Emeklilik Hakkı Elde Edemeyenlere Müjde Geldi! SGK O Paraları Toplu Olarak İade Edecek
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emeklilik Hakkı Elde Edemeyenlere Müjde Geldi! SGK O Paraları Toplu Olarak İade Edecek

İŞ

26 Aralık 2020 Cumartesi 15:06:31

Emeklilik Hakkı Elde Edemeyenlere Müjde Geldi! SGK O Paraları Toplu Olarak İade Edecek

Sosyal Güvenlik Kurumu senelerce prim ödemesi yapmış fakat emekliliği gerçekleştirememiş vatandaşlara toplu prim parası iadesi gerçekleştiriliyor. Bu ödemeleri güncel rakamlar üzerinden gerçekleştiren SGK belli şartların sağlanmasını talep ediyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK çalışan vatandaşların prim ödemeler çerçevesinde özel haklar sağlanıyor. Kurumun sağladığı bu haklar işçilerin ödemiş olduğu primin karşılığını alabilmeleri adına sağlanıyor. Detaylar haberimizde sizlerle…

Düzenli prim ödemesini aksatmadan yatıran vatandaşlar yaş ve gün koşullarını sağlamaları halinde emeklilik hakkı elde ediyor. Prim ödediği halde emekli olamayan vatandaşlar için özel şartlar bu primler ile iade edilir. PEki SGK’dan toplu para iadesi nasıl alınır? SGK toplu para iadesi için başvuru nereye ve nasıl yapılır? Tüm bu soruların yanıtlarına haberimizde yer verdik.

SGK’dan Kimler Nasıl Toplu Para İadesi Alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun toplu prim parası iadesinde sağlanması gerekli olan en temel koşul, emeklilik için gereken 3 koşuldan ikisinin yerine getirilmiş olmasıdır. Yani SGK gün ve yaş koşulunu sağladığı durumda prim eksiği yüzünden emekli olamayan vatandaşlar için iade hakkı sağlıyor. Ayrıca sağlanması gerekli olan tek şart emeklilik değil. SGK’dan toplu prim parası iade edeceklerin yerine getirmeleri gereken diğer şartlar maddeler halinde şu şekilde sıralanmıştır;

– Sosyal güvencesi olan herhangi bir işte çalışmıyor olması ya da kendi işini yürütmüyor olması gerekir.
– Emekli olmak için yaş koşulunu yerine getirmiş olması gerekir.
– Erkeklerde 25 yıl kadınlarda ise 20 yıl koşulunu sağlamış olması gerekir.

Bu koşulların dışında vatandaşların dikkat etmeleri gereken bazı özel hususlar var. Örneğin bir kişi prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi koşullarını yerine getirmiş olsa dahi yaşı tamamlamamışsa emekli aylığı almaya hak kazanamaz.

Nasıl Başvuru Yapılır?

SGK prim iadesi ödemeleri doğrudan gerçekleştirilmez. Bu ödemeler için talebi gerçekleştiren vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru işlemleri vatandaşların yaşadıkları illerdeki SGK İl Müdürlüklerine yazılı bir şekilde gerçekleştirilecek.

İade Edilmeyenler İse…

Sağlık için ödenen primler (GSS) ve gerçekleştirilen doğum, askerlik gibi borçlanmaların geri iadesi gerçekleştirilmiyor. Toplu para alanlarda emeklilik için bütün çareler tükenmiş sayılmıyor. Paranızı aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız eğer bu defa ‘ihya’ sistemi işin içine giriyor. Parasını aldığınız prim günlerinizi tekrar ödeyerek mevcut primlerinize ilave edebiliyorsunuz. SGK, bu ödemelerde geçmişten şu ana kadar geçen zaman için bir faiz eklemiyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı