Güncel İşsizlik Maaşı Miktarı! 2021 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Kimler İşsizlik Maaşını Zamlı Olarak Alabilecek?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Güncel İşsizlik Maaşı Miktarı! 2021 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Kimler İşsizlik Maaşını Zamlı Olarak Alabilecek?

İŞ

12 Ocak 2021 Salı 23:50:07

Güncel İşsizlik Maaşı Miktarı! 2021 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Kimler İşsizlik Maaşını Zamlı Olarak Alabilecek?

2021 yılında işsizlik maaşı ne kadar oldu? İşsizlik maaşına zam geldi mi? soruları vatandaşlar tarafından cevap arıyor. Asgari ücret geçtiğimiz yıla göre 500 lira yükseldi, %21,56 oranında arttı. İşsizlik ödeneği damga vergisi dışında herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmuyor. Nafaka borçları haricinde haciz ve başkasına devir işlemi gerçekleştirilemez. Asgari ücret baz alınarak hesaplanan işsizlik maaşı, 2020 tarihinde 1.168 TL olarak ödeniyordu.

2021 İşsizlik maaşı ne kadar ödenecek? 2021 yılı işsizlik maaşı yükseldi mi? soruları gündemde yerini aldı. Asgari ücret geçtiğimiz yıla göre 500 lira yükseldi, %21,56 oranında arttı. İşsizlik maaşının en alt rakamı brüt asgari ücretin %40’ı kadar olmaktadır.

2021 İşsizlik Maaşı Ücreti

Ödemesi alınan maaş miktarına göre farklılık gösteren işsizlik maaşı, 2021 tarihinde yükseldi. Son 4 aylık prime temel kazançların aylık ortalaması 2 bin 943 TL olan bir vatandaş, 2020 tarihinde 1.168 TL maaş ödemesi alırken, 2021 tarihinde alınacak olan maaş miktarı 1.420 TL olacak. Diğer maaş türlerine göre ise işsizlik maaş miktarı şu şekilde;

İşsizlik maaşı ödenen miktarlara göre farklılık gösteriyor!

Son 4 ay asgari ücret ile çalışan vatandaşlara verilen 1.168,27 lira maaş 1.420,14 liraya
Son 4 ay 3.500 TL maaş ile çalışan vatandaşlara verilen 1.389,37 lira maaş 1.688,91 liraya
Son 4 ay 6.000 TL maaş ile çalışan vatandaşlara verilen 2.336,53 lira maaş 2.840,28 liraya yükseldi.

İşsizlik Ödeneğinden Gerçekleştirilen O Kesintiler

İşsizlik ödeneği damga vergisi haricinde herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır, nafaka borçları haricinde haciz ve başkasına devri gerçekleştirilemez.

İşsizlik Ödeneği Ödemeleri Nasıl Yapılır?

İşsizlik ödeneği başvuruları takip eden ayın sonuna kadar sonuçlandırılmaktadır. İşsizlik ödeneği, her ayın 5’inde aylık olarak işsiz vatandaşın kendisine ödenmektedir. Ödeme tarihini öne çekmeye yetkili olan kurum ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanıdır. Sigortalı bulunan işsizler, T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile beraberinde her hangi bir PTTBank şubesine başvuru yaparak işsizlik ödenelerini alabilecekler.

İşsizlik Ödeneği Hesaplamak!

İşsizlik maaşı hesaplaması yapılırken, çalışanın sigortasının son dört aylık prime temel kazançları göz önüne alınarak hesaplanan günlük ortalama kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanır. Bu biçimde belirlenen günlük işsizlik ödeneği ile aylık işsizlik maaşı belirlenmektedir. İşsizlik maaşı hesaplaması yapılırken, işsizlik ödeneğinin tutarının aylık asgari ücretin brüt miktarının %80’ini aşmaz. İşsizlik maaşından gerçekleştirilen kesinti yalnızca damga vergisi kesintisidir. İşsizlik parası hesaplaması yapılırken farklı bir kesinti gerçekleştirilmez.

İşsizlik Maaşından Yararlanmak İçin Şartlar Neler?

İŞKUR’un resmi internet adresinde bulunan ayrıntılar şu şekilde;

– Kendi sitek ve kusuru haricinde işsiz kalmak,
– Hizmet akdinin sonlanmasından önceki son 120 gün hizmet akdine tabi bulunmak,
– Hizmet akdinin feshinden önceki son üç sene içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemesi yapmış olmak,
– İş sözleşmesinden feshinden itibaren 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine bizzat veya elektronik ortamda başvuru yapmak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı