Hangi bankalar icralık veya avukatlık müşterilerine kredi verir?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Hangi bankalar icralık veya avukatlık müşterilerine kredi verir?

İŞ

18 Temmuz 2020 Cumartesi 13:52:39

Hangi bankalar icralık veya avukatlık müşterilerine kredi verir?

Bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterisinin gelir düzeyine ve kredi siciline bağlı olarak değerlendirme yapar. Bu süreçte pandemi nedeniyle maddi sorun yaşayan binlerce kişi ”Hangi bankalar icralık veya avukatlık müşterilerine kredi verir?” sorusunun yanıtını araştırmaya başladı.

COVID-19 sebebiyle pek çok banka tarafından özel avantajlarla kredi destek paketleri hazırlandı. Geçmiş borcu bulunan ve banka sicili bozuk bireylerin banka kredilerinden yararlanıp yararlanamayacağı merak edilmeye başlandı. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketiyle hazırlanmış olan kredi paketleri sayesinde kredi notu düşük müşterilere kredi alabilme olanağı sağlandı.

Daha önce bankalardan kredi alıp borçlarını ödeyemediği için kara listeye alınmış olan kişiler hakkında yasal işlem başlatılmaktadır. Bu durumda başvuru sahibi için yasal işlem başlatılacaktır.

İcralık ve avukatlık olanlar kredi alabilir mi?

Banka tarafından kara listeye alınan kişiler normal şartlar altında bankalardan kredi alamazlar. Kredi başvurusunda bulunacak kişilerden ilk aşamada mevcut borçlarını ödemesi talep edilir. İcra veya yasal takip başlatılan kişiler finansman desteği veren bankalar yerine yasa dışı finansman sağlayan kurumlara yönelebiliyor. Kara listeye alınan veya icra takibine düşen bireyler maddi ihtiyaçlarını bankaların kredilerinden sağlayamadıkları için yüksek faiz oranları ile kredi veren kurumlara veya altenatif yollara başvurabiliyor.

Hangi bankalar icralık olan kişilere kredi verir?

Eski dönem borcunu ödemeyen müşteriler bankadan uyarı alır. Borcun ödenmemeye devam etmesi halindeyse yasal işlem başlatılır. Yasal işlemler borç sahibi ile kefile bildirilir ve akabinde yasal takipteki bireylerin mal varlıklarına el konulur. Bireyin borcunu ödememesi halinde de mevcut malların kullanımı mümkün olmaz. Kredi borçlarını ödemeyen kişi için yasal işlem başlatıldığında kişiler bankalarda işlemlerini yapamaz ve bundan dolayı kredi başvuruları doğrudan reddedilir. Bunun temel nedeni bankanın kredi başvurusunda bulunan müşterisinin borç ödeyecek güve olmadığını öngörmesidir.

Bu süreçte bazı bankalar tarafından kredi notu dikkate alınmaksızın kredi verilebiliyor. Kredi borcunuzu temizleyip kredi sicilinizi düzeltebilmek için iki yol izlenebilir. Bunlardan birincisi borç yapılandırması yapılması, ikincisi ise borcun tek bir bankada birleştirilmesidir. Borcunuzu tek bankada birleştirebilmek için bankaların ‘’Borç kapatma kredisi’’ kampanyalarına başvuruda bulunabilirsiniz.

TCMB tarafından kara listeye alınan müşteriler bankaya giderek borç kapatma kredisine başvurabilir. Banka, bütün borçlarını kapatacak tutarı başvuru sahibine verir ve kişi böylelikle yalnızca tek bir bankaya borçlu olur. Bu süreçte müşteri ödeme planını da bütçesine göre ayarlayarak düzenli ödeme yapar ve borçlarını kapatabilir.

İcra borcunu kapatmak isteyen müşteriler ne yapabilir?

COVID-19 sebebiyle mali sorunlar yaşayan vatandaşlara devlet tarafından sağlanan destek paketleriyle düşük faizli ve uzun vadeli krediler sağlanmaktadır. Bankaların sunduğu kredi destekleriyle birlikte kredi erteleme olanakları da sunulur. Bankaların sunduğu bu desteklerle birlikte maddi darlık yaşayarak icra takibine giren kişiler borç kapatma kredilerine başvuruda bulunabiliyor.

Müşteri bu durumda borçlarının tamamını kapatıp yalnızca kredi aldığı bankaya daha uygun ödeme koşullarıyla borçlanabiliyor. Ödemelerini aksatmadan yapan bireyin kredi notu da her geçen ay daha da iyileşir. Bu süreçte kara listeden de çıkan kişiler daha sonra bankaya kredi başvurusunda bulunduklarında olumlu yanıtlar alabiliyor.

GÜRSES GAZETESİ

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı