Çocuk Sahibi Vatandaşlar İçin Devletten Destek! Çocuk Sahibi Olanlar Devletten 1250 TL Alacak
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Çocuk Sahibi Vatandaşlar İçin Devletten Destek! Çocuk Sahibi Olanlar Devletten 1250 TL Alacak

İŞ

9 Ocak 2021 Cumartesi 12:30:47

Çocuk Sahibi Vatandaşlar İçin Devletten Destek! Çocuk Sahibi Olanlar Devletten 1250 TL Alacak

Sosyal devlet ilkesi ile Türkiye’de devlet tarafından çocuk sahibi olan vatandaşlara destek ödemeleri yapılacak. Sosyal ve Ekonomik Destek kampanyası kapsamında devlet, çocuk sahibi olan vatandaşlara 690 TL ile 1250 TL aralığında ödeme desteği sağlayacak.

Sosyal devlet ilkesi ile Türkiye’de devlet tarafından çocuk sahibi olan vatandaşlara destek ödemeleri yapılacak. Sosyal ve Ekonomik Destek kampanyası kapsamında devlet, çocuk sahibi olan vatandaşlara 690 TL ile 1250 TL aralığında ödeme desteği sağlayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında ihtiyaç sahibi olan vatandaşların çocuklarının gereksinimlerinin karşılanması amaçlanıyor. Peki kimler çocuk yardımı alabilecek? Çocuk yardım başvurusu nasıl yapılır?

Çocuk sahibi olan ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuk yardımı sağlanıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar bakanlığa başvuruda bulunarak, kriterlerine göre 690 TL, 1050 TL ve 1250 TL şeklindeki çocuk yardımı desteğinden faydalanabiliyor. Bakanlık tarafından Sosyal ve Ekonomik Destek projesi kapsamında sağlanan çocuk yardımı  sayesinde ihtiyaç sahibi milyonlarca vatandaşın çocuklarının temel gereksinimlerinin karşılanabilmesi hedefleniyor.

Türkiye genelindeki çocuk sahibi olan ve çocuklarının temel gereksinimlerini karşılayabilme noktasında sıkıntı yaşayan aileler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal ve Ekonomik Destek(SED) kampanyası sürdürülüyor. 2021 çocuk yardımı ne kadar? Sorusu da en çok merak edilen konulardan birisi oldu. Vatandaşlar kriterlerine ve sahip oldukları çocuk sayısına göre devlette 690 TL, 1050 TL ve 1250 TL nakit desteği alabiliyor. Çocuk yardımı ödemeleri okul öncesi eğitim gören çocuklar için 690 TL, ilköğretim eğitimi alan çocuklar için 1050 TL, ortaöğretim eğitimi alan çocuklar için 1120 TL ve yükseköğretim gören çocuklar için 1250 TL olarak belirlendi.

Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar çocuk yardımı başvurusu işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilecek. Ayrıca vatandaşlar dilerlerse Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı 81 ilde bulunan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri’ne de şahsen başvuruda bulunarak, çocuk yardımından faydalanabilecek.

Çocuk Yardımı Şartları Neler?

Bakanlığın çocuk yardımı desteğinden yararlanabilmek için vatandaşların ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Buna göre çocuk yardımı başvurusu için gereken belgeler,

  • C. kimlik kartı(nüfus cüzdanı),
  • Çocuk yardımı başvuru dilekçesi,
  • Eğitim çağındaki çocuklar için öğrenci belgesi ve sağlık raporu,
  • İŞKUR meslek kursları başvuru belgesi ya da mesleğe ait belgeler,

Şeklinde belirlenmiştir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı