Emekliliğini Bekleyen Milyonlarca Vatandaşı Sevindiren Haber SGK’dan Geldi! Geriye Dönük Borçların Silinmesi ile Emeklilik Fırsatı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emekliliğini Bekleyen Milyonlarca Vatandaşı Sevindiren Haber SGK’dan Geldi! Geriye Dönük Borçların Silinmesi ile Emeklilik Fırsatı

İŞ

9 Ocak 2021 Cumartesi 17:18:55

Emekliliğini Bekleyen Milyonlarca Vatandaşı Sevindiren Haber SGK’dan Geldi! Geriye Dönük Borçların Silinmesi ile Emeklilik Fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumundan müjdeli haber! Emekliliğini bekleyen vatandaşlar için SGK’dan o müjde geldi! Geriye Dönük Borçların silinmesi ile Erken Emeklilik geliyor! İşte Yasal düzenlemeyle birlikte gelen yeni SGK düzenlemesi. Yasal Düzenleme birlikte herşey değişiyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) kapsamında çıkartılan 2000 tarihli yasa ve 2008 tarihli yasa ile birlikte bazı vatandaşlar için geriye dönük borçlanmalarının ortadan kaldırılması sağlanmıştı. Yasalar ile bu vatandaşlara sağlanan haklar, ile birlikte vatandaşlar yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini emsal teşkil eden Yargıtay kararlarını baz alarak alabilecekler. Bu konuya ilişkin olarak ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önderliğinde bir takım yasal düzenlemelerin hazırlığının gerçekleştirildiği bilgisi de verildi. Bu şekilde Bağkur sigortalısı olan ve 4 Ekim 2000’den önce Bağkur tescili bulunan vatandaşlar da bu tarihi 20 Nisan 1982 tarihine kadar geri çekerek, emekliliklerini kazanabilecekler.

Türkiye’de 2000 yılında ve 2008 yılında çıkartılan SGK yasaları ile birlikte milyonlarca vatandaş için geriye dönük borçlanma hakkı ile ilgili ciddi kayıplar söz konusu olmuştu. Söz konusu haklara ilişkin olarak emsal niteliğinde Yargıtay tarafından alınmış olan bir takım kararlar bulunuyor. Bu kararlar ışığında hak kaybı yaşayan milyonlarca vatandaş, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emeklilik hakkını alabilme imkanına sahip olacak. Söz konusu mağduriyetlere ilişkin olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bazı yasal düzenlemelerinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Yasa gereğince vergi tescili ve şirket ortaklığı Bağkur sigorta tescili sonrası süreçler ile ilgili olmasından mütevellit mümkün olan bir durumdur. Çıkartılan 4 Ekim 2000 tarihli yasa ile birlikte Bağkur kaydı yaptıran kişiler için bu yasa tarihinden önceki sürecin işletilebilmesi mümkün olmuyor. Söz konusu durumda bu tarihli yasa çıkmadan önce esnaflık yapmış olmasına rağmen bu tarihe kadar Bağkur kaydı bulunmayan vatandaşın sigorta hak ve yükümlülükleri ancak bu yasa tarihi ile baz alınıyor.

Yasal Düzenleme Yapılacak

1 Ekim 2008 tarihli SGK yasası ile birlikte de önemli değişikler yaşandı. Bağkur kaydı 1 Ekim 2008 tarihli yasa öncesinde bulunan esnaflar, vergi mükellefiyetleri bulunmaları koşulu veya 4 Ekim 2000 tarihli yasaya kadar oda kaydının bulunması koşulu ile Bağkur geriye dönük işletim imkanına sahip olabiliyor. Bağkur silinmesi durumunda dahi etkinleştirme uygulanabilmesi mümkün oluyor. Bununla birlikte Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu(TESK) tarafından yapılan açıklama ile bakanlığın bu konuda geriye doğru borçlanma olanağı sağlayacak yasal bir düzenlemenin kısa süre içerisinde çıkmasını bekledikleri belirtildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı