Erken Emekliliğin Tüm Şartları resmen Değişti! Yaş, Prim, Kayıt Tarihi Şartlarında Önemli Değişiklik
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Erken Emekliliğin Tüm Şartları resmen Değişti! Yaş, Prim, Kayıt Tarihi Şartlarında Önemli Değişiklik

İŞ

21 Kasım 2020 Cumartesi 14:30:09

Son Güncelleme: 21/11/2020 14:29:09

Erken Emekliliğin Tüm Şartları resmen Değişti! Yaş, Prim, Kayıt Tarihi Şartlarında Önemli Değişiklik

Erken emekli olmak isteyen vatandaşlarımız müjde! Vatandaşlarımız için emekli olmak oldukça önemlidir. Vatandaşlarımız emekli olmak için sırada bekliyorlar. Vatandaşlarımız için emekli olmak önemlidir çünkü bunun için vatandaşlarımız yıllarca çalışıyorlar emek veriyorlar ve bununla birlikte prim biriktiriyorlar. Vatandaşlarımız özellikle korona virüs döneminde de ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılardan dolayı oldukça etkilenmişlerdir.

Erken emekli olmak isteyen vatandaşlarımız müjde! Vatandaşlarımız için emekli olmak oldukça önemlidir. Vatandaşlarımız emekli olmak için sırada bekliyorlar. Vatandaşlarımız için emekli olmak önemlidir çünkü bunun için vatandaşlarımız yıllarca çalışıyorlar emek veriyorlar ve bununla birlikte prim biriktiriyorlar. Vatandaşlarımız özellikle korona virüs döneminde de ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılardan dolayı oldukça etkilenmişlerdir. Düzenli bir maaşları oldun isteyen vatandaşlarımız biran önce emekli olmak istiyorlar. Vatandaşlarımız için emekli olmak kadar erken emekli olmak da bu süreçte oldukça önemlidir. Vatandaşlarımız tarafından erken emekli olabilmek için ne yapabilirim? Erken emeklilik şartlarının değiştiği müjdesi hangi vatandaşlarımızı kapsıyor? Gibi pek çok soru vatandaşlarımız tarafından oldukça merak ediliyor. Vatandaşlarımız merak ederken ve araştırırken merak eden ve araştıran vatandaşlarımız için ayrıntıları haber kaynağımızda paylaştık.

Vatandaşlarımız tarafından emeklilik hayalleri kurulmaya deva ediyor. Vatandaşlarımız yıllarca çalışarak emek vererek prim biriktiriyorlar ve bunun karşılığında da emekli olmak istiyorlar fakat emekli olmak için tek ölçüt prim değildir. Prim biriktirdiği halde pek çok vatandaşımız emekli olamıyor. Emekli olamayan vatandaşlarımızın arasında da çoğunluğu emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Vatandaşlarımız primlerini tamamladıkları halde yaşlarını tamamlamaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımız emekli aylığına bağlanamadığı için de çalışmaya devam ediyorlar. Vatandaşlarımız için erken emekli olabilme fırsatı geliyor. Vatandaşlarımız her yerden nasıl erken emekli olabileceklerini araştırıyorlar. Bunun için de vatandaşlarımız için detaylara haberimizde yer verdik.

Erken emeklilik müjdesi!

On binlerce kişiyi ilgilendiren vatandaşlarımız tarafından merakla ve ilgiyle beklenen haber geldi. Vatandaşlarımız erken emekli olabilecekler. Vatandaşlarımız emekli oldukları zaman belirli bir pimi dolduruyorlar ve bununla birlikte de vatandaşlarımız tarafından yaş bekleniyor. Vatandaşlarımız arasından doğuştan engelli olan vatandaşlarımız belli bir yıl ve primi tamamladığı zaman yaşa takılmadan emekli olabiliyorlar. Bununla birlikte vatandaşlarımızda vergi indirimi alma şartı bulunuyor. Memurlar vatandaşlarımız da Bağ-Kurlu olanlar gibi 1 Ekim 2008 sonrasında bu haktan yararlanıyorlar. Sosyal güvenlik mevzuatında bazı hastalıklar ya da engeller vatandaşlarımız için erken emeklilik imkânları sunuyor. Bunlara malulen emeklilik ve engelli emekliliği adı veriliyor.

Engelli vatandaşlarımız için istihdam alanları sınırlıdır ve engelli vatandaşlarımızda yıpranma payı daha yüksektir. Onların uyu süreci de daha zor olduğu için engelli vatandaşlarımız için erken emeklilik söz konusudur. Bunun yanında yine uyum süreci zor yıpranma payı daha yüksek olan hastalıklar da bu kapsamdadır. Vatandaşlarımız bunun için bu hastalıklar sebebiyle malulen erken emekli olabilmektedirler. Bunların yanında eğer vatandaşlarımız bir iş kazası sonucunda da çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında kaybetmiş ise de bu vatandaşlarımız için de erken emeklilik söz konusudur. Diğer vatandaşlarımız için de 2008 sonrası için BAĞ-KUR emeklisi olacaksa bu imkân tanınır. Bunun için yaş şartı aranmaz sigortalılık süreleri 15-20 yıl arası olacak şekilde gün sayısı da 3600 ila 4400 olacak şekilde değişiklik gösteriyor.

Bir yıl erken emekli olun!

Devletimiz vatandaşlarına her alanda kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. Vatandaşlarımız için emekli olmak adına da devlet tarafından pek çok kolaylık tanınıyor.  Kanunlarımız annelere de eğer engelli çocuğu varsa erken emekli olma fırsatı tanıyor. 5510 sayılı yasanın çıktığı 1 Ekim 2008 sonrasındaki primler artacak. Yani eğer annenin bakıma muhtaç belli bir orandan engelli olan çocuğu var ise 1Ekim 2008 sonrasındaki primleri dörtte biri oranda artarak devam edecek. Aynı zamanda bu süre annelerin yaş şartından da düşülecek. Bununla birlikte de vatandaşlarımız erken emekli olabilecek.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı