Hala Başvurmadıysanız Hemen Başvuru Yapın! O Yardım Ödemesi Hala Devam Ediyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Hala Başvurmadıysanız Hemen Başvuru Yapın! O Yardım Ödemesi Hala Devam Ediyor

İŞ

28 Ekim 2020 Çarşamba 15:17:53

Hala Başvurmadıysanız Hemen Başvuru Yapın! O Yardım Ödemesi Hala Devam Ediyor

Türkiye’de Korona virüs salgını sonrasında milyonlarca vatandaşımıza 1000’er TL ödeme yapıldı. Bu ödeme Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapıldı. Ancak önemli olan tek unsur bu ödemelerden her başvuru yapan neredeyse yararlanabildi. 12 milyon toplam başvuru yapıldı ancak 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemesi almayı hak etmiş olan toplam vatandaş sayısı 6 milyon oldu.

Türkiye’de Korona virüs salgını sonrasında milyonlarca vatandaşımıza 1000’er TL ödeme yapıldı. Bu ödeme Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapıldı. Ancak önemli olan tek unsur bu ödemelerden her başvuru yapan neredeyse yararlanabildi. 12 milyon toplam başvuru yapıldı ancak 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemesi almayı hak etmiş olan toplam vatandaş sayısı 6 milyon oldu. Geriye kalan 6 milyon vatandaşımızın ihtiyacının olmadığı düşünülerek başvuruları sistem tarafından otomatik olarak iptal edildi. Ancak hala başvuru yapmamış olan vatandaşlarımız var. Tek bir başvuru yapmaları halinde hemen 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemesi alabilmeleri mümkün olacak. Öncelikli olarak e-Devlet üzerinden yapılacak olan bu ödemelerin takibi öncelikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır. Ana kaynak yine devletten geliyor ve aracı kurum olarak hizmet vermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ödemeler yapılabiliyor. Eğer hala başvuru yapmadıysanız hemen gerekli olan başvurularınızı yaparak 1000 TL hakkınızı hemen alın.

Yapacağınız tek bir başvuru sonrasında hakkınız olan 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemesinden hemen faydalanabilirsiniz. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi bu ödemeden faydalanabilmek için öncelikli olarak başvurunuzun yapılmış olması, ödemeyi almak için hak etmiş olmanız gerekmektedir. Hane içerisinde daha önce bu ödemeden faydalanmış olan bir vatandaş varsa siz ödeme alamazsınız. Ancak daha önce aileniz içerisinde 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemesinden faydalanmış olan bir kişi yoksa hemen başvuru yapabilir ve bu ödemeyi hemen alabilirsiniz. Devletimiz ayrıca hane içerisinde 5 bin TL ve altı geliri olan ailelerin bu ödemelerden faydalanabilmesi için gerekli araştırmaları yapıyor ve yüksek tutarlı gelire sahip olan vatandaşlarımızın tespit edilmesi halinde bu ödemeden mahrum bırakılıyorlar. Bu konuda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerine çok fazla sorumluluk getirildi. Özellikle son aylarda yapılan ödemeler için yapılan denetlemelerde en az 500 bin kişinin daha 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemesi başvurusu iptal edildi. Hem sistem tarafından otomatik olarak hem de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından denetlemeler sayesinde iptal edilebiliyor.

SOSYAL YARDIMLAŞMA BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 • AÇSHB Pandemi Sosyal Destek Faz-3 Başvuruları, e-Devlet üzerinden “T.C. Kimlik Numarasının” son hanesine göre alınmaya başlanmıştır.
 • Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecektir.
 • Değerlendirmeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacaktır.
 • Aynı haneden birden çok başvuru yapılması halinde, tek başvuru olarak değerlendirilecektir.
 • Başvuran kişinin hanesinde aşağıda belirtilen kapsamlarda yer alan birinin bulunması halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır:
 • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,
 • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
 • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
 • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,
 • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

SOSYAL YARDIM BAŞVURULARI HANGİ GÜN YAPILIYOR?

E-Devlet’te Pandemi Sosyal Destek Program modülü üzerinden 3. Faz başvuruları başladı.

TC Kimlik Numaranızın son hanesine göre;

 • 0-Pazartesi
 • 2-Salı
 • 4-Çarşamba
 • 6-Perşembe
 • 8- Cuma

Günlerinde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Cumartesi ve Pazar günleri ise herhangi bir sınırlama olmaksızın herkes başvuru yapabilir.

PANDEMİ SOSYAL YARDIM SORGULAMA EKRANI

1000 TL YARDIM BAŞVURUSU E-DEVLET EKRANI

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı