Bu formu gönderenler 5 yıl erken emekli oluyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Bu formu gönderenler 5 yıl erken emekli oluyor

İŞ

19 Eylül 2020 Cumartesi 15:16:02

Bu formu gönderenler 5 yıl erken emekli oluyor

Hizmet süresini tamamlayıp devletin istediği yaş sınırına gelemediğinden emekli olamayan birçok vatandaş var. Bu vatandaşlarımızın sayısı 6 milyonu bulmaktadır. SGK’dan gelen müjdeli haber ile 6 milyona yakın kişiye erken emeklilik fırsatı doğdu. Açıklanan fırsattan çoğu kişi yararlanabilse de bazı kriterleri sağlanmadığında ödeme yapılmayacaktır. SGK ve Bağ-Kur ile birlikte çalışılan süre için kişiye ödeme yapılmayacaktır

Hizmet süresini tamamlayıp devletin istediği yaş sınırına gelemediğinden emekli olamayan birçok vatandaş var. Bu vatandaşlarımızın sayısı 6 milyonu bulmaktadır. SGK’dan gelen müjdeli haber ile 6 milyona yakın kişiye erken emeklilik fırsatı doğdu. Açıklanan fırsattan çoğu kişi yararlanabilse de bazı kriterleri sağlanmadığında ödeme yapılmayacaktır. SGK ve Bağ-Kur ile birlikte çalışılan süre için kişiye ödeme yapılmayacaktır. Her ne kadar büyük etki yaratsa da bu karar birçok kişi istisnai durumlar ile birlikte erken emeklilik hakkına sahip olabilmektedir. Sigorta primlerini doldurmalarına rağmen emeklilik için birkaç yıl daha bekleyenler için büyük avantaj. Emeklilik yaşı bekleme durumu artık tarih oluyor. Yeni çıkan bu yasa da milyonlarca kişi emeklilik yaşı beklemeden emekli olabilecek. Yıllardır bunun hayalini kuran vatandaşlara büyük sevinç yarattı.

Geçmiş süreç içerisinde emeklilik yaşını doldurmadıklarından emekli olamayanları kapsayan bu yasa yürürlüğe girmek üzere. Geçmiş dönemde çalışamadıkları süre için de ödeme alacak olan vatandaşlar konuyu yakından takip etme. Yasanın çıkması ile milyonlarca kişiyi emekli yapacak olan bu tasarı halk tarafından dört gözle beklenmektedir. Yaşı bekleyenler için çıkan yasanın içinde iş kazası geçirip çalışmaya devam edemeyenleri ilgilendiren düzenleme de bulunmaktadır. Oldukça önemli olan bu düzenleme geçmişte iş kazası yaşayıp iş hayatına devam edemeyerek geçim sıkıntısı çeken kişilere büyük fayda sağlayacaktır. Belirli bir süre çalışıp sonra iş kazası sebebi ile çalışma hayatın son vermek zorun da olanların bu haberi yakından takip etmesi gerek. İş kazası sebebi ile en az %60 oranında iş kaybı yaşayan kişilerin bu düzenlemeden yararlanması gündemde. Bu düzenleme ile bu kişilere erken emeklilik müjdesi verilmektedir. Bu düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin belirli kriterleri sağlıyor olması gerekmektedir. 10 yıl boyunca sigortalı olmaları ve 1800 gün prime sahip olmaları gerekmektedir. Bunlara sahip olmazsa çalışan %60 iş kaybına sahip olması gerekmektedir. Bu düzenleme içerisin de oğlunun bu durumdan yardıma muhtaç kalması sebebi ile annelerine de erken emeklilik müjdesi verilebileceği gündemde olmaktadır.

ANNELERE VE ASKERLERE BÜYÜK MÜJDE

Ülkemizde kadın işçi sayısı zaman geçtikçe epey artmaktadır. İş hayatında oldukça sayıları artan kadınlar doğum sebebi ile iş sürelerine ara vermek zorunda kalıyorlar. Bu durum kadınların emekli olma süresini büyük oranda etkiliyordu. O süredeki kayıpları büyük oluyordu ve hem yaş açısından hem de prim açısından gecikme yaşıyorlardı. Ancak yeni gelen düzenlemedeki detaylara bakacak olursak kadınlarımız büyük oranda avantaj sağlayacak. Yeni gelen düzenleme ile kadınlara 3 çocuk borçlanması 6 yıla çıkmaktadır. Oldukça büyük avantaj sağlayan bu düzenleme ile kadınlar gerekli şartları sağlandığında doğum borçlanması yasası ile 6 yıl daha erken emekli olma şansı yakalamaktadır. Kadınların yanında askerileri ilgilendiren düzenleme de askerlere ed erken emeklilik müjdesi verildi. Askeriyeye gitmeden önce çalışılan işin giriş tarihini kişi bir yıl geriye çekme hakkına sahip olacak. Bu düzenleme ile bir yıl daha erken emekli olma şansı yakalayan kişiler askerlik borçlanması adı altında fazladan prim kazanma şansı yakalıyorlar.

5 YIL ERKEN EMEKLİLİK ŞANSI

Günümüzde birçok kişi ağır ve kişiyi yıpratan işlerde çalışmaktadır. SGK bu konuya da el atarak ağır ve yıpratıcı işte çalışanlara 5 yıl erken emekli olma şansı vermektedir. Bu düzenleme ile kişilerin sigorta primi sayılarında artış olacak ve emekliliklerini daha erken yaşamış olacaklar. Konu ile ilgili detayların hepsi SGK’nın web sitesinde bulunmaktadır. Oldukça avantajlı olan bu fırsattan memurlar ve işçiler faydalanabilmektedir. Bu koşulları sağlayanlara SGK tarafından 5 yıl erken emeklilik şansı doğmaktadır.

 

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı