DİKKAT! Ziraat Bankası Kredi Açıklaması
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

DİKKAT! Ziraat Bankası Kredi Açıklaması

İŞ

16 Ekim 2020 Cuma 14:59:22

DİKKAT! Ziraat Bankası Kredi Açıklaması

Ziraat Bankası’ndan kredi açıklaması yapıldı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın tarım kredileri hakkında duyurdu yaptı. İşte Ziraat Bankası kredi açıklaması!

Ziraat Bankası’ndan kredi açıklaması yapıldı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın tarım kredileri hakkında duyurdu yaptı. İşte Ziraat Bankası kredi açıklaması!

Ziraat Bankası yaptığı açıklamada 2012 sonunda 18 milyar lira olan tarım kredileri bakiyesinin 30 Eylül 2020 itibarıyla 76 milyar liraya ulaştığı denildi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın sektördeki tarım kredisi paylarının da yüzde 65’ler seviyesine yükseldiği açıkladı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, ülkede son yıllarda çıkan yangınlarda zarar gören alanlarda yeniden orman oluşturulması için Tarım ve Orman  Bakanlığının yürüttüğü çalışmalara destek vereceklerini de açıkladı..
Hüseyin Aydın, şu ifadeleri kullandı;
“Bizim şu anda tarım kredilerimizin ortalaması 110 bin lira. Bu da  yaklaşık 8-9 inek parası eder. Tarım kredisi kullandırdığımız üreticilerin yarısı  50 bin liradan, yüzde 92’si 250 bin liradan daha az kredi kullananlardan  oluşuyor. Yani tamamına yakını perakende bankacılık tarafında.
Ziraat Bankasında bundan 10 yıl önce aynı üreticiye, aynı tarladaki  buğday için bir şubedeki müdür ‘5 lira’, diğer şubedeki müdür ’15 lira kredi  olur’ diyordu. Hangi üreticiye, hangi ürünü ürettiği için kredi verdiğimizi  bilmiyorduk, kredi verdiğimiz müşteri ürettiği ürünü kime satıyor ne yapıyor  bilmiyorduk, tarlada üretilen buğdaydan haberimiz vardı, fabrikadaki undan ve  makarnadan habersizdik, ahırı yaptırıp, ineği aldırıp yem için kredi vermiyorduk.
2012-2020 döneminde doğrudan çiftçilerimize kullandırdığımız tarım  kredileri 239 milyar lirayı, kredi kullanan üretici sayımız ise 3,5 milyon kişiyi  aştı. 2012 sonunda 18 milyar lira olan tarım kredilerimizin bakiyesi 30  Eylül 2020 itibarıyla 76 milyar liraya ulaştı. Kredili üretici sayımız 500 bin  kişiden yaklaşık 700 bine kadar çıktı.
Buna paralel olarak sektördeki tarım kredisi payımız da yüzde 65’ler seviyesine yükseldi. Ana misyonu tarımın  finansmanı olmakla birlikte Ziraat Bankası bugün, herkesin bankası olma  vizyonuyla evrensel bankacılık yaparak 1 trilyon liraya yaklaşan aktifi, 575  milyar lira kredi hacmi, 85 milyar lira öz kaynak büyüklüğü, 30 milyonu aşan  müşteri sayısıyla yurt içinde 1734 şubede, yurt dışında 18 ülkede 111 noktada  hizmet veren ülkemizin en büyük bankasıdır. 156 yıldır olduğu gibi ülke tarımını  çok daha güçlü ve uygun koşullarla desteklemeye devam edeceğiz.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı