BES Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Merak Edilenler
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

BES Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Merak Edilenler

İŞ

18 Kasım 2020 Çarşamba 21:16:53

BES Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Merak Edilenler

Vatandaşlarımız bireysel emeklilik hakkında pek çok hususu merak ediyorlar. Bireysel Emeklilik Sisteminin vatandaşlarımız için oldukça faydası vardır. Vatandaşlarımız tarafından bu sistem zorunlu tutulsa da vatandaşlarımız için de oldukça faydalı bir sistemdir.

Vatandaşlarımız bu sistemin ayrıntılarını oldukça merak ediyorlar. Vatandaşlarımız tarafından bireysel emeklilik sistemi hangi vatandaşlarımız için zorunludur? Bireysel emeklilik sistemi vatandaşlarımıza ne gibi faydalar sağlayacak? Gibi daha pek çok soru vatandaşlarımız tarafından oldukça merak ediliyor. Vatandaşlarımızın bu konuda araştırmaları sürerken bizler de araştıran ve merak eden vatandaşlarımız için ayrıntıları haber kaynağımızda paylaştık.

Zorunlu Bireysel Emeklilik çalışanın rızası olmadan işverenler sayesinde çalışanın sahil olmasının sağlandığı bir sistemdir. Sistem 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe girmesiyle birlikte de 45 yaşını doldurmamış olan vatandaşlarımız için zorunlu hale gelmiştir. Bu sistemle birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan vatandaşlarımızın aktif olarak çalışıyor ise her ay belli bir miktar para maaşından kesilerek bireysel emeklilik havuzuna aktarılır. Vatandaşlarımız için bu sisteme dâhil olmanın faydaları da oldukça fazladır. Bu sistemde vatandaşlarımıza ilk girişte bir kerelik bir 1000 TL devletin desteği vardır. Vatandaşlarımız eğer bu sistemde 10 yıl kalırlarsa birikimlerinin yüzde 5 oranı kadarı devlet etkisine sahip olacaktır.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ İPTAL EDİLEBİLİYOR MU?

Vatandaşlarımız için her ne kadar faydalı bir sistem olsa da vatandaşlarımız korona virüs sürecinde geçinmeye çalıştıkları için maaşlarından herhangi bir nedenden dolayı para kesilsin istemiyor. Bunun için de vatandaşlarımız kendilerinin zorunlu olarak içinde bulunduğu bireysel emeklilik siteminden nasıl çıkabileceklerini merak ediyorlar. Vatandaşlarımız bireyse emeklilik sistemine zorunlu olarak dâhil ediliyor ve çıktığı zamanda hangi şatlarda çıkacağını oldukça merak ediyorlar. Zorunlu bireysel emeklilik iptal edilebilir bir durumdur. Bireysel Emeklilik Sisteminde kalmak istemeyen çalışanların bunu bildirerek bu sistemden ayrılması mümkündür. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminde vatandaşlarımızda yapılan kesintilerin yüzde 25 kadarından devlet desteği vardır. Bu destek vatandaşlarımıza emekliliğin kazanılması ya da iptal edilmesi durumuna kadar devam edecektir.

Vatandaşlarımızın bireysel emeklilik sisteminden ayrılması mümkündür. Vatandaşlarımız bireysel emeklilik sisteminden ayrılırlarken kendilerinden yapılacak olan kesintileri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız bireysel emeklilik sisteminden ayrılırlarken vatandaşlarımızdan kesinti yapılır. Yapılacak olan kesintiler kişinin bireysel emeklilik havuzunda bulunan parasından toplu olarak kesilir. Vatandaşlarımız ne kadar kesinti yapılacağını merak ediyor. Vatandaşlarımızda kesinti bu oranlarda yapılır:

  • BES sisteminden vefat, maluliyet, tasfiye ya da emeklilik hakkı kazananlar için %5,
  • Emeklilik hakkı elde edemeyen ancak bu sistemde 10 yıldır var olan kişiler için %10,
  • Emeklilik hakkı elde edemeyen ve sistemde 10 yılını dolduramayan çalışanlar için ise %15 kesinti yapılmaktadır.

Bireysel emeklilik için iptal maaş alınan banka ya da sigorta şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Vatandaşlarımız bu sistemden çıkışlarının iptalini yazılı ya da sözlü biçimde yaptıkları zaman maaşlarındaki kesinti iptal edilir. Vatandaşlarımız için kesinti hemen başlamaz talepte bulunduktan sonra bir sonraki ay olan maaşlarından kesinti yapılmamaya başlar. Vatandaşlarımız bunun yanında da almaya hak kazandıkları parayı da 7 iş günü içerisinde hesaplarından alabilirler. Vatandaşlarımız eğer bu sistemden beş yılı doldurmadan çıkmak isterlerse bir de giriş aidatı kesintisi yapılacaktır. Bireysel emeklilik sisteminden çıkan vatandaşlarımızın tekrar bu sisteme başvuru yapması mümkün değildir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik nasıl sorgulanır?

Bireysel Emeklilik Sisteminin sorgulanması oldukça kolaydır. Vatandaşlarımız bireysel emeklilik sorgulamasının nasıl yapıldığını oldukça merak ediyorlar. Vatandaşlarımız bu sorgulama işlemini hem bankalar aracılığı ile yapabilir hem de T.C kimlik numaraları ile birlikte giriş yaptıkları e- devlet kapısı aracılığı ile de yapabilirler.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı