Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlara Son Dakika Açıklaması! 2021 EYT Yasası Çıkarsa Kimler Ne Zaman Emekli Olacak?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlara Son Dakika Açıklaması! 2021 EYT Yasası Çıkarsa Kimler Ne Zaman Emekli Olacak?

İŞ

8 Ocak 2021 Cuma 23:18:41

Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlara Son Dakika Açıklaması! 2021 EYT Yasası Çıkarsa Kimler Ne Zaman Emekli Olacak?

Emeklilikte Yaşa Takılan kişiler 2021 tarihinin başında EYT konusunda hükümet kanadından bir adım gelip gelmeyeceği araştırılıyor. Hükümet EYT hususunda en son net bir biçimde olumlu görülmeyeceğini duyurmuştu. Fakat son açıklamaların üzerinden uzun bir zaman geçti. Mart ayından beri ülkeyi bu kadar etkisi alan koronavirüs sebebiyle Meclis’in güncemindeki öncelikli konularda değişiklik yapıldı. Detaylar haberimizde sizlerle…

EYT son dakika bilgisi, çalışma hayatına devam eden vatandaşlar için önemli bir yer taşıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), yaş koşuluna bakılmadan emekli olmayı hayal ediyor. Prim gün sayısını doldurmalarına rağmen yaş koşulunu yerine getiremedikleri için emekli olup aylık alamayan yüz binlerce kişi var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere pek çok siyasi isim tarafından EYT ile ilgili açıklamalar gerçekleştiriliyor. Bilindiği üzere EYT emeklilik üçüncü yöntem ise EYT’lilerin de ilk günden beri beklediği düzenleme. Buna göre ise 1999 tarihi öncesinde işe başlayıp 5 bin gün çalışmış olan kişilerin yaş koşuluna takılmadan emekli olmaları.

EYT’de son durum ile ilgili anlık olarak henüz bir değişiklik gündeme gelmedi. Ancak çalışma hayatını sürdüren EYT’lilerin göz ardı ettikleri bir konu mevcut. Emekli maaşlarının düşmemesi için sigortasız olarak çalışma hayatını sürdüren EYT’liler, yasal olarak tanınan hiçbir haktan yararlanamıyor.

EYT Nedir? EYT Kimleri Kapsıyor?

EYT, 1999 tarihinde emeklilik yaşının değiştirilmesiyle oluştu. 4447 sayılı kanunla gerçekleştirilen değişiklikle beraberinde 8 Eylül 1999 tarihine kadar kadınlar için 20, erkekler için 25 sene sigortalılık süresi talep ediliyor ve 5000 prim günü olması gerekiyordu. Çıkarılan kanunla birlikte yaş koşulu da yükseltildi. Bu yasayla birlikte Mayıs 1999 yılından sonra sigortalı olan kadınlar için 58, erkekler için ise 60 yaş koşulu aranıyordu. Bu kanun 1999 tarihinden önce sigortalı olanları da kapsama alanına alınca, emeklilikte yaşa takınların durumu meydana geldi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), emekli maaşı alamadıkları için çalışma hayatını sürdürüyor. Ancak çalışma hayatında olan EYT’liler için de önemli bir husus söz konusu oluyor. Çalışma hayatına devam eden EYT’lilerden bir bölümü ‘2008 yılı sonrasında çalışma süresi uzadıkça emekli aylığının düşmesi’ sebebiyle sigortasız şekilde çalışmayı tercih ediyor. Beraberinde de bir çok sorun ortaya çıkıyor. Sigortasız olarak çalışan EYT’li vatandaşlar iş güvencesinden yoksun oluyor, kıdem tazminatını alamıyor, işsizlik ödeneğinden faydalanamıyor. Kendi ceplerinden GSS prim ödemesi yapmak zorunda kalıyorlar.

EYT Emeklilik Hesaplama!

EYT’li vatandaşlar için düzenleme bugün uygulamaya girer ise emeklilik yaşı hesaplaması da şu şekilde yapılacak;

Vatandaşlar işe girdiklerinde kendilerinden kadınlar için 20, erkekler için de 25 yıl sigortalılık koşulu ile beraberinde 5000 prim günü koşullarını yerine getirdiklerinde emekliliği gerçekleştirebilecekler. Ayrıca bu formül yalnızca 1999 tarihi önce yani düzenlemenin hayata geçtiği tarihten önce işe giren vatandaşları kapsayacak.

EYT Son Durum Ne?

Yüz binlerce vatandaş EYT’de son durumun ne olduğunu araştırıyor. Mart ayından beri ülkeyi bu kadar etkisi altına almış olan covid-19 salgını sebebiyle ne yazık ki Meclis’in gündemindeki öncelikli konular da farklılaştı. Anlık olarak bütün EYT’li vatandaşlar hükümet tarafınca kendilerine yönelik olumlu bir adım atmasını bekliyorlar.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı