Goldman Sachs duyurdu! Doların 2021 Yılındaki Seyri Nasıl Olacak?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Goldman Sachs duyurdu! Doların 2021 Yılındaki Seyri Nasıl Olacak?

İŞ

28 Aralık 2020 Pazartesi 21:41:29

Goldman Sachs duyurdu! Doların 2021 Yılındaki Seyri Nasıl Olacak?

Amerikan dolarının Türk lirası karşısındaki değerinin sürekli artıyor oluşu; neredeyse tüm sektörleri ciddi anlamda etkilemişti. Yurt dışından mal ithal eden sektörler için ciddi bir sıkıntı olan Dolar/TL kuru yüzünden bilhassa küçük çaplı işletmelerin batma noktasına geldiğini söyleyebiliriz.

Buna ek olarak, yine aynı sebepten dolayı hem otomobil hem de konut fiyatlarında da artışlar yaşanmıştı. Amerikan doları; Türk lirası karşısındaki yukarı doğru yükseliş hareketini 2020 yılında devam ettirirken 2021 yılında neler yaşanacağı ise birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından birisi olan Goldman Sachs; bilhassa elinde doları olan vatandaşları üzecek açıklamalarda bulundu. Yeni kur tahminini açıklayan Goldman Sachs; 2021 yıl sonu için tahmin yapmasına ek olarak üç aylık ve altı aylık tahminler de yaptı.

Dolar Kurunun Düşme Sebepleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Amerikan doları; Türk lirası karşısındaki değer artışını uzun süre devam ettirse de alınan birtakım önlemlerden sonra yukarıya doğru yükselişe son verildi. Merkez Bankası başkanının değişmesinin yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesi gibi sebeplerden dolayı Türk lirası kısa sürede değer kazanmıştı. Bunun yanı sıra, Merkez Bankası’nın parasal sıkılaşma adımları atması olumlu sonuçlar verdi. Yine Merkez Bankası tarafından faiz güncellemeleri yapılarak politika faizi artırımı kararları alındı. FED tarafından açıklanan yeni faiz kararları, FED başkanı Powell’ın yapmış olduğu açıklamalar, Amerikan hükümetinin yeni teşvik paketi üzerinde uzlaşmaya varması, dünya genelinde dolar paritesinin düşmesi, Aralık ayında yeni faiz artışı kararının TCMB tarafından açıklanacak oluşu gibi hususlardan dolayı dolar kurunun düştüğünü söyleyebiliriz.

Dolar 2021 Yılında Ne Olur?

Goldman Sachs tarafından yapılan dolar yorumlarının olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre, üç ay sonrası Dolar/TL için 7.50 TL seviyesinde tahminler yapılıyor. Altı ay sonrası için 7.75 TL seviyesine çekilirken 12 ay sonrası hakkında da 8 TL olacağına dair görüşler var!

Sonuç olarak, Goldman Sachs; 2021 yıl sonu dolar kuru tahminini tam 1 TL düşürerek piyasaları şaşırtacak bir gelişmeye imza attı!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı