Emekliler Aylardır Bu Kararı Bekliyordu: Emekli Maaşlarında Flaş Açıklama
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emekliler Aylardır Bu Kararı Bekliyordu: Emekli Maaşlarında Flaş Açıklama

İŞ

2 Ocak 2021 Cumartesi 15:02:58

Emekliler Aylardır Bu Kararı Bekliyordu: Emekli Maaşlarında Flaş Açıklama

Emekliler için aylardır beklenen karar geldi! Emekli maaşları net tarihi belli oldu! Emekli vatandaşların alacağı ücretler belli oldu! İşte Emeklilerle ilgili merakla beklenen zam haberi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yılın son dönemlerinde en çok konuşulan bakanlıklardan biri haline gelmiştir. Bakanlık;

  • Asgari ücretin açıklanması,
  • Memur maaş zamları,
  • Emekli maaş zamları konularından ötürü bahsedilen popülerlik derecesine kavuşmuştur.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günler içerisinde asgari ücretin ne olduğu konusu kesinlik kazanmıştır. Bu çerçevede memnun olanlar bulunduğu gibi memnuniyetsiz kalanlar da bulunmaktadır. Özellikle çalışanlar gelen zammı yetersiz gördükleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir hamle beklemektedir. 2021 emekli maaşları hakkındaki gelişmelerin de aynı sonuçlara neden olacağı korkusu bulunmaktadır.

Resmî kurumlardan gelen açıklamalar ise gelen zamların mağduriyet yaratmayacak olan rakamlar üzerinden belirleneceği yönündedir. Zaten bu neden yüzünden zam oranlarının kesinleşmesi için aralık ayının enflasyon rakamlarının ne olduğu beklenmektedir.

Emekli Maaşlarında Son Gelişmeler

Ülkemizde milyonlarca emekli vatandaş bulunmaktadır. Emekli maaş zammı da bu kesimler tarafından takip edilmektedir. Bilindiği üzere senelik enflasyon oranları değişim göstermektedir. Maaş zamları ise açıklanan enflasyon oranları kıyas edilerek oraya çıkarılmaktadır. Diğer türlü gelen zamlar enflasyon oranının altında kalabilmektedir.

Enflasyon oranından daha az zam alınması ise maddi zorluk yaşanması demektir. Emeklilerin büyük bir kısmının farklı bir geliri olmadığı için böyle bir sonuç oluşması istenmemektedir. Resmi devlet kurumları da memnun edici sonuçlar verilmesi adına zam oranlarının açıklanmasını ertelemektedir. Buna karşın Merkez Bankası emekli maaş zammı konusunda belli tahminler yürütmektedir.

Bankanın tahminler için ilk olarak enflasyon oranlarını içeren anketlere imza attığı bilinmektedir. Anketlerin yanıtlanması ve sonuçların ortaya çıkması ile birlikte maaş tutarları da belirlenmiştir. Belirlenen maaş tutarları emekli olunan kuruma göre değişim göstermektedir.

Emekliler İçin Ocak Zammı

Emeklilerin ocak zammı için 4 Ocak tarihini beklemeleri istenmektedir. 4 Ocak itibari ile ülkemizde 2019 senesine ait olan enflasyon rakamları netlik kazanacaktır. Netlik kazanan rakamlar ise otomatik olarak emekli maaş zam oranlarının netlik kazanmasına yardım edecektir. Sonuçların hızlı bir şekilde açıklanması ise bazı vatandaşların kafalarının karışmasına neden olmaktadır. Ancak emekliler sonuçları içleri rahat bir şekilde beklemelidir.

Sonuçların hızlı açıklanacak olması verilerin yeterince incelenmemesi anlamına gelmemelidir. Zira; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanları bu konu hakkında uzun zamandandır mesai harcamaktadır. Pandemi döneminde olunduğu için çeşitli kurallara uygun olarak harcanan mesailerde son aşamaya gelinmiştir. Hemen her başlığın hazır olması sayesinde enflasyon rakamlarının netleşmesinden sonra maaş zamları açıklanacaktır.

2021 Emekli Maaşları Ne Olacak?

Emekli maaş zammı ne kadar konusu için Merkez Bankası anketi büyük yardımlarda bulunmuştur. Bu çerçevede uzmanlar tarafından gerçeğe yakın olması beklenen maaş açıklamaları yapılmıştır. Geçtiğimiz yıllar içerisinde bu tür açıklamaların geçerli neticeler vermesi bu sene de beklentirlerin yükselmesini sağlamıştır. Gelen açıklamalarda;

  • Esnaflarda minimum maaşların 2.036 TL,
  • Memur maaşlarında minimum rakamların 3.010 olacağı belirtilmektedir.

Bu çerçevede maaşların en az tutarları açıklanmaktadır. Çünkü her bireyin farklı özel durumları bulunmaktadır. Yaşlı ya da engelli yakınlarına bakanlar devletten ek gelir temin edebilmektedir. Aynı şekilde çalışanlar eş ve çocuk yardımı sayesinde geçimlerini daha kolay şekilde idame ettirebilmektedir.

Emekli maaşları 2021 beklenen oranları hakkında da tahminler yürütülmektedir. Bu kapsamda zam oranlarının %7,96 civarında artması beklenmektedir. Fakat bu sefer verilen oran rakamları maksimum değerlerden oluşmaktadır. Yani açıklanacak olan enflasyon değerlerine göre zam oranları daha düşük rakamlardan oluşabilecektir. Kesin sonuçların gelmesi için 4 Ocak tarihi beklenmelidir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı