Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Erken Emeklilik Müjdesi! Yüz Binlerce Kişi Yararlanabilir! Nasıl Erken Emekli Olunur?

İŞ

3 Nisan 2020 Cuma 20:13:40

Erken Emeklilik Müjdesi! Yüz Binlerce Kişi Yararlanabilir! Nasıl Erken Emekli Olunur?

Erken emeklilik, tüm çalışanların en büyük hayallerinden biridir. Özellikle üretim ekonomisine katkıda bulunmuş, ülkemize üretim katkısı sağlamış olan tüm kişilerin hem hakkı hem de hayalidir. Ancak EYT gibi sorunlar sebebi ile uzun yıllardır erken emeklilik sadece bir hayal olarak kaldı. Yıllar boyu çalışan kişiler SGK tarafına yapacağı yazılı tebligat ile beraber erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor.

Erken emeklilik, tüm çalışanların en büyük hayallerinden biridir. Özellikle üretim ekonomisine katkıda bulunmuş, ülkemize üretim katkısı sağlamış olan tüm kişilerin hem hakkı hem de hayalidir. Ancak EYT gibi sorunlar sebebi ile uzun yıllardır erken emeklilik sadece bir hayal olarak kaldı. Yıllar boyu çalışan kişiler SGK tarafına yapacağı yazılı tebligat ile beraber erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor. Tabii ki bu erken emekliliğin kendi içerisinde oluşması gereken şartları varı. Günümüzde primini doldurmuş ancak yaşı itibari ile emeklilik hakkından yararlanamayan çalışan sayısı bugün 5 milyonun üzerinde. Bu kapsama göre erken emeklilik için gerekli çalışmalar TBMM tarafından yapılmaktadır. Hemen hemen her yıl gündeme gelen erken emeklilik konusu bir şekilde Genel Kurul tarafından reddedilmektedir.

Yaş olmasa dahi prim açığı bulunan kişiler için ise ayrıca bir konu daha var. Yıpranma payı, doğum ve askerlik gibi borçlanmalar sebebi ile primleriniz eklenebilir ve gerekli başvurular yapılırsa eğer erken emeklilik artık hayal değil gerçek olabilir. Peki, erken emekliliğin formülü nedir? Nasıl erken emekli olunabilir? Erken emeklilik için başvurular nereye yapılır? Hepsi haberimizin detayında yer alıyor!

Nasıl Erken Emekli Olunur?

Erken emekli olabilmek için işçilerin arayışları devam ederken, TBMM tarafından yapılan herhangi bir gelişme söz konusu değil. Özellikle yaş konusu Türkiye’nin en büyük problemlerinden bir tanesi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN; “Avrupa’da insanlar 65 yaşında emekli oluyor. Bu fikir pek ala ülkemizde de çalıştırılabilir.” Demişti. 1999 yılında değiştirilen kanun ile beraber emeklilik yaşı gerçekten de 65 yaşına kadar ertelenmişti. Herhangi bir düzenleme yapılmazken, primlere ve yaşa takılan insanların emekli olabilmesi uzun bir süre daha hayal oldu.

SGK Emekli Olabilmek İçin Gerekli Şartlar

Dinamik bir yapıya sahip olan Sosyal Güvenlik Mevzuatımız kapsamında emekli olabilmek için aşağıdaki şartların tamamının karşılanması gerekmektedir. Zira karşılanmayan bir şart olması halinde kişi emekliliğe ayrılamaz.

Sigortalılık Süresi

Sigortalılık süresi, kişinin doğum tarihi, çalışmaya başladığı tarih, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına göre değişiklik gösterir. İlk defa çalışmaya başlanılan tarih itibari ile emeklilik talebinde bulunan kişilerin gerekli sigortalılık süresini tamamlamış olması beklenir.

Örnek: İlk defa 01.08.1982 tarihinden önce çalışmaya başlamış olan kişiler 30.09.2009 yılında emekli olabilir. Bu durumda sigortalılık süresi 27 yıl 1 ay 29 gün olarak hesaplanır. Eğer sigortalı olarak 27 yıl 1 ay 29 gün şartını tamamlıyorsanız ilk adımı geçtiniz demektir.

Prim Ödeme Gün Sayısı

Prim ödeme gün sayısı, malullük, yaşlılık ve ölüm gibi sigortalar hali ile değişiklik gösterebilir. Geçen sürelerin tamamı prim ödeme gün sayısına eklenir.

Yaş Problemi

Doğum tarihi 1953 olan kişi 2010 tarihinde tahsis talebinde bulunduysa sigortalı kişi için emeklilik yaşı 57’dir. 57 yaş koşulu 1953 ve öncesi doğumu olan kişiler için geçerlidir.

Erken Emeklilik Formülleri Nelerdir?

Prim eksiği olan kişilerin aşağıdaki işlemleri tamamlaması halinde primlerini tamamlayabilirler.

Yıpranma Payı

Yıpranma payı, Türkiye’de belirlenmiş olan sadece 10 meslek itibari ile başvuru kabul edilir.  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre sadece aşağıdaki 10 meslekten başvurular kabul edilir.

 • Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar 60 – 90 gün
 • Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar 60 gün
 • Cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar 90 gün
 • Çimento fabrikalarında çalışanlar 60 gün
 • Kok fabrikalarıyla Termik santrallerde çalışanlar 60 gün
 • Alüminyum fabrikalarında çalışanlar 60 gün
 • Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar 90 gün
 • Döküm fabrikalarında çalışanlar 60 gün
 • Asit üretimi yapan yerlerde çalışanlar 90 ile 180 gün
 • Madenlerin yer altında çalışanları 180 gün

Askerlik Borçlanması

Askerlik borçlanması, bilindiği üzere askerlik hizmeti sırasında çalışamaması sebebi ile devletimiz tarafından kişinin emekli edilebilmesi için verilen bir kaynaktır. Askerlik sürecinizin tamamı veyahut belirli bir kısmı olmak şartıyla sigortalılık sürenize eklenen kısmıdır. Bu kısmın eklenebilmesi için gerekli başvuruları yapmanız gerekmektedir.

Doğum Borçlanması

Doğum yapmış kadınların geçerli kılınan izin sürecinin tamamı emekli edilebilmesi amacıyla belirlenen kısmı veyahut tamamının sigortalılık sürecine pay edilmesi halidir.

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

 1. Ceylan humar

  3 Nisan 2020 at 21:25

  Benim babam ssk prim borcu var mağduruz hićbir şekilde gelir yok acaba ssk prim affı nezam çıkar babam 1947 doğumlu

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı