Emekliye Çifte Zam Müjdesi! 2021 Ocak Zammı En Düşük ve En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emekliye Çifte Zam Müjdesi! 2021 Ocak Zammı En Düşük ve En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak

İŞ

25 Aralık 2020 Cuma 23:17:41

Emekliye Çifte Zam Müjdesi! 2021 Ocak Zammı En Düşük ve En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak

Uzun yıllar boyunca çalışmış olan kişilerin devletin belirlemiş olduğu belli bir yaştan sonra emekli olabilmektedir. Emekli olmamayı tercih edip bir süre daha çalışmaya devam eden kişiler ise maddi durum olarak zor durumda kalacaklarını düşündükleri için emekli olmayı tercih etmiyorlar.

Emeklilerin büyük bir kısmı emekli maaşı ücreti konusunda memnun değildir. Uzun yıllardır emekli maaşlarının ücreti hakkında görüşmeler ve konuşmalar yapılırken devlet tarafından da bu konuda yeni düzenlemeler getirilmektedir. Yıllar içerisinde emekli maaşlarına belirli oranlarda zamlar yapılmaktadır. Emekli olan kişiler emekli olduktan sonra aldıkları emekli ikramiyesi ile birlikte genel olarak yatırım yapmayı tercih etmektedir. Aylık olarak aldıkları emekli maaşları ise günlük ihtiyaçları için ve ödemeler adına kullanılmaktadır.

Belirli süreler dâhilinde emekli maaşlarına yapılan zamlar ülkenin o an içerisinde bulunduğu enflasyon durumuna göre belirlenmektedir. Yeni yılın son günlerini yaşamış olduğumuz bu günlerde ise kafaları karıştıran ve soru işaretleri meydana getiren soru ise 2021 en düşük ve en yüksek emekli maaşı ne kadar olacak konusudur. Emekli maaşı ücreti konusunda çeşitli tahminler yapılsa da yakın zamanlarda yapılan açıklamalara göre emekli maaşı 2021 en düşük ve en yüksek şekilde açıklandı.

Emekli olunan kuruma veya şirkete bağlı olarak değişiklik gösteren emekli maaşı birçok kişinin gelir kaynağı durumundadır. Yaşından veya sağlık durumundan dolayı yeniden çalışmaya gücü olmayan kişiler için emekli maaşı çok önemli bir noktada yer almaktadır. Birçok kişi tarafından düşük bulunan emekli maaşı ise ek bir iş ile yeni bir gelir elde edilmesine sebep olmaktadır. Yaştan kaynaklı olarak çeşitli iş kollarında yer alan emekliler birçok konuda da iş verimliliği açısından yetersiz kalmaktadır ve iş kalitesi konusunda sıkıntı olmasına sebep olmaktadır.

2021 İçin Emekliye Çifte Zam!

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren maaş zammı tam olarak 10 gün sonra açıklanacak. Ocak zammı için ise en belirleyici etken olarak enflasyon göz önünde bulundurulmaktadır. Enflasyon oranlarına göre emekliler için maaş düzenlemesi yapılacak. Şu ana kadar son 5 aylık enflasyon değerleri açıklanırken Ocak ayı için de tahminler yapıldı. Merkez Bankası’nın yapmış olduğu Aralık ayı beklentileri anketine göre % 14.18’lik cari yılsonu TÜFE beklentisi dâhilinde ocak ayı için emeklilere % 7.9 oranında zam yapılacak.

Beklenti anketlerindeki verilere göre çeşitli iş kolları için farklı emekli maaş zammı söz konusu olmaktadır. Enflasyon tahminlerine göre emekli maaşı esnafta 2 bin 36 Türk Lirası olurken memur emeklileri 3 bin 10 Türk Lira emekli maaşı alacak.

Emeklilerin hepsi Ocak ayı içerisinde açıklanacak olan zammı bekliyor. 4 Ocak’ta açıklanacak olan maaş zamları birçok kişi tarafından merakla beklenmektedir. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise 2020 yılının ilk 6 aylık enflasyon verilerine göre zam yapılacak.

Memurlara ve memur emeklilerine yapılacak olan zam ise % 3 olacak ve 2020’nin ikinci yarısındaki enflasyon oranlarının % 4’lük kısmı yansıtılacak. Enflasyon tahmin verilerine göre memur emeklileri % 3.9 enflasyon farkından yararlanacak ve bu durumda en düşük Bağ-Kur esnaf emeklisi 2 bin 36 Türk lirası maaş alacak.

Açıklanan Enflasyon Oranları

2020 yılının son günlerine girilirken 2020 yılı içerisinde yaşanan enflasyon oranları da açıklandı. 2020 yılının ikinci yarısında yer alan 5 aylık enflasyon verileri açıklandı.

  • Temmuz ayı TÜFE: 0,58
  • Ağustos ayı TÜFE: 0,86
  • Eylül ayı TÜFE: 0,97
  • Ekim ayı TÜFE: 2,13
  • Kasım ayı TÜFE: 2,30
  • Toplam TÜFE: 6,84

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı