İkinci El Otomobil Fiyatları Düşmeye başladı! Sahibinden İkinci El Otomobil Fiyatları ne kadar daha düşecek?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İkinci El Otomobil Fiyatları Düşmeye başladı! Sahibinden İkinci El Otomobil Fiyatları ne kadar daha düşecek?

İŞ

2 Ocak 2021 Cumartesi 18:30:17

Son Güncelleme: 02/01/2021 18:29:46

İkinci El Otomobil Fiyatları Düşmeye başladı! Sahibinden İkinci El Otomobil Fiyatları ne kadar daha düşecek?

Koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana ikinci el otomobil piyasasında fiyatlar yükselişe geçmiş ve vatandaşın cebini yakmaya başlamıştı. Bu süreçte sona gelinmesiyle birlikte sahibinden ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşanmaya başladı! Pandemi döneminde aşı haberlerinin gelmesi, kredi faiz oranlarında yeniden artış yaşanması ve oto bayilerine sıfır otomobillerin gelmeye başlamasıyla birlikte 2020 Aralık ayı itibariyle ikinci el otomobil piyasasında fiyatlar düşmeye başladı.

İkinci el otomobil almak isteyenler veya aracını satmak isteyenler için doğru zaman mı? Fiyatlar düşmeye devam edecek mi? Sahibinden ikinci el otomobil piyasasıyla ilgili tüm detaylar haberimizde sizlerle…

İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar Koronavirüs pandemisinin de etkisiyle uçuşa geçmişti. Zorlu pandemi sürecinde 3 kamu bankası öncülüğünde başlatılan düşük faizli taşıt ve ihtiyaç kredisi de bu süreçte fiyatların artmasına sebep olmuştu. Şimdi 2020 Aralık ayı itibariyle bankaların kredi faiz oranlarının yükselişe geçmesi, otomobil bayilerine sıfır araç gelişinin hızlanması ve diğer etkenler çerçevesinde sahibinden ikinci el otomobil fiyatları düşüşe geçti. İkinci el otomobil piyasasında fiyatların düşmesi vatandaşa nefes aldırırken bir yandan da araştırmalar tüm hızıyla sürüyor. Koronavirüs pandemisinin başladığı 2020 Mart ayından itibaren bugüne dek yaşanan artış sebebiyle ikinci el otomobilde fiyatlar bazı modeller için sıfır otomobil fiyatlarını bile geçerek şaşkınlık yaratmıştı!

İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASINDA SON DURUM! FİYATLAR DÜŞTÜ MÜ?

2020 Aralık ayına girmekle birlikte 2021 yılı için de büyük bir beklenti hakim. Otomobil piyasalarında hareketlilik sürerken Sahibinden ikinci el otomobil fiyatlarında etkili bir düşüş gözlemlendi. Bu süreçte kredi faiz oranlarında artış, oto bayilerine de sıfır araç gelişinin hızlanması, İkinci el otomobil fiyatının düşüşünde etkili oldu. Öte yandan otomotiv devlerinin 2020 yıl sonu kampanyaları ve yeni yıl için zam kararı almaması da ikinci el otomobil piyasasında fiyatların düşüşünü pekiştirdi.

İKİNCİ EL OTOMOBİL SATIŞI AZALDI! %35’LİK DÜŞÜŞ

INDICATA, 2020 Kasım ayı için ikinci el otomobil piyasası verilerini paylaştı. Binek ve hafif ticari ikinci el otomobilde Kasım ayı itibariyle 136 bin 323 satış işlemi gerçekleştirildi. Bu veri, geçen yılın aynı ayına göre %17 ve bir önceki aya göre (Ekim) %35’lik düşüş anlamına geliyor.

ÖTV DİLİMİNDE %50 İNDİRİM İMKANI

ÖTV düzenlemesindeki değişiklik çerçevesinde 130 bin TL’nin altında satış fiyatı bulunan otomobiller %50 ÖTV ve %18 KDV diliminde yer alıyor. 130 bin TL üzeri satış fiyatı bulunan otomobillerden ise %80 ÖTV ve %18 KDV alınıyor. Otomotiv devleri, yaptıkları indirimlerle 130 bin TL civarında bulunan otomobillerini bir alt vergi dilimine geçirerek 50 bin TL’ye yakın indirim imkanı sağlamış oldu! Böylece 130 bin TL altında sıfır otomobil satışlarında artış yaşanarak vatandaşların ikinci el piyasasına yönelmesi de bir bakıma kırılmış oldu.

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Vatandaş celil

    13 Aralık 2020 at 15:13

    140 bindeki temiz bir araç 70 bin Ken şimdi 200 bin artı üstelik aynı model ağır hasarlı araç bile 300 bin km olmasına rağmen 85, 90 bin civarında şişirdiniz şişirdiniz fiyatları durdu satışlar şimdide piyasayı canlandırmak için çaba harcıyorsunuz bu fiyatlara olmaz olmaz yüzde 35 düştü yalanı tutmaz

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı