Google 10 Kasım'da Atatürk'ü Neden Koymadığını Açıkladı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Google 10 Kasım’da Atatürk’ü Neden Koymadığını Açıkladı!

İŞ

11 Kasım 2020 Çarşamba 13:54:44

Son Güncelleme: 11/11/2020 14:07:07

Google 10 Kasım’da Atatürk’ü Neden Koymadığını Açıkladı!

Arama motoru devi Google, 10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını neden koymadığına dair bir açıklama yaptı. Google’dan ‘doodle’ açıklaması..

Arama motoru devi Google, 10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını neden koymadığına dair bir açıklama yaptı. Google’dan ‘doodle’ açıklaması..

Google, Mustafa Kemal Atatürk’ü bu 10 Kasım’da da anmadı. Google yine Atatürk’ün fotoğrafı yerine karanfil koydu. Google yine tepki çekti. Çünkü Google, önemli ve ünlü isimlerin ölüm yıl dönümlerine özel olarak doodle hazırlıyor.

Geçen yıllarda Google Türkiye ofisi konuyla ilgili gelen sorulara ve eleştirilere sadece eğlence ve kutlama günleri için doodle yaptıkları yanıtını vermişti. Ancak son yıllarda Google, ünlü ve önemli isimlerin ölüm yıl dönümlerinde özel doodle’lar hazırlıyordu.

Google ekibi, bu senede modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü sadece bir karanfil ile anmıştı. Google logosunun altına sadece ufak bir kırmızı karanfil yerleştirmekle yetinmişti.

Tepki sonrası Google’dan bir açıklama geldi.

Google yetkilisi Ryan Germick 10 Kasım’da neden doodle yapmadıklarını şu cümlelerle anlattı;

“Google’ın hazırladığı doodle’ların amacı festivaller ve eğlenceli şeyleri kutlamak ve bu sırada komik eserler ortaya çıkarıp Google sayfasına gelen kullanıcıların eğlenmesini sağlamaktır. Bu ana fikir paralelinde ölüm günlerini değil doğum günlerini kutlamayı tercih ediyoruz. Doodle’lar doğası icabı eğlenceli ve komik şeylerdir.

Türkiye Cumhuriyeti için bu kadar önemli olan bir günün değerini ve ciddiyetini düşürmek ve bozmamak için doodle yapmamayı tercih ettik.

Ama bu günü de boş geçemezdik. Türkiye’ye verdiğimiz önemi ve Atatürk’e saygımızı göstermek amacıyla Google sayfasının altına bir kırmızı karanfil resmi koyduk. Bunu şimdiye kadar hiç kimse için yapmamıştık. Sadece ve sadece Atatürk için yaptık. Bunun da altının çizilmesini istiyoruz.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı