Esnafı Rahatlatacak 1750 TL Destek Ödemesi Detayları Yayınlandı! Başvurular Alınmaya Başlandı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Esnafı Rahatlatacak 1750 TL Destek Ödemesi Detayları Yayınlandı! Başvurular Alınmaya Başlandı

İŞ

10 Ocak 2021 Pazar 22:46:01

Son Güncelleme: 10/01/2021 22:47:16

Esnafı Rahatlatacak 1750 TL Destek Ödemesi Detayları Yayınlandı! Başvurular Alınmaya Başlandı

Küresel bir kriz ve sorun haline gelen korona virüs salgını dolayısı ile en çok etkilenen kesimlerden birisi de esnaflar oldu. 2020 Mart ayından beri Türkiye’de de görülen korona virüs için alınan önlem ve yasaklar nedeniyle esnafta nakit akışı ciddi kesintiye uğradı.

Esnaf için ciddi zararlara yol açan bu dönemde devlet esnafın yanında durmaya devam ediyor. Çok sayıda hibe ve yardım paketi açıklayan devletten son olarak 1750 TL destek paketi açıklandı. Bu destek paketi için sağlanması gereken şartlar ve başvuru işlemleri ile ilgili tüm detaylarda açıklandı.

Korona virüs salgını sürecinde uygulanan yasaklar, vatandaşın ekonomik olarak sıkıntı yaşaması esnafın bu süreçten en çok etkilenen kesim olmasına neden oldu. Genel ihtiyaç ve ödemelerini karşılama noktasında dahi çok ciddi nakit sıkıntısı çeken esnaf için devlet tarafından önemli destek paketleri açıklanıyor. Düşük faizli krediler, hibeler ile birlikte esnafın bu zorlu dönemde ayakta kalmasına yardımcı olan devletten destek ödemeleri de yapılmaya devam ediliyor.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı çerçevesinde alınan kararlar, toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Esnafın uzun süredir merakla beklediği esnafa kira desteği ve destek ödemeleri de bu şekilde karara bağlanmıştı. İlgili karar Resmi Gazetede de yayımlanarak, uygulanmaya başlandı. Devlet, Türkiye genelindeki kararda belirtilen şartları taşıyan esnaflara hibe ve kira desteği verecek.

Esnafa Kira Yardımından Kimler Yararlanabilecek? Ne Kadar Verilecek?

Resmi Gazetede yayımlanan yeni esnafa destek paketi kararı ile birlikte esnafa 1000 TL’lik bir destek ödemesi gerçekleştirilecek. Bu şekilde özellikle pandemi sürecinde uygulanan yasaklardan dolayı kapalı kalan ve satış hacmi çok ciddi düşüş yaşayan esnaflara bin TL düzeyindeki nakit desteği sağlanacak. Ayrıca esnaflar 750 TL kira desteği de alabilecek. Bu şekilde esnafa aylık toplam 1750 TL destek ödemesi gerçekleştirilmiş olacak.

Kira Destek Ödemesini Hangi Esnaflar Alacak?

Esnaf destek paketi doğrultusunda hangi esnafların kira yardımı desteğinden yararlanacağı da belli oldu. Resmi Gazetede yayımlanan karara göre; kantinler, erkeklere özel kuaför ve berber, kadınlara özel kuaför, kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti, taksi, dolmuş, minibüs, halk otobüsü, tezgah ve Pazar yerleri, seyyar içecek satanlar, kırtasiye ürünlerinde toptan ticaret işletmeleri yer alıyor.

Listede ayrıca kitap perakende ticari, dışarıya yemek sunan diğer işletmelerin faaliyeti, döner, lahmacun ve pideci, oturacak yeri olan fast food, pizzacı, ciğer, kokoreç, köfte ve kebapçılar da yer alıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı