Ev Alım Satımı Yapacaklar Dikkat! Tapuda Paranızı Çaldırmayın
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ev Alım Satımı Yapacaklar Dikkat! Tapuda Paranızı Çaldırmayın

İŞ

2 Ocak 2021 Cumartesi 18:28:55

Ev Alım Satımı Yapacaklar Dikkat! Tapuda Paranızı Çaldırmayın

Evlerini satarken sahte para alanlar, peşinat vermiş olmasına rağmen evini alamayanlar veya satın almak istediği evin parasını ödemiş olmasına rağmen tapu işlemlerini gerçekleştiremeyenler… Son dönemde sık sık tapu devir işlemleri esnasında gerçekleştirilen hırsızlıklar ve farklı dolandırıcılık haberleri ev almak veya satmak isteyen vatandaşları ürkütüyor. Peki tapuda güvenli alım satım nasıl yapılır? Detaylar haberimizde sizlerle…

Tapuda evini sattıktan sonra bankaya doğru yönelirken yolda çeşitli sahtekarlıklarla içi para dolu çantasını kaptıran vatandaşlar… Son dönemlerde sık sık bu haberler gündeme geliyor. Vatandaşlar yaşanan bu olumsuz durumlardan ve her an mağduriyet yaşamaktan oldukça korkuyor. Peki güvenli tapu devri nasıl yapılır? Tapu dairesinde alım satım işlemleri için 2021 yılında yeni Taputakas sistemi devrede.

Güvenli Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Tapu dolandırıcılıkları hem ev almak hem de ev satmak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Çünkü her iki tarafta malesef ki dolandırıcıların kurbanı olmaya son derece açık bir konumda yer alıyorlar.

Son dönemlerde hırsızlar artık bankalarda ve tapu dairelerinde kişileri takip ederek para çalıyorlar. Özellikle de tapu daireleri işlem gerçekleştirecek gibi bekleyen ve burada içi para dolu çanta ile çıkıp yola koyulan kişileri takip eden hırsızlık çetelerinin hedef noktası olmuş durumda.

TapuTakas Sistemi Devrede

Hem konut alan hem de konut satan vatandaşları korumak adına kurulan Tapu Takas Sistemi her iki tarafı da koruyan özel bir uygulama olarak kayıtlara geçti. Tapu Takas Sistemi %100 güvenilirlik sağlıyor fakat sistemde evin değeri gerçek değer üzerinden gösteriliyor.

Yani daha düşük tapu harcı ödemesi yapmak için gerçekleştirilen düşük değerli beyan ile konut satışı gerçekleştirilmesi söz konusu olmuyor. Malesef ki birçok kişi de sırf bu sebeple Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafınca desteklenen bu sistemden faydalanamıyor ve dolandırıcıların hedefi oluyor.

Sistemi Kullanmak İçin Ne Yapmalıyım?

1. Tapu Takas sitesine giriş sağlayarak tapu dairesinden elde edilen e-ödeme numarası sisteme girilmeli,
2. Satıcı olan taraf e-ödeme numarası ile bilgileri sisteme girmeli ve bu bilgiler sistem tarafınca alıcıya kod olarak gönderilecek,
3. E-ödeme makbuz numarası üstünden alıcı kodu sisteme girilmeli ve Takasbank hesabına satış konu olan taşınmazın bedeli yatırılmalı,
4. Para burada sistem tarafından bloke edilecektir.
5. Satış işlemis sona erdikten sonra ve tapu devri gerçekleştirildikten sonra tapu dairesi işlemin tamamlandığı bilgisini Takasbank’a iletecek.
6. Takasbank mesaj ile tarafları bilgilendirdikten sonra alıcı tarafından yatırılan ve blokeye alınan parayı satıcının hesabına aktaracaktır ve işlem sona ermiş olacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı