Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emeklilere intibak ödemesi sonunda geldi! İşte milyonların merakla beklediği açıklama

İŞ

6 Eylül 2020 Pazar 16:00:11

Son Güncelleme: 06/09/2020 12:17:25

Emeklilere intibak ödemesi sonunda geldi! İşte milyonların merakla beklediği açıklama

Emeklileri yakından ilgilendiren bu konuda değişikliğe gidileceği gündemde bulunmaktadır. Uzun zamandır emeklilerin takip ettiği bu konu ile ilgili yeni düzenlemeler olacağı söyleniyor. Çalışma Bakanlığı’nın çalışmaları sonucu yapılan açıklamalara bakılacak olursa emeklilere zam olabilir. İntibak zammı olarak adlandırılan bu zam 355 TL gibi bir rakam olacak.

Emeklileri yakından ilgilendiren bu konuda değişikliğe gidileceği gündemde bulunmaktadır. Uzun zamandır emeklilerin takip ettiği bu konu ile ilgili yeni düzenlemeler olacağı söyleniyor. Çalışma Bakanlığı’nın çalışmaları sonucu yapılan açıklamalara bakılacak olursa emeklilere zam olabilir. İntibak zammı olarak adlandırılan bu zam 355 TL gibi bir rakam olacak. Türkiye Emekliler Dermeği Genel Başkanı olarak hizmet veren Kerem Ergün konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalara bakacak olursak 2000 sonrasında emekli olanlarının intibakının yapılması için devlete istekte bulunuyor. Hükümete bu konu sebebi ile sürekli söylemde bulunan genel başkan konunun bir an önce çözülebilmesi için yoğun olarak çalışıyor. Açıklamalarının devamında genel başkan katkı payları konusunda da konuştu. Devlet tarafından kesilen katkı payları sebebi ile düşük maaş alan emeklilerin sağlık haklarını sıkıntıya girdiğinden bahsetti Katkı paylarının emeklilere bu denli sıkıntı yarattığını savunan Kerem Ergün en kısa sürede emeklilerden katkı paylarının alınmasının kesilmesine dair istemde bulundu.

Emekliler tarafından merak konusu olan ve yıllardır çalışmalarının sürdüğü iddia edilen 355 TL’lik intibak zammının yapılacağına dair söylentiler bulunmakta. Çalışma Bakanlığı tarafından yapılacak açıklamada konunun açığa kavuşacağı iddia edilmektedir. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden kesilen bu intibak paylarının kesilmeyerek emeklilere zam olarak verilmesi gündemde. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı’nda çalışma yürüttüğü bu konu kısa sürede çözüme kavuşacak gibi görünüyor.

İNTİBAK ZAMMINDAN YARARLANACAKLAR

Emeklilere verilecek bu zammın kısa sürede hayata geçmesi bekleniyor. Hayata geçtiği takdirde 355 TL gibi bir zam yansıyacak olması emeklilere umut oldu. Geçim sıkıntısı yaşandığı bu dönemde emeklilere bu denli zam olması ekonomik açıdan iyi olacaktır. 2020 yılı bitmeden yapılması beklenen bu düzenlemeden memur emeklileri de zam alacak. Bu sebeple Memur-Sen sendikasının da yakından ilgilendiği bu konu hakkında sendika tarafından devlete talep yapıldı.

İNTİBAK ZAMMI HANGİ EMEKLİYE NASIL YANSIYACAK

Emeklilerin aldığı aylık maaşının yanında %4 veya &5 gibi ek ödeme alması da beklenmekte. Hal böyle olsa da emeklilere verilen ek ödeme daha düşük olacak gibi gözüküyor. Bu konunun büyük tepki çekmesi Türkiye Emekliler Derneğinin de konuya dahil olmasına sebep oldu. Dernek tarafından yapılan açıklamalara göre bu ek ödemenin %10lara çıkarılması gündemde olmaktadır. %4 yerine %10 zam yapılacak olması emeklilerin yüzünü gülse de konunun hala netleşmemesi emeklileri düşündürüyor. Ancak olduğu takdirde emeklilerin alacağı maaş farklarına bakacak olursak:

SSK ve Bağ-Kur emeklileri intibak zammı düzenlemesi ile maaşlarını 370 TL fazla almayı amaçlıyor. Detaylı olarak bakacak olursak yaklaşık 6000 TL maaş alan bir emekliye eski yasaya göre 250 TL ödeme yapılacakken eğer yeni yasa onaylanırsa 600 TL ödeme alacak. Oldukça büyük bir fark olması konunun emekliler için ne kadar avantajlı olacağını gösteriyor.

EMEKLİLER SONUNDA BAŞARDI

Yıllardır düzenleme yapılması adına uğraşan emekliler ve Türkiye Emekliler Derneği yetkilileri sonunda başardı. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya gere intibak yasası tasarısı Bakanlık komisyonundan geçmiş. Yıllardır haber kanallarının yazdığı bu haber sonunda gerçek oldu. Emeklilere 355 TL gibi önemli bir ücret artışı sağlayacak olan bu yasa ile emekli vatandaşlar ekonomik açıdan biraz daha iyi duruma gelecekler. Yıllarca çalışıp emeklilik ile rahat bir hayat yaşamak isteyen vatandaşlar intibak yasası öncesi kesinti sebebi ile sıkıntılar yaşamaktaydı. Yeni yasa ile artan maaşları hayat şartlarını bir tık daha arttırarak onlara daha iyi bir gelecek sunmaktadır.

 

 

 

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı