Haftasonu için Çalışma İzin Belgesi Şartı Aranıyor! Hafta Sonu İzin Belgesi Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Haftasonu için Çalışma İzin Belgesi Şartı Aranıyor! Hafta Sonu İzin Belgesi Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?

İŞ

7 Aralık 2020 Pazartesi 23:43:05

Haftasonu için Çalışma İzin Belgesi Şartı Aranıyor! Hafta Sonu İzin Belgesi Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?

Cumartesi veya Pazar günü çalışması gereken ve dolayısıyla sokağa çıkması istenen vatandaşlar hafta sonu iznini nasıl alabileceklerini araştırıyor. Genelgede ifade edilen sektörler yasaktan muaf olacak ve muaf olan işçiler işe gidebilecekler. Çalışma izin belgesi ile Cumartesi – Pazar sokağa çıkma yasağı bulunan günlerde işe gidilebiliyor! Peki Sokağa çıkma yasağını ihlal etmemek için çalışma izin belgesi nasıl alınır? Çalışma izin belgesi nedir? Detaylar haberimizde sizlerle…

Hafta sonu çalışma izin belgelerini kimlerin alıp kimlerin alamayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 12-13 Aralık tarihleri yani hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasıyla hafta sonu çalışması gereken kişilerin izin belgesini nasıl alabilecekleri de araştırılıyor. Sokağa çıkma yasağı izin belgesi, kısıtlama öncesinde gündemde yer alan en önemli konular arasında. İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sürecinde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin devam etmesini sağlamak adına belirtilen yerler ve kişilerin uygulanacak kısıtlamadan muaf tutulacağı açıklandı.

Çalışma İzin Belgesi Nasıl alınır?

İçişleri Bakanlığı, yeni alınan covid-19 önlemlerinin uygulanmasına yönelik ayrıntıları internet sitesinden vatandaşlarla paylaştı. Bakanlık, resmi adresinde, önlemlerin uygulanmasına yönelik sık sorulan soruların yanıtlarıda yer aldı.

İş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden işçiler bu uygulamadan istisna tutuluyor. Çalışma izni SGK kaydı e-devlet sistemi üzerinden elde edilecek. e-Devlet sistemi www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulama ekranına girmeniz gerekiyor. Ardından e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş sağlandıktan sonra önünüze çıkacak olan SGK kaydını görüntüleyebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

E-DEVLET SGK KAYIT BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN! 

Hangi Çalışanlar Kısıtlamadan Muaf?

Sokağa çıkma yasağı öncesi çalışma izni konusu vatandaşlar tarafından yakından araştırılıyor. Artan vaka sayısıyla birlikte hayata geçirilen yeni önlemler öncesi İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınladı. Yeni önlemler çerçevesinde yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu cuma günü 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması gerçekleştirilecek. Bu kısıtlamadan muaf olacak çalışanlar ise çalışma belgeleri ile işyerlerine gidecekler. Çalışma belgeleri e-Devlet üzerinden alınıyor.

TBMM üyeleri ve işçileri, kamu düzeni ve güvenliğinin yerine getirilmesinde görevi bulunan kişiler, zorunlu kamu hizmetlerinin devam ettirilmesi için gereken kamu ve kuruluşları ile işletmeler, ibadethanelerdeki din görevlileri, Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD ve afet çerçevesinde faaliyet içeren yerler ile buralarda çalışan işçiler, hayvan hastaneleri, veteriner klinikleri, hekimler, veteriner hekimler, zorunlu sağlık randevusu bulunanlar, tıbbi maske ve dezenfaktan üretimi, tibbi cihaz, inşaat faliyetleri ve bu yerlerde çalışan işçiler, ilaçlama, itfaiye, Mezarlık hizmetlerini yürütmek amacıyla çalışan işçiler, sürücü ve görevlileri, yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı esas ihtiyaçların giderilmesinde görevi bulunanlar “Özel Gereksinimi” bulunanlar ile bunların veli/vasi ya da refakatçileri, mahkeme kararı kapsamında çocukları ile şahsi münasebet tesis edecek kişiler, seyircisiz oynanacak profesyonel spor müsabakarındaki sporcular, yöneticiler ve bu müsabakalarda görev üstlenen kişiler vs. bu kısıtlamadan muaf tutulacaklar.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı