Emekli olduğunuzda yüksek maaş alabilmek için bu formüller geçerli
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Emekli olduğunuzda yüksek maaş alabilmek için bu formüller geçerli

İŞ

15 Ekim 2020 Perşembe 14:39:32

Son Güncelleme: 15/10/2020 14:40:23

Emekli olduğunuzda yüksek maaş alabilmek için bu formüller geçerli

Emekli maaşı nasıl arttırılır? Emekli maaşı artırmak için yapmamız gerekenler nelerdir? Emekli olmak kadar emekli maaşının da önemli olduğu şu zamanlarda vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konular arasında emekli maaşının nasıl arttırılması gerektiği sorusu vardır? Emekli maaşımızı arttırmak mümkün müdür? Kimler emekli maaşlarını daha kolay arttırabilirler?

Emekli maaşı nasıl arttırılır? Emekli maaşı artırmak için yapmamız gerekenler nelerdir? Emekli olmak kadar emekli maaşının da önemli olduğu şu zamanlarda vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konular arasında emekli maaşının nasıl arttırılması gerektiği sorusu vardır? Emekli maaşımızı arttırmak mümkün müdür? Kimler emekli maaşlarını daha kolay arttırabilirler? Vatandaşlarımız emekli maaşlarını arttıracakken neler yapılacağını merak ediyor. Emekli maaşlarının arttırılmasında emekli olduğunuz kurum kuruluş ya da işletmenin bir önemi var mıdır? Vatandaşlarımız emekli maaşlarını arttırmak için neler yapabileceğini araştırıyor. Vatandaşlarımız için emekli olurken maaşlarını yüksek tutmaları için gerekli şartları öğrenmeleri için gerekli detayları sizler için haber kaynağımızda paylaştık.

Günümüzde emekli olmak kadar alınan maaşın tutarı da oldukça önemlidir. Bunun sebebi ise ülkemizde ekonomik krizlerin ekonomik çalkantıların artarak çeşitli sebeplerden dolayı devam etmesidir. Vatandaşlarımız özellikle korona virüsle birlikte gelen ekonomik sarsıntılardan her kesimden vatandaşımız nasibini aldı. Emekli vatandaşlarımız her geçen gün taleplerde bulunuyorlar. Günümüzün emekli maaşlarıyla geçirmek oldukça zor ve zahmetli bir iş haline gelmiştir. Emekli maaşlarını artırmak için vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan bazı püf noktalar bulunmaktadır. İleride sıkıntı yaşamamak için vatandaşlarımız emekli maaşlarını artırmak ve yüksek emekli maaşı almak istiyorlar. İşte sizler için haber kaynağımızda emekli maaşınızın artması için püf noktalara yer verdik. İşte o detaylar…

Emekli maaşının arttırılması için en önemli kriterler nelerdir?

Vatandaşlarımız aşağıda belirttiğimiz kriterlere uyarak daha fazla emekli maaşlarına sahip olabilirler. Emekli maaşını artırmak isteyen vatandaşlarımız için işte kriterler…

  • Emeklilik tarihini işe giriş tarihi ve yaş belirliyor. Maaşı belirlemek ise çalışanın elinde. Burada bazı püf noktalarına dikkat etmek lazım. En önemli parametre, brüt maaş.
  • Emekliliğinizi planlarken son 1-2 yılı düşünmeyin. Eğer imkan varsa 8-10 yıl öncesinden plan yapın. Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz. Çünkü maaş hesaplarken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.
  • Çok çalışmak ya da çok fazla günü olmak tek başına maaşı etkilemiyor. Hatta günü daha az olan birisi günü fazla olandan daha çok maaş alabiliyor. Burada sizin brüt maaşınız yani prime esas kazancınız önemli.
  • Eğer imkanınız varsa birden fazla yerde sigortalı çalışmak prime esas kazancınızı yükseltecektir. Kaç yerde sigortalı olursanız olun, 1 ayda 30 gün sayılır. Ancak kazancınız toplanacağından yükselir.
  • İster SSK’lı, ister Bağ- Kur’lu olun, son 3.5 yılda SGK’ya tavandan kazanç bildirilirse, (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı yaklaşık 15-20 lira artar. 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800 liraya yakın artış görülebilir.
  • Bağ-Kur yerine SSK’dan emekli olmak daha avantajlı. SSK’dan emekli olma imkanınız varsa, Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planda tutun.
  • Hangi kurumda olursanız olun son 3.5 yılda (1261 gün) SSK’lı olursanız emekliliğiniz SSK şartlarından hesaplanacak. Yüksek kazanç bildirerek hem daha erken emekli olur hem de yüksek maaş alırsınız.
  • Aylık kazancınız, maaşı belirleyen en büyük etken. Dolayısıyla öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Ayrıca düzenli nakit ödemeleriniz (ikramiye, prim, kira yardımı vs) varsa, bunların da brüt kazanca eklenip eklenmediğine dikkat edin.

Emeklilik başvurusu yaparken doldurulan ‘Tahsis Formu’ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı eklemeyi unutmayın. Maaş hesaplarken aylık bağlama oranını yükseltici etki yapacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı