Bundan sonra işsiz kalanlara işsizlik sigortası yapılacak! İşsizlerin dikkatine
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bundan sonra işsiz kalanlara işsizlik sigortası yapılacak! İşsizlerin dikkatine

İŞ

10 Eylül 2020 Perşembe 22:00:54

Bundan sonra işsiz kalanlara işsizlik sigortası yapılacak! İşsizlerin dikkatine

Günümüzde artan işsizlik sıkıntılarına çözüm olarak sunulan işsizlik sigortası İŞKUR tarafından oluşturulmaktadır. Genel olarak açıklanacaksa işsizlik sigortasının temel amacı kişilerin kendi kusurları ya da istekleri dışında işlerine son verilmesi halinde herhangi bir maddi kayıp yaşamamalarını sağlamaktır.

Günümüzde artan işsizlik sıkıntılarına çözüm olarak sunulan işsizlik sigortası İŞKUR tarafından oluşturulmaktadır. Genel olarak açıklanacaksa işsizlik sigortasının temel amacı kişilerin kendi kusurları ya da istekleri dışında işlerine son verilmesi halinde herhangi bir maddi kayıp yaşamamalarını sağlamaktır. Ailedeki diğer kişileri de maddi sıkıntı çekmemesini önlemek ve belirli bir dönem dâhilinde işsizlik maaşı alınabilmesini sağlayacak şekilde oluşturulan bir sigorta türü olmaktadır. İşsizlik sigortası da devletimiz tarafından şart koşulan zorunlu sigortalardan biridir. Bu sigorta hakkında ilgili kanun ve yasalar bulunmaktadır.

Devlet tarafından zorunlu olan bu işsizlik sigortasının prim değerlerinden söz edilecek olursa da farklı prim yüzdeleri verilebilmektedir. Şöyle ki 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) kanununun 80 ile 82’nci maddeleri içerisinde söylenen primler aylık brüt kazançlar ile birlikte değerlendirilmektedir. Buna göre de sigortalı çalışanlardan yüzde 1, işverenlerden yüzde 2 ve devletten de yüzde 1 oranında prim ödemesi alınmaktadır. Bunun dışında işsizlik sigortası fonu içerisinde yaşanan olası prim açıkları da devlet tarafından ödenerek karşılanmaktadır.

İŞSİZLİK SİGORTASI ÖDENEĞİNDEN FAYDALANMA KOŞULLARI

Öncelikle işsizlik sigortası ödeneğinden faydalanmak isteyen kişiler iş yerlerinden kendi isteği ya da herhangi bir kusuru tarafından ayrılmış olmamalıdır. Daha sonrasında ise hizmet akdinin bitmesinden önceki son 120 gün hizmet akdinin içerisinde olunması gerekmektedir. Ödenekten yararlanmak isteyen kişiler hizmet akdinin bitiminden önce son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortasının primlerini ödemiş olmalıdır. Son olarak da hizmet sözleşmesinin bitiminden sonraki 30 gün içerisinde derhal işsizlik sigortası başvurusu için en yakın İŞKUR şubesine gidilmelidir. Başvurular direkt olarak şahsen yapılabildiği gibi İnternetten de yapılabilmektedir. Hizmet akdinden sonra 30 günü geçen başvurular dikkate alınamamaktadır.

İŞSİZLİK SİGORTASI ÖDENEĞİ ALANLAR BAŞKA NE GİBİ HİZMETLER KAZANMAKTADIR?

İşsizlik ödeneğinden yararlanan kişiler ödenek haricinde bazı başka avantajlardan da faydalanabilmektedir. Bu avantajlar arasında ilk söylenilebilecek olan Genel Sağlık Sigortası Primleri olmaktadır. Bunun yanında işsizlik ödeneği alınırken bir yandan da iş arıyor başvurusu da yapıldığından yeni bir iş bulma imkânı da işsizlere verilmektedir. Son olarak ise çeşitli mesleki eğitimler ve meslek geliştirme eğitimleri de kişilere sağlanmaktadır.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ SÜRELERİ NE KADARDIR?

İşsizlik sigortası yaptırmış olan kişiler farklı prim süreleriyle beraber ilgili ödenekten faydalanabilmektedirler. Örneğin 600 gün boyunca sigorta primi ödenmiş olan kişi işsizlik ödeneğini 180 gün boyunca alabilmektedir. 900 gün sigorta primi ödenmiş olan ise 240 gün ve 1080 gün sigorta primi ödenmiş olan kişi de tam 300 gün boyunca işsizlik ödeneği alabilmektedir. Bu prim ödemeleri de hizmet akdinin sonlanmasından önceki son 3 yılı değerlendirmeye alarak hesaplanmaktadır. İşsizlik sigortası primleri bu noktada ödenek alma süreleri için son derece önemli olmaktadır.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı