Emeklilik yaşı düştü! E-Devlet Emeklilik Yaşı Öğrenme! Kaç Yaşında Emekli Olurum? Emeklilik Yaşı Sorgulama
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emeklilik yaşı düştü! E-Devlet Emeklilik Yaşı Öğrenme! Kaç Yaşında Emekli Olurum? Emeklilik Yaşı Sorgulama

İŞ

17 Aralık 2020 Perşembe 21:10:17

Emeklilik yaşı düştü! E-Devlet Emeklilik Yaşı Öğrenme! Kaç Yaşında Emekli Olurum? Emeklilik Yaşı Sorgulama

SGK 4A, 4B, 4C’liler emeklilik yaşını öğrenmek için araştırıyor. Çalışanlar çalışma hayatları boyunca gerek kendileri gerekse işverenleri aracılığıyla SGK primi ödeyerek emeklilik hayali kuruyorlar. Peki Kaç yaşında emekli olunur? SGK’lı olarak çalışanlar E-Devlet hesaplarından kolaylıkla Emeklilik Yaşı Sorgulama işlemi yapabiliyorlar. SGK e-Devlet Emeklilik yaşı öğrenme işleminin detayları haberimizde sizlerle…

Çalışanlar, uzun yıllar süren çalışma hayatlarının sonunda emeklilik hakkı elde ederek ömürlerinin kalan kısmını huzurlu ve refah içinde geçirme amacı taşıyorlar. Milyonlarca çalışan, çalışma hayatı devam ederken emekli olacakları tarihi de merak edip araştırıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve E-Devlet platformu üzerinde bu araştırmalar için doğru ve hızlı bilgiler için kullanabileceğiniz hizmetler bulunuyor. SGK resmi internet sitesinde yer alan modül üzerinden SGK Emeklilik yaşı öğrenebilirsiniz. Hakeza E-Devlet üzerinden de emeklilik yaşınızı kolaylıkla öğrenebilmektesiniz.

Emeklilik Yaşı Nasıl Belirlenir? Prim Başlangıcı Önem Taşıyor!

Emeklilik hakkı elde edebilmek için emeklilik yaşının doldurulması şartı aranıyor. Emeklilik için prim ve hizmet yılı sürelerinin tamamlanmasının dışında emeklilik yaşı şartı en önemli şart olarak öne çıkmaktadır. Emeklilik yaşı ise çalışanın, sigorta prim başlangıcının yapıldığı tarihe göre belirlenmektedir. Zaman içerisinde değişen Sosyal Güvenlik mevzuatı, işçinin kazanılmış hakkına zarar vermemek adına prim başlangıcını esas alarak çalışan lehine bir sistem benimsemiştir. Bu çerçevede, çalışanın 1999 yılı ve öncesinde SGK girişinin bulunması halinde 1999 yılı sonrasında girişi bulunan çalışanlara göre daha erken yaşta emekli olabilmesinin önü açılıyor. Yine 1999-2002 arası ve 2002-2008 arası çalışanların daha sonraki tarihlerde SGK girişi bulunan çalışanlara göre daha erken emeklilik hakkı bulunuyor.

Erkekler için Askerlik, Kadınlar için Doğum Borçlanması Yoluyla Erken Emeklilik

SGK’lı çalışanların emeklilik hakkı elde edebilmeleri için hizmet süresi ve yaş şartlarını tamamlamalarının dışında prim borçlarını da ödemeleri gerekiyor. Eksik primleri nedeniyle emekli olamayan erkek çalışanlar askerlik borçlanması yoluyla, kadınlar da doğum borçlanması yoluyla prim şartını tamamlayıp emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. Erkekler askerlik süresince, kadınlar ise 3 çocuğa kadar borçlanma yoluna gidebiliyorlar.

Emeklilik Yaşı Öğrenme! e-Devlet Emeklilik Yaşı Sorgulama

E-Devlet Emeklilik Yaşı Öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Çalışanlar emekli olacakları tarihi E-Devlet platformu üzerinden e-Devlet üyeliklerine giriş yaparak sorgulayabileceklerdir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) resmi internet sitesinden de istenen verilerin eksiksiz ve doğru doldurulmasıyla emeklilik yaşı sorgulanabilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı