Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Bir Fırsat Daha Söz Konusu Olabilir!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Bir Fırsat Daha Söz Konusu Olabilir!

İŞ

20 Kasım 2020 Cuma 22:53:26

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Bir Fırsat Daha Söz Konusu Olabilir!

Türkiye’nin gündemini oluşturan konuların başında emeklilikte yaşa takılanlar geliyor. Birçok kişinin sıkıntılı durumlar yaşamasına sebebiyet veren bu durumun çözülmesi adına devletin yapmış olduğu çalışmalar devam ediyor. Peki, emeklilikte yaşa takılanlar için hangi çözüm söz konusu olacak? Bunu öğrenmek için yazıyı okumaya devam etmelisiniz.

EYT sorunu; TBMM gündemine taşınmasının ardından çok daha ciddi bir sorun haline geldi. SGK ve Bağ-Kur primleri tuttuğu halde emekli olamayan vatandaşların yaşamış olduğu bu sorunun çözülmesi adına ciddi bir çaba gösteriliyor. Bu noktada, birçok kişinin aklında EYT 2020 yılında gelir mi sorusu bulunuyor. EYT; TBMM gündemine gelmesinin ardından oylamaya sunulmuştu. AKP milletvekillerinin ret, MHP milletvekillerinin ise çekimser oy verdiği bu hususta EYT’lilerin son durumunun ne olacağı merak konusu!

EYT Sorunu 2020 Yılında Çözülecek Mi?

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu; 2014 yılından bu yana yani altı yıldır ciddi bir gündem maddesi olmaktadır. Bu hak arama savaşı sırasında çalışma sürelerini tamamlayarak emekli olan binlerce kişi bulunuyor. Ancak, altı yıldır gündemde olan bu konu sadece bir kez TBMM’nin gündemine girmeyi başarabildi. İnsanların çözüm bulunmasını istediği sorunların ilk sırasında yer alan EYT için İstanbul başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde protestolar ve gösteriler düzenlendi. Emeklilikte yaşa takılanlar konusu; gündemde olduğu altı yıl içerisinde yaşanılanlardan dolayı dikkat çekiyor. Birçok kişinin hakkını alamadığı için emekli olmak zorunda kaldığı bu dönemde bu kanunun çıkartılması noktasında çok geç kalındığını ifade etmek gerekir. SGK veya Bağ-Kur’dan prim gününü dolduran ancak 65 yaşını doldurmadığı için emekli olamayan binlerce insan bulunuyor. Söz konusu insanların mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında duruma bir an önce müdahale edilmesi şart gibi gözüküyor.

EYT Sorununun Çözülmesi İçin Neler Yapılmalı?

Türkiye’de emekli olma yaşının 65 olması ciddi bir sorun olarak kendisini gösteriyor. Çünkü, ülkedeki hiçbir insan 65 yaşında emekli olmayı istemiyor. Ancak, günümüzde, 13 ila 18 yaşında olan kişilerin ilerleyen yıllarda 65 yaşından önce emekli olması kesinlikle mümkün değil! Şu an 25 yaşında olan ve SSK girişi 2013 öncesi olan vatandaşların en erken emekli olabilecekleri yaş ise 60 yaş olarak gözüküyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa İşcan; EYT sorununa nasıl bir çözüm getirileceğine dair açıklamalar yapmıştı. Resmi Gazete’de yayınlanan yazısında şu önerilerde bulunmuştu:

Emekli olma yaşı konusunda diğer ülkeler örnek alınmalıdır. Örneğin, Almanya’nın sistemi bize oldukça yakındır. Almanya’da emekli olma yaşı işe giriş tarihine göre değişmekle beraber 63 veya 67’dir. Bu noktada, 63 yaşında emekli olmak isteyenler, her eksik yaş için yüzde iki oranında daha düşük emekli maaşı almayı kabul ederek bu yaşta emekli olabilirler. Bunun yanı sıra, Finlandiya’da emekli olduğu halde çalışmaya devam edenler, çalıştıkları süre boyunca daha çok maaş alma hakkı kazanıyorlar. Sonuç olarak, ülkemizde de bu tür bir yöntem uygulanabilir.”

EYT Nedir? Kimler EYT’den Dolayı Mağdur Olmuştur?

Emeklilikte yaşa takılanlar mevzusunun çıkış noktası 4447 sayılı yasanın kanun haline getirilmesine dayanmaktadır. 1999 yılında kanunlaştırılan bu durumun öncesinde 18 yaşında çalışmaya başlayan bir erkek; 25 yıl çalıştıktan sonra 43 yaşında emekli olmaya hak kazanıyordu. Aynı şekilde, 18 yaşında çalışmaya başlayan bir kadın da 20 yıl çalıştıktan sonra 38 yaşında emekli olabiliyordu. Fakat, söz konusu kanunun ardından erkeklerde 60, kadınlarda ise 58 olacak şekilde emekli olma yaşları düzenlendi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı