İrlanda'da Çalışma Koşulları Nasıl? İrlanda'da Asgari Maaş Ne Kadar?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İrlanda’da Çalışma Koşulları Nasıl? İrlanda’da Asgari Maaş Ne Kadar?

İŞ

3 Ekim 2020 Cumartesi 13:51:24

Son Güncelleme: 03/10/2020 15:01:55

İrlanda’da Çalışma Koşulları Nasıl? İrlanda’da Asgari Maaş Ne Kadar?

İrlanda’da çalışma koşullarını merak edenler için araştırdık. İrlanda da asgari ücret ne kadar? İrlanda’da maaşlar nasıl? İralan’da yaşam nasıl? İrlanda’da ne iş yapılabilir? İrlanda’da enflasyon oranı ne? İrlanda’da mesai ücretleri? İrlanda’da yıllık izinler? İrlanda’da çalışan hakları neler? Tüm detaylar haberimizde..

İrlanda’da çalışma koşullarını merak edenler için araştırdık. İrlanda da asgari ücret ne kadar? İrlanda’da maaşlar nasıl? İralan’da yaşam nasıl? İrlanda’da ne iş yapılabilir? İrlanda’da enflasyon oranı ne? İrlanda’da mesai ücretleri? İrlanda’da yıllık izinler? İrlanda’da çalışan hakları neler? Tüm detaylar haberimizde..

İrlanda 385 milyar dolarlık gayri milli safi hasılası olan, bunun da 150 milyarını ihracata harcayan İngiltere’nin yanında küçük bir ada ülkesidir. İrlanda’da genelde ilaç sektörü yaygındır. İrlanda’da enflasyon oranı 0,7’dir. İrlanda’da maaşlar saatlik dilim üzerinden hesaplanıyor.

İrlanda’da maaşlar bizdeki gibi aylık olarak değil, çalıştığınız saat üzerinden hesaplanıyor. Tabi şirketten şirkete maaşınızı haftalık yada aylık olarak alabiliyorsunuz ama hesaplanma saatlik üzerinden oluyor. İrlanda’da asgari ücret ise yaşam standartınıza göre değişiyor.

İrlanda’da asgari ücret yaşınıza, bekar yada evli olmanıza, evli iseniz evdeki eşinizin çalışmama durumuna göre değişiyor. Yani eşiniz çalışmıyorsa sizden daha az vergi alınıyor. Yani İrlanda’da ay sonunda benim maaşım şu denilen bir durum yok.

İrlanda’da genel olarak 20 yaş üzerinde saat başı asgari ücret 9,80 Euro aylık olarak 1600 civarı bir rakama tekabül ediyor. İrlanda’da yaşam için zaten minimum ücret de bu. Tabi ki şirketlere göre de değişiyor aldığınız ücret.

Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinin 17’si İrlanda’da yer alıyor. IBM, Microsoft, Apple vb.. İrlanda’da böyle büyük şirketler de çalışabilirsiniz, bir markette de yada bir barda da. Aldığınız maaşlar buna göre tabi ki değişiyor.

İrlanda’nın Dublin şehrinde insanlar genel olarak asgari ücretin biraz üstünü kazanıyor. Yani İrlanda’da asgari ücret alan sayısı az. Ortalama maaş 2 Bin Euro’nun üzerinde.

İRLANDA’DA YILLIK İZİNLER NASIL? İRLANDA’DA MESAİ ÜCRETLERİ

İrlanda’da yıllık izinler  4 haftadır. İrlanda’da haftada 5 gün çalışıyorsunuz. 4 hafta izninizi şirkete göre ister parça parça ister tümünü aynı anda kullanabiliyorsunuz.

İrlanda’da milli ve dini bayramlarda çalışmak isterseniz bu çalışma mesai olarak sayılıyor ya ücretinizi ona göre alıyorsunuz ve bu çalıştığınız günün tatilini de ayrıca kullanabiliyorsunuz.

İrlanda’da yılda 9 tane bayram var. Bu izinleri 4 hafta iznin üzerine ayrı izin olarak alabiliyorsunuz. Bu bayramlarda isterseniz çalışabilir isterseniz izin yapabilirsiniz. Eğer bayramlarda çalışırsanız hem 2 katı para alıyorsunuz hem de ilerde çalıştığınız bu izinleri 4 haftalık yıllık izninizden ayrı izin olarak kullanabiliyorsunuz.

İrlanda’da akşam 8’den sabah 8’e çalışmanız gece çalışma saatleridir. Gece çalışırsanız yüzde 25 daha fazla maaş alıyorsunuz.

İrlanda’da haftada 37-40 saat arası çalışılıyor. Yani İrlanda’da günde 7,5 saat çalışılıyor. İrlanda’da mesai saati 1 hafta içinde maksimum 48 saat.. Üstünü çalıştırmaları yasak.

İrlanda’da Cumartesi çalışırsanız 1 buçuk katı, Pazar çalışırsanız saatlik ücretin 2 katını alırsınız.

ŞİRKETLERİN ÖNCELİĞİ ÇALIŞANLAR

İrlanda’da yasalar çalışan konusunda oldukça serttir. Örneğin nadir kar yağdığı için, kar yağdığında eve gönderilir ve evde çalışırsınız. Bunun nedeni ise işe giderken veya dönerken kar nedeniyle kaza yapma olasılığınız. Böyle bir durumda şirket sorumlu oluyor ve böyle bir şey başınıza geldiğinde şirketi dava edebiliyorsunuz. Bu nedenle şirketler bu konuda çok insani davranmak zorunda.

Şirketlerde ortopedist de psikolog da bulunduruluyor. İrlanda’da üstleriniz saygı çerçevesin yaklaşmak zorunda. Çünkü üstünüz kaba davranırsa şikayet edebiliyorsunuz.

Daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki İrlanda Günlükleri sayfasının linkine tıklayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=wNTRcoGr0Ak&t=208s

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı