvuruyu yapılabiliyor. İşsiz kalan vatandaşlar ise başvurularını İŞKUR internet sitesi üzerinden yapabiliyor. İşsizlik maaşı çıkmayan vatandaşlara ise başvuru yapmaksızın nakdi ücret desteği yapılacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ KİME NE KADAR YATACAK?

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı